Jak działają kalkulatory finansowe?

10 lutego 2023

Kalkulatory finansowe to narzędzia, które pozwalają w szybki i łatwy sposób porównać ze sobą oferty różnych banków. Po uwzględnieniu najważniejszych informacji wskazanych przez klienta wskazują kilka lub kilkanaście najtrafniejszych propozycji. Zastanawiasz się, jak dokładnie działa taki kalkulator i jakie informacje trzeba podać, aby zyskać wiarygodne wyniki? Sprawdź, co warto wiedzieć na temat tego wyjątkowo praktycznego rozwiązania.

Wybór kredytu gotówkowego – od czego zacząć?

Decyzja o zaciągnięciu zobowiązania finansowego nie powinna być podejmowana lekkomyślnie. Warto w pierwszej kolejności dokładnie przeanalizować swój budżet domowy. Na tej podstawie zyskasz informacje dotyczące wolnych środków, które mogą być rozdysponowywane każdego miesiąca na spłatę raty kredytu. Dzięki temu przyszły wnioskodawca może zdecydować, jak wysokie obciążenie miesięcznie jest w stanie ponosić z tytułu pożyczki. W przypadku zaciągnięcia zbyt dużego zadłużenia mogłoby dojść do sytuacji, w której wnioskodawca miałby problemy związane z terminową spłatą rat.

Jeżeli po przeanalizowaniu domowego budżetu, przyszły wnioskodawca dojdzie do wniosku, że stać go na miesięczne obciążenie ratą kredytu pozostaje kwestia wyboru banku. Na rynku dostępnych jest wiele różnorodnych ofert – dlatego warto zapoznać się z aktualnym rankingiem kredytów gotówkowych. Korzystając z porównywarek, wystarczy przejść przez kilka podstawowych kroków. Cała procedura wygląda następująco:

  • uzupełnienie formularza, który pozwoli na dopasowanie najlepszego produktu kredytowego do zapotrzebowania wnioskodawcy, na podstawie podanych przez niego informacji,
  • sprawdzenie listy kredytów, które pojawiły się po uzupełnieniu formularza,
  • kontakt ze specjalistą – na tym etapie można dodatkowo rozwiać wszelkie wątpliwości dotyczące wstępnie wybranego kredytu; specjalista może pomóc także w wypełnieniu wniosku lub przekieruje wnioskującego do osoby odpowiedzialnej za kredyty w konkretnej placówce bankowej.

Jak wybrać dobry kalkulator produktów finansowych?

Decydując się na skorzystanie z kalkulatora kredytowego, warto zwrócić uwagę, aby wybierać wyłącznie sprawdzone strony internetowe oferujące te narzędzia. Jedynie wówczas zyskuje się pewność, że podawane w nich informacje są wiarygodne, a dane zostaną wykorzystane wyłącznie w celu porównania wariantów kredytowych. Kalkulator kredytu gotówkowego w porównywarce finanse.rankomat.pl to idealny przykład tego, jak powinno wyglądać profesjonalne narzędzie tego typu. Korzystanie z zaufanej witryny daje pewność, że podaje się wyłącznie niezbędne informacje, które nie posłużą oszustom. To właśnie na podstawie przekazywanych przez klienta informacji kalkulowane są dostępne na rynku oferty banków. Czujność powinny wzbudzić pytania o dane poufne jak np. numer PESEL, które nie powinny się pojawiać.

Jakie jeszcze korzyści zapewnia skorzystanie z kalkulatora? To także pełne wsparcie profesjonalistów. W razie konieczności skontaktują się z przyszłym wnioskodawcą i pomogą w uzupełnieniu formularza, jak również odpowiedzą na najważniejsze pytania dotyczące samego kredytu.

Najważniejszy dla przyszłych kredytobiorców jest także fakt, że korzystanie z kalkulatora nie jest obarczone koniecznością ponoszenia dodatkowych kosztów. Narzędzie to jest w pełni darmowe. Co więcej, korzystanie z niego nie jest zobowiązujące. Oznacza to możliwość sprawdzenia aktualnych ofert kredytowych bez konieczności podejmowania decyzji o zaciągnięciu zobowiązania.

Jakie informacje należy podać w formularzu kalkulatora finansowego?

Kalkulator kredytu gotówkowego to łatwe w użyciu narzędzie, przy pomocy którego można uzyskać dostęp do wielu różnych opcji kredytowania i w ten sposób wybrać rozwiązanie pasujące do indywidualnych oczekiwań wnioskującego. W celu zbadania swojej zdolności kredytowej i uzyskania dostępu do porównywarki kredytów konieczne jest jednak podanie kilku ważnych informacji. Warto na tym etapie podawać dokładne dane, aby uniknąć sytuacji, w której kalkulacja będzie przeprowadzona błędnie.

