Ubezpieczenie samochodu powyżej 25 lat

25 stycznia 2022

Nie wszyscy są fanami najnowszych motoryzacyjnych perełek, a inni to właściciele aut, które mimo leciwego „wieku” są ciągle sprawne technicznie. Takie osoby mogą mieć jednak problem z wykupieniem niektórych polis komunikacyjnych. Ubezpieczenie auta powyżej 25 lat jest możliwe, jednak trzeba nieco dłużej szukać odpowiedniej oferty i liczyć się z większymi kosztami niż w przypadku nowszych modeli.

Ubezpieczenie samochodu 25 lat – wykupienie polisy OC

Jeśli jeździsz samochodem, który pierwszy raz był zarejestrowany 25 lat temu, to tak jak inni właściciele pojazdów jesteś zobowiązany do wykupienia polisy OC. Ubezpieczenie to stanowi zabezpieczenie zarówno dla ciebie, jak i dla osoby, która zostanie poszkodowana w spowodowanym przez ciebie wypadku.

Wykupić tą polisę możesz niezależnie od tego, ile lat ma twoje auto. Musisz liczyć się jednak z tym, że wysokość składki może być wyższa niż w przypadku młodszych modeli. Wynika to z faktu, że dla ubezpieczyciela starszy pojazd jest potencjalnie większym zagrożeniem – może zacząć szwankować, jego podzespoły mogą być nie do końca sprawne, co przekłada się na wyższe ryzyko wypadku.

Wiek pojazdu to nie jedyne kryterium , które wpływa na cenę polis i ubezpieczenie samochodu. 25 lat to dużo jeśli chodzi o wiek auta, jednak i w tym przypadku można znaleźć polisę na atrakcyjnych warunkach finansowych.

Od czego zależy wysokość ubezpieczenia OC dla 25 letniego samochodu?

Cena ubezpieczenia OC obliczona dla tego samego samochodu może być różna w przypadku poszczególnych ubezpieczycieli. Dzieje się tak, gdyż towarzystwa ubezpieczeniowe kierują się własną polityką cenową, a niektóre z nich oferują atrakcyjne rabaty. Jednak każdy ubezpieczyciel, zanim oszacuje wysokość składki, weźmie pod uwagę określone czynniki. Należą do nich:

  • dane i informacje na temat właściciela pojazdu

Chcą wykupić ubezpieczenie OC, zawsze musisz odpowiedzieć na szereg pytań. Dotyczą one między innymi twojego stanu cywilnego i tego, czy masz dzieci. Jeśli jesteś singlem i to w dodatku bezdzietnym, możesz spodziewać się tego, że koszty składki będą dosyć wysokie. Na bardziej atrakcyjne warunki finansowe mogą liczyć osoby pozostające w związku małżeńskim i mające dzieci. Oprócz tego ubezpieczyciel weźmie pod uwagę także to, jaki wykonujesz zawód. Przedstawiciele niektórych profesji – np. nauczyciele – są uważani za osoby jeżdżące ostrożniej, dlatego płacą oni nieco niższe OC;

  • przebieg pojazdu

Ubezpieczenie auta powyżej 25 lat może być kosztowne także ze względu na fakt, że takie auta mogą mieć długi przebieg. Pojazd, który przejechał setki tysięcy kilometrów, traci w oczach ubezpieczyciela. Towarzystwo ubezpieczeniowe spodziewa się, że jego podzespoły są stare, wysłużone, mogą się zepsuć i doprawić do kolizji drogowej. Przekłada się to na wyższą składkę polisy OC.

  • wiek kierowców lub kierowcy

Wykupując ubezpieczenie OC, musisz wskazać również, czy auto oprócz ciebie będą prowadzili też inni kierowcy. Ubezpieczyciel obliczy wysokość składki na podstawie wieku osób prowadzących auto oraz biorąc pod uwagę to, jak długo mają one prawo jazdy. Jak łatwo się domyślić doświadczeni i starsi kierowcy są premiowani przez towarzystwa ubezpieczeniowe – płacą oni mniej za OC;

  • miejsce zamieszkania

Mieszkance większych miast, gdzie panuje większy ruch drogowy, płacą za OC więcej. Dzieje się tak, gdyż w takich miejscach zdecydowanie łatwiej o wypadek;

  • dane dotyczące samego samochodu

Ubezpieczyciela będzie interesowała marka, model oraz pojemność silnika ubezpieczanego samochodu. Właściciele szybkich aut mogą spodziewać się wyższej składki polisy, gdyż takie parametry pojazdu umożliwiają bardziej brawurową jazdę, która może być przyczyną wypadku.

Jeśli właśnie ubezpieczasz swój 25 letni samochód, a ubezpieczenie OC jest dla ciebie sporym obciążeniem finansowym, rozważ alternatywne rozwiązanie. Sprawdź ofertę innych ubezpieczycieli lub zdecyduj się na rozłożenie płatności na raty.

Masz 25 letni samochód? Ubezpieczenie AC może być także dla ciebie!

Mimo że polisa AC nie jest obowiązkowa, to decyduje się na nią sporo kierowców. Nic w tym dziwnego, gdyż stanowi ona poduszkę bezpieczeństwa na wypadek kradzieży, uszkodzenia czy zepsucia się auta. Wysokość składki polisy zależy od wartości samego pojazdu, ale również od zastosowanych w nim zabezpieczeń antywłamaniowych oraz do tego, gdzie jest on parkowany.

Jeżeli chodzi o tą polisę to ubezpieczenie auta powyżej 25 lat i starszego może być pewnym problemem. Z punktu widzenia samego właściciela takiego auta również może być to nieopłacalne – oszacowań składka może być na tyle wysoka, że zbliży się do poziomu wartości samego pojazdu. Mimo tego osoby, którym zależy na AC dla starszego modelu, mają dwa wyjścia z tej sytuacji:

  • mogą podjąć negocjacje z ubezpieczycielem i ubezpieczyć auto na indywidualnych warunkach – trzeba jednak liczyć się z tym, że koszty takiej polisy będą wysokie
  • postarać się o to, aby samochód zyskała status zabytkowego.

Ubezpieczenie samochodu zabytkowego

Aby auto mogło zostać uznane za zabytkowe, musi spełnić określone kryteria. Zgodnie z przepisami powinno ono:

  • mieć co najmniej 25 lat
  • przynajmniej w 75% być zbudowane z oryginalnych podzespołów
  • nie być produkowane – i to minimum od 15 lat.

Właściciel takiego auta otrzymuje żółte tablice rejestracyjne i tym samym staje się uprzywilejowany również jeśli chodzi o ubezpieczenie samochodu. Może on wykupić nie tylko specjalną polisę AC dla pojazdów zabytkowych, ale także zdecydować się na krótkoterminowe OC – na przykład na okres 30 dni. Ponadto niektóre towarzystwa ubezpieczeniowe mają specjalną ofertę skierowaną właśnie do właścicieli samochodów zabytkowych – znalezienie takiego ubezpieczyciela nie stanowi większego problemu.

Aby ubezpieczyć 25 letni samochód lub starszy pojazd, należy przeanalizować wszystkie możliwości. Warto wziąć pod uwagę jak największą liczbę ofert ubezpieczycieli, a także rozważyć spłacanie składki w ratach. Natomiast w pewnych okolicznościach dla właścicieli leciwych aut korzystne będzie uznanie konkretnego samochodu za zabytkowy.