Ubezpieczenie samochodu na zagranicznych numerach rejestracyjnych

26 maja 2022

W Polsce każdy właściciel samochodu jest zobowiązany do wykupienia odpowiedniej polisy OC. Warto również pamiętać, że jej brak może rodzić konsekwencje finansowe. Wiele osób sprowadzając samochód z zagranicy, zastanawia się jak zadbać o polisę dla auta na obcych tablicach rejestracyjnych. Dowiedz się, jak możesz ubezpieczyć taki pojazd.

Obowiązkowe ubezpieczenie komunikacyjne w Polsce – o czym warto pamiętać?

Zgonie z przepisami ustawy o ubezpieczeniach obowiązkowych, każdy właściciel samochodu musi zadbać o wykupienie polisy komunikacyjnej OC. Za niedopełnienie tego obowiązku mogą grozić dotkliwe kary. W przypadku samochodów osobowych wynoszą one:

  • opóźnienie do 3 dni – zapłacisz wtedy karę w wysokości 1200 zł,
  • od 4 do 14 dni – za brak OC będziesz musiał uiścić 3010 zł,
  • powyżej 2 tygodni – takie opóźnienie będzie skutkowało karą o wartości 6020 zł.

Co ciekawe, może zostać nałożona na Ciebie kara, nawet jeśli pojazd nie jest używany lub znajduje się w naprawie. Kolejnym zagrożeniem, jakie rodzi brak obowiązkowego ubezpieczenia OC to odpowiedzialność finansowa w obliczu wyrządzenia szkody. Niestety, ale fakt nieposiadania ważnej polisy nie zwalnia Cię z obowiązku ponoszenia kosztów związanych z usunięciem powstałych zniszczeń z Twojej winy. W tej sytuacji brane pod uwagę są nie tylko uszkodzenia w pojazdach mechanicznych, ale także ewentualny uszczerbek na zdrowiu czy, co gorsza, utrata życia innych osób uczestniczących w kolizji. Zatem pamiętać, aby zawsze dopełnić obowiązku o zawarciu umowy na komunikacyjne ubezpieczenie OC.

Sprowadzenie samochodu z zagranicy do Polski – zalety

Wiele osób decyduje się na sprowadzenie samochodu z zagranicy, gdyż takie rozwiązanie wiąże się z wieloma atutami.

  • Atrakcyjna cena zakupu

Zazwyczaj auta znajdujące się w zagranicznych ofertach można nabyć w korzystniejszej cenie, niż za analogiczne modele dostępne na polskim rynku.

  • Możliwość wyboru spośród wielu modeli

Jeśli decydujesz się na zakup limitowanej edycji lub modelu samochodu rzadko pojawiającego się na polskich drogach, to poszukiwania oferty sprzedaży za granicą mogą umożliwić nabycie wymarzonego auta.

O czym należy pamiętać przy sprowadzeniu samochodu z zagranicy?

Zakup samochodu za granicą i sprowadzenie go do Polski niesie za sobą kilka obowiązków.

  • Zapłacenie akcyzy

Przy zakupie samochodu z zagranicy musisz wziąć pod uwagę wysokość akcyzy. Jest ona obliczana na podstawie parametrów silnika. W 2022 roku jej wartość wynosi: 3,1 % dla dwulitrowych motorów i 18,6% dla pojazdów o pojemności jednostki napędzającej powyżej 2000 cm3. Obowiązek zapłaty akcyzy powinieneś dopełnić w ciągu 30 dni od sprowadzenia samochodu do Polski. W tej sytuacji należy złożyć deklarację w urzędzie skarbowym i opłacić podatek.

  • Wykupienie ubezpieczenia OC

Należy pamiętać, aby przed przekroczeniem granicy wykupić krótkoterminowe ubezpieczenie OC. Dzięki temu możesz uniknąć nieprzyjemnych konsekwencji w przypadku kontroli pojazdu na trasie. Jednak takie polisy nie są odpowiednie przy dłuższym użytkowaniu auta, gdyż do rejestracji konieczne będzie okazanie zawartej umowy na roczne ubezpieczenie OC.

  • Rejestracja pojazdu

W ciągu 30 dni od sprowadzenia auta należy je zarejestrować. Jeśli zdecydowałeś się na zakup samochodu na terenie Unii Europejskiej, to tłumaczenie dokumentów nie będzie konieczne, gdyż zawierają one ujednolicone symbole. Natomiast w przypadku, gdy sprowadziłeś auto z innych krajów, to powinieneś wziąć pod uwagę koszt wykonania tłumaczeń. Może okazać się także niezbędne przeprowadzenie badanie technicznego. Zarejestrować samochód z zagranicy możesz wraz z kompletem dokumentów oraz ważną polisą OC.

Wymienione aspekty należy wziąć pod uwagę, jeśli zastanawiasz się nad sprowadzeniem pojazdu z zagranicy.

Krótkoterminowe ubezpieczenie samochodu sprowadzonego z zagranicy – jak to zrobić?

Już wiesz, że obowiązkowe jest ubezpieczenie samochodu sprowadzonego z zagranicy. Pierwsza polisa, o którą powinieneś zadbać, to ta zawierana na okres krótkoterminowy. Jest ona niezbędna do tego, aby wjechać do Polski sprowadzonym pojazdem. Taki produkt znajdziesz w wielu firmach ubezpieczeniowych, a sama umowa jest zawierana zazwyczaj na okres nieprzekraczający miesiąca. Warto wybrać taką ofertę, w ramach której otrzymasz także specjalne tablice zjazdowe umożliwiające poruszanie się po polskich drogach.

Jak wygląda ubezpieczenie auta na angielskich tablicach?

Wciąż wiele osób decyduje się na zakup pojazdu na terenie Wielkiej Brytanii. Do tego część rodaków mieszkających i pracujących tam przez lata postanawia powrócić do Polski i zamierza zabrać ze sobą dotychczas używane auto. Jednak są dwie kwestie, które rodzą wątpliwości. Jedną z nich jest wystąpienie tego kraju z Unii Europejskiej, przez co konieczne jest przetłumaczenie dokumentów pojazdu. Kolejna jest związana z umiejscowieniem kierownicy po lewej stronie.

Jak w takiej sytuacji zadbać o ubezpieczenie auta na angielskich tablicach? Podobnie jak w przypadku sytuacji sprowadzania samochodu z krajów Unii Europejskiej musisz zadbać o krótkoterminową polisę OC na miesiąc. Do tego, jeśli pojazd już został wyrejestrowany, to jedyną możliwością przewiezienia go do Polski jest wynajęcie lawety. Warto również wiedzieć, że w wypadku, gdy chcesz wykupić pełne ubezpieczenie OC dla pojazdu na zagranicznych tablicach, musisz złożyć deklarację towarzystwu ubezpieczeniowemu, że zobowiązujesz się do wykonania pełnej rejestracji auta w ciągu 30 dni. W innym wypadku nie będzie możliwy zakup rocznej polisy komunikacyjnej OC.

Ubezpieczenie samochodu z zagranicy

Zanim zdecydujesz się na wyjazd do sąsiednich krajów w poszukiwaniu idealnego auta dla siebie, weź pod uwagę wszystkie wcześniej omówione elementy. Może się okazać, że atrakcyjna cena za pojazd traci na swoich walorach, jeśli dodasz do niej koszt akcyzy, wynajęcia lawety na sprowadzenie go oraz tłumaczenia dokumentów samochodu. Bez względu na to, jaką decyzję podejmiesz, zawsze pamiętaj, aