Wymiana szyby z ubezpieczenia AC – co warto wiedzieć?

4 maja 2022

Wystrzelony kamyk, spadający grad lub gałęzie, próba włamania, akty wandalizmu lub udział w wypadku – szyba w samochodzie może zostać uszkodzona przez różne czynniki. Wtedy nie można legalnie poruszać się pojazdem – trzeba jak najszybciej wymienić ją na nową. Jednak to dość kosztowna usługa. Na szczęście można uniknąć tego wydatku dzięki polisie AC. Dowiedz się więcej o wymianie szyby z autocasco.

Szyby to jeden z elementów pojazdu, które są najbardziej narażone na uszkodzenia, a w związku z tym wymagają częstych napraw. Te mogą być dość kosztowne – cena usługi samej wymiany szyby wynosi od 150 do 250 zł. Do tego trzeba doliczyć koszt zakupu tego elementu i pozostałych materiałów potrzebnych do montażu. Ostatecznie wymiana może wynieść od kilkuset do nawet kilku tysięcy złotych! To duże obciążenie dla domowego budżetu. Dlatego warto wcześniej pomyśleć o zakupie polisy AC z zakresem ochrony obejmującym wymianę szyby.

Wymiana szyby z autocasco – jak to działa?

Ubezpieczenie AC zapewnia wsparcie finansowe na wypadek, gdyby doszło do uszkodzenia elementów pojazdu, także szyb, np. na skutek działania czynników zewnętrznych, wypadku czy działania osób trzecich. Dzięki temu można zyskać wsparcie finansowe na pokrycie kosztów naprawy. To, ile otrzymasz, zależy przede wszystkim od rozmiaru szkody, a także rodzaju umowy, jaką zawarłeś.

Aby móc otrzymać rekompensatę za uszkodzenie szyby, należy postępować tak, jak w przypadku rozliczania innych szkód, czyli:

  • zgłosić szkodę telefonicznie lub e-mailowo – pamiętaj, aby zrobić to dość szybko. Dzięki temu towarzystwo wypłaci pełne odszkodowanie za szkodę. Niektóre towarzystwa dają maksymalnie od 1 do 2 dni, a ostateczny termin mija po tygodniu. Warto mieć to na uwadze!
  • poczekać na wizytę rzeczoznawcy, który oceni zakres szkód – przed jego przybyciem nic nie naprawiaj, ani nic nie zmieniaj w pojeździe, chyba że jest to konieczne do dalszego kontynuowania jazdy. Pracownik firmy ubezpieczeniowej po otrzymaniu zgłoszenia musi mieć zapewniony pełny dostęp do samochodu, a także możliwość wykonania szczegółowych zdjęć. Zdarza się, że w przypadku małych uszkodzeń, wystarczają wyłącznie zdjęcia właściciela. Jednak przed ich wysłaniem należy zgłosić się do firmy ubezpieczeniowej i poczekać na jej decyzję;
  • przyjąć odszkodowanie lub odwołać się od stanowiska ubezpieczyciela – jeśli uszkodzenie jest małe, a wysokość rekompensaty się zgadza, jest szansa, że otrzymasz pieniądze już następnego dnia. Jednak jeśli planujesz składać reklamację lub odwoływać się od decyzji firmy, możesz poczekać na zwrot gotówki aż do zakończenia postępowania.

Jak widać, ubieganie się o odszkodowanie w przypadku wymiany szyby z ubezpieczenia AC niczym się nie różni od zgłoszenia innych szkód. Zatem, jeśli masz już doświadczenie, zrobisz to szybko i bez zbędnych problemów.

Wymiana szyby z ubezpieczenia AC – czy warto?

Procedura zgłoszenia uszkodzenia szyby z AC jest mało skomplikowana. Nic dziwnego, że wiele osób decyduje się na wymianę tego elementu z autocasco. Jednak zastanawiasz się, czy warto to zrobić? Decyzja zależy od tego, czy chcesz zachować swoje zniżki na ubezpieczenie.

Wymiana szyby z autocasco powoduje, że szkoda zostaje wpisana do Twojej historii ubezpieczeniowej. W rezultacie przy zawieraniu kolejnej umowy towarzystwo weźmie ją pod uwagę podczas obliczania zniżek i obniży je, przez co zapłacisz więcej.

Istnieje jeszcze jedna wada autocasco. Wymiana szyby dotyczy wyłącznie przedniego elementu. W związku z tym, jeśli uszkodzeniu ulegną boczne lub tylne szkło, będziesz musiał opłacić ich wymianę z własnej kieszeni.

Jedynym rozwiązaniem w tej sytuacji jest rezygnacja z ubiegania się o rekompensatę za uszkodzenie szyby z autocasco, a zdecydowanie się na zgłoszenie szkody w ramach ubezpieczenia szyb. Jest to dodatkowa polisa, która rozszerza zakres ochrony na wszystkie szyby, a przy tym pozwala zachować zniżki.

Ubezpieczenie szyb – czym jest?

Ubezpieczenie szyb to jeden z dodatkowych i dobrowolnych produktów TU. Obejmuje swoją ochroną nie tylko przedni element, ale także boczne i tylne. Dzięki temu nie trzeba martwić się o dodatkowe koszty, jeśli w wyniku nieszczęśliwego zdarzenia zostaną uszkodzone.

Jednocześnie należy pamiętać, że ta polisa nie obejmuje wszystkich szklanych elementów w samochodzie. Firma nie wypłaci odszkodowania, jeśli uszkodzeniu uległy np.:

  • dach panoramiczny,
  • lusterka,
  • światła.

Co więcej, nie otrzymasz rekompensaty, jeśli oprócz szyby uszkodzeniu uległy elementy stanowiące z nią całość, np. takie jak uszczelki, ogrzewanie, alarmy czy listwy. Koszty ich naprawy będziesz musiał ponieść sam.

Polisa szyb – gdzie znaleźć?

Rozważasz zakup ubezpieczenia szyb? To dobry wybór, który zapewni Ci wsparcie finansowe na wypadek uszkodzenia szklanych elementów w samochodzie. Jednak przy wyborze oferty warto pamiętać, że każda firma ma własne zasady odnośnie do objęcia ochroną samochodu. Dlatego bardzo ważne jest, aby poznać propozycje wszystkich towarzystw i porównać je.

Z łatwością zrobisz to za pośrednictwem internetowego kalkulatora ubezpieczeń. To proste i ogólnodostępne narzędzie, z którego może każdy skorzystać w dowolnym momencie – nawet w środku nocy. Na stronie znajduje się czytelny formularz, który należy szczegółowo uzupełnić. Jest to niezbędne do tego, aby system mógł przygotować ofertę dopasowaną do Twoich potrzeb.

Na podstawie uzyskanych informacji system wygeneruje listę propozycji ubezpieczeniowych wraz z ich warunkami. Do Ciebie należy porównanie ich oraz znalezienie najkorzystniejszej oferty, która zapewnia kompleksową ochronę.

Ubezpiecz swoje szyby w samochodzie i ochroń swój portfel przed niespodziewanymi wydatkami. Sprawdź!