Zwrot AC po sprzedaży samochodu – jak odzyskać składkę?

26 maja 2022

Ubezpieczenie autocasco nie jest obowiązkowe, jednak wiele osób decyduje się na nie ze względów bezpieczeństwa. Jest to szczególnie przydatne rozwiązanie, gdy jesteś właścicielem nowego pojazdu o wysokiej wartości. Co zrobić, jednak gdy zdecydujesz się na sprzedać samochodu z ubezpieczeniem AC? Dowiedz się, czy jest możliwe odzyskanie składki AC.

Polisa AC samochodu – kiedy warto o nią zadbać?

Przy zakupie pojazdu najczęściej kierowca skupia swoją uwagę na obowiązkowej polisie OC. Natomiast, jeśli decydujesz się na nabycie samochodu o wysokiej wartości i młodym roczniku, korzystne będzie dobranie także ubezpieczenia AC. Jego wybór pozwala na zabezpieczenie wartości pojazdu przed:

  • trudnymi do przewidzenia zdarzeniami

Czasem niewiele potrzeba, aby doznać szkody w samochodzie. Wystarczy powrót wieczorem i zderzenie z sarną, aby pojawiły się uszkodzenia. Do tego przecież nawet jeśli Twój pojazd stoi na parkingu, to nie da się uniknąć wpływu czynników zewnętrznych. Jedną z często zgłaszanych szkód jest zniszczenie karoserii auta przez grad. Warto wiedzieć, że w okresie letnim do tego zdarzenia dochodzi często w Polsce, a niejednokrotnie wielkość spadających z dużą prędkością brył lodu może uczynić duże szkody w pojeździe. Na szczęście jeśli zadbasz o wykupienie polisy AC, możesz zabezpieczyć się przed skutkami finansowymi wydarzeń, na które nie masz wpływu.

  • szkodami popełnionymi z winy ubezpieczonego

Podczas jazdy samochodem sytuacja zmienia się dynamicznie. Nierzadko wystarczy chwila zamyślenia, aby doszło do kolizji czy otarcia pojazdu. W przypadku ubezpieczenia OC służy ono jedynie do pokrycia strat finansowych osoby, która doznała szkód z powodu Twojego działania. Co w takiej sytuacji z naprawą Twojego pojazdu? Otóż w takich sytuacjach idealnie sprawdza się polisa AC, dzięki której pokryjesz koszt przywrócenia samochodu do stanu sprzed wypadku. To praktyczne rozwiązanie również wtedy, gdy ktoś uszkodzi Twoje auto, ale zbiegnie z miejsca wydarzenia. Skuteczność policji w wykrywaniu sprawców takich przestępstw jego ograniczona, więc lepiej zabezpieczyć się w inny sposób.

  • kradzieżą

Nabycie nowego pojazdu o dużej wartości jest obarczone ryzykiem. Niestety mimo zastosowania systemów zabezpieczających przed kradzieżą, złodzieje nadal starają się obchodzić takie rozwiązania i zawłaszczają ruchomość. W takiej sytuacji nie zawsze dochodzi do wykrycia sprawcy i odzyskania skradzionego samochodu. Na szczęście polisa AC pokryje koszt zastąpienia pojazdu.

Z takich powodów coraz więcej właścicieli nowych aut decyduje się na zakup nieobowiązkowego autocasco. Co więcej, przy kredycie na samochód lub leasingu, nierzadko firmy udzielające finansowania wymagają zawarcia takiej umowy ubezpieczeniowej.

Czy można odstąpić od umowy AC i starać się o zwrot składki?