W pierwszej kolejności konieczne jest określenie rodzaju kredytu, którego się poszukuje. Może być to zobowiązanie, które przeznaczone będzie na remont mieszkania, kupno nowego samochodu, dowolny cel lub też na potrzeby pokrycia innego kredytu. Na tym etapie konieczne jest również podanie kwoty, jaką jest się zainteresowanym. Standardowo jest to od 500 do nawet 250 000 zł. Następnie konieczne jest podanie informacji dotyczącej planowanej liczby rat spłaty. Dostępny zakres obejmuje zwykle od 2 do nawet 120 rat. Na etapie poszukiwania kredytu dostępna jest również opcja pozwalająca na określenie, jak szybko potrzebuje się uzyskać finansowanie – natychmiast czy dopiero za kilku miesięcy.

Kolejny krok to podanie dochodów oraz wydatków miesięcznych. Wskazując dochody, uwzględnia się sumę już po odliczeniu podatku. Ważne jest również wskazanie źródła dochodu, gdyż element ten jest niezwykle ważny dla kredytodawcy. W sekcji wydatków wymagane jest podanie szczegółowych informacji, które dotyczą miesięcznych, stałych zobowiązań. Pod tym pojęciem rozumie się wydatki związane z czynszem, opłatami za prąd, wodę oraz dodatkowe usługi jak np. miesięczną opłatę za dostęp do serwisów streamingowych. Wnioskodawca musi również odpowiedzieć na pytanie, czy w przeciągu ostatnich 5 lat, doszło u niego do sytuacji opóźnienia spłaty raty innego zobowiązania przekraczającej 90 dni. W sekcji wydatków konieczne jest wskazanie ilości osób na utrzymaniu, zaznaczenie 0 oznacza, że jedyną osobą na utrzymaniu wnioskodawcy jest on sam. Trzeba także odpowiedzieć na pytanie, czy aktualnie osoba zainteresowana ofertą ma zaciągnięty kredyt, który spłaca lub jest posiadaczem karty kredytowej.

Ostatnim etapem przy uzupełnianiu formularza w kalkulatorze jest podanie daty urodzenia. Wiek wnioskującego jest dla wielu banków istotną informacją, która wpływa na możliwości kredytowania. Podanie numeru telefonu nie jest zobowiązujące. Daje jednak możliwość telefonu od specjalisty. Ten skontaktuje się z osobą poszukującą kredytu i pomoże w wybraniu najkorzystniejszego z dostępnych rozwiązań. Odpowie również na wszelkie pytania dotyczące kredytów i pomoże w uzupełnieniu wniosku czy też połączy ze specjalistą z konkretnego banku. Rozmowa nie jest zobowiązująca, a sam wnioskujący podczas niej nie musi podejmować decyzji o skorzystaniu z wybranej opcji kredytowej.

Po uzupełnieniu wszystkich pól kalkulator przeliczy informacje i wyświetli dostępne rozwiązania. Lista pozwala na sprawdzenie różnych wariantów w kilku bankach. W ten sposób przyszły wnioskujący zyskuje pełny obraz możliwości, z których może obecnie skorzystać.

Dokumenty potrzebne do zawarcia umowy kredytowej

Niezależnie od wybranego rozwiązania kredytowego, warto mieć na uwadze fakt, że bank wymaga podpisania konkretnych dokumentów. W przypadku kredytu gotówkowego jest dokładnie tak samo, jednak same wymagania co do dokumentów są coraz mniej restrykcyjne. Obecnie wszelkie formalności sprowadzone są do niezbędnego minimum.

Podstawą do zawarcia umowy kredytowej w banku jest posiadanie ważnego dowodu osobistego. Dokument ten służy do weryfikacji tożsamości, a zawarte w nim informacje są niezbędne do sporządzenia umowy kredytowej pomiędzy wnioskodawcą a bankiem. Ważne będzie także zaświadczenie o dochodach, które jest wystawiane przez pracodawcę i stanowi potwierdzenie podanych w kalkulatorze informacji dotyczących miesięcznego wynagrodzenia, jak również rodzaju umowy. Jeżeli więc na początku podaje się błędne wskazania, co do wynagrodzenia, to późniejsze formalności związane z ofertą kredytową mogą być problematyczne. Wnioskujący ostatecznie może otrzymać propozycję zdecydowanie niższej kwoty świadczenia niż ta, o którą się starał.

Coraz więcej banków obecnie decyduje się na rezygnację z dokumentu od pracodawcy dot. wynagrodzenia i wymaga go jedynie przy konkretnych typach kredytów, np. hipotecznych. Oznacza to, że dla kredytów gotówkowych coraz częściej wystarcza oświadczenie wnioskującego, a to znacznie przyśpiesza proces uzyskania finansowania.