Ubezpieczenie OC dotyczy każdego pojazdu, który porusza się po drodze publicznej. Co ciekawe, istnieje jednak coś takiego jak polisa krótkoterminowa. Czym jest taki dokument, kto może z niego skorzystać i jakie są jej zalety?
Zwykle kierowca ma obowiązek opłacenia OC za rok z góry. Krótkoterminowe OC to wyjątek od reguły, obowiązujący w kilku sytuacjach. Z reguły taka polisa dotyczy jednego miesiąca, ale może się zdarzyć wersja np. na pół roku. W takim przypadku kierowca opłaci miesiąc, podczas którego będzie mógł legalnie jeździć po drogach w Polsce.
Dla kogo jest krótkoterminowe OC?
Krótkoterminowe OC (na miesiąc lub dłużej) dotyczy trzech grup pojazdów. Pierwsza związana jest z samochodami, które sprowadzone są do kraju. Pojazd musi mieć aktualne ubezpieczenie, by legalnie jeździć po naszych drogach. Kierowca – zanim zarejestruje auto w Polsce – powinien zwrócić się do ubezpieczyciela o wydanie miesięcznej polisy ubezpieczenia od odpowiedzialności cywilnej. To czas, podczas którego urząd zarejestruje auto, a kierowca będzie mógł wykupić nowe, standardowe OC na rok.
Druga grupa pojazdów to auta zabytkowe. Pojazdy, które posiadają żółte tablice mogą być ubezpieczone wyłącznie na czas, podczas którego poruszają się po drogach. Jeżeli np. jeździsz swoim zabytkowym autem wyłącznie latem, to najlepiej na ten czas wykup OC. W pozostałych przypadkach nie masz takiej konieczności.
Ostatnia grupa to pojazdy wolnobieżne. Ciągniki rolnicze czy kombajny najczęściej poruszają się wyłącznie po polach. Zdarza się jednak, że konieczny jest przejazd takiej maszyny po drodze publicznej. Jeżeli zachodzi taka konieczność, to właściciel powinien wykupić krótkoterminowe OC i może legalnie jechać po szosie. W przypadku braku OC może zostać ukarany przez policję w razie kontroli!
Polisa krótkoterminowa – jakie zalety się z nią wiążą?
Krótkoterminowe OC ma jedną, najważniejszą zaletę – oszczędność. Pojazd, który nie musi jeździć przez cały rok nie wymaga już opłacania składki na rok z góry. To często oszczędność w kwocie kilkuset złotych. Kierowca lub właściciel musi pamiętać o ubezpieczeniu pojazdu wyłącznie na czas wyjazdu na drogę publiczną.
OC tego typu można zawiesić też np. na czas naprawy pojazdu. Zawsze będziesz miał kontrolę nad swoim wydatkiem, a w przypadku braku środków – po prostu zrezygnujesz z poruszania się samochodem czy ciągnikiem. Wygodne, czytelne, tańsze i bardziej komfortowe, prawda?
Pamiętaj, że na ten moment nie ma możliwości wykupienia czasowego OC na pojazdy zarejestrowane w kraju i jeżdżące na zwykłych tablicach. Choć często pojawiała się kwestia czasowego wyrejestrowania auta, to na ten moment nie ma jeszcze takiej prawnej możliwości. Z tego względu korzystanie z tej wygodnej opcji ograniczone jest do minimum. Jednak jeżeli jesteś w powyższej grupie warto zorientować się, czy nie lepiej ograniczyć płacenie za ubezpieczenie wyłącznie za czas, w którym Twój pojazd jest na drodze, a nie przez cały rok.