Czasem może się zdarzyć, że umowa ubezpieczeniowa autocasco zostanie podpisana pod wpływem impulsu. Czy w takim wypadku można od niej odstąpić i postarać się o odzyskanie zapłaconej składki ubezpieczeniowej? Decydującym czynnikiem w tym przypadku jest czas, który upłynął od daty nabycia polisy. W większości sytuacji na odstąpienie od umowy masz 30 dni, chyba że prowadzisz działalność gospodarczą, to wtedy tylko tydzień. Wraz z pismem o rezygnacji z polisy AC, należy zawnioskować o zwrot zapłaconej składki ubezpieczeniowej. Jeśli jednak chcesz uniknąć takich sytuacji w przyszłości, zanim zdecydujesz się na autocasco, skorzystaj z multiporównywarek ubezpieczeniowych. Dzięki temu w kilka minut uzyskasz porównanie ofert wielu ubezpieczycieli. Zastosowanie takiego rozwiązanie pomoże w nabyciu najkorzystniejszego AC.

Zwrot AC po sprzedaży samochodu – czy jest możliwy?

Wiele osób decydując się na sprzedać pojazdu, zastanawia się, czy jest szansa na zwrot składki AC. W przypadku obowiązkowej polisy OC, ochrona może przejść na następnego właściciela samochodu. Jednak w przypadku autocasco najczęściej towarzystwa ubezpieczeniowe stosują zapis o tym, że umowa ulega zakończeniu wraz ze zmianą właściciela. W praktyce oznacza to tyle, że ubezpieczony może ubiegać się o zwrot składki AC za niewykorzystany okres. W tym celu powinien on skontaktować się z ubezpieczycielem i przesłać odpowiedni wniosek. Formularz zazwyczaj można znaleźć w plikach do pobrania na stronie internetowej firmy lub własnoręcznie napisać pismo w sprawie zwrotu niewykorzystanej składki AC po sprzedaży samochodu. Należy pamiętać, aby w takim wniosku znajdowały się następujące informacje:

  • numer polisy,
  • opis zdarzenia, stanowiącego przesłankę do wystąpienia o zwrot składki AC,
  • rachunek bankowy, na który ma zostać przelana niewykorzystana kwota,
  • dane kontaktowe ubezpieczeniowego.

W zależności od danego towarzystwa ubezpieczeniowego może ono także wymagać podania informacji dotyczących nowego właściciela pojazdu czy kopii umowy kupna-sprzedaży. Na szczęście zarówno wniosek, jak i skany dokumentów można przesłać na adres e-mail danego towarzystwa ubezpieczeniowego.

Całkowita szkoda pojazdu a zwrot składki AC

Kolejną sytuacją, w której hipotetycznie możliwe jest ubieganie się o zwrot składki AC, jest wyrejestrowanie lub całkowite zniszczenie samochodu. Natomiast w praktyce, taką szkodę likwidujesz za pomocą polisy AC. Zatem jeśli została ona w pełni wykorzystana, czyli pokryła całą wartość ubezpieczanego samochodu, to trudno mówić w tym przypadku o niewykorzystaniu składki AC. W konsekwencji nie jest wtedy możliwe uzyskanie zwrotu. Podobnie sytuacja wygląda w przypadku kradzieży pojazdy. Ubezpieczyciel wypłaci wysokość odszkodowania według ogólnych warunków umowy.

Jak długo może trwać zwrot składki AC?

Jeśli wyniknęły przesłanki do wystąpienia o zwrot niewykorzystanej składki AC i wysłałeś odpowiedni wniosek do towarzystwa ubezpieczeniowego, to powinieneś otrzymać przelew w ciągu maksymalnie 14 dni. Należy jednak pamiętać, że ten okres jest liczony nie od daty zbycia ubezpieczonego samochodu, a od czasu powiadomienia towarzystwa ubezpieczeniowego o tym fakcie. Zatem należy mieć to na uwadze przy oczekiwaniu na zwrot składki AC.



Warning: Undefined variable $aria_req in /home/rhost5kunp/domains/kalkulatorubezpieczen.net.pl/public_html/wp-content/themes/purpose/single.php on line 34

Warning: Undefined variable $aria_req in /home/rhost5kunp/domains/kalkulatorubezpieczen.net.pl/public_html/wp-content/themes/purpose/single.php on line 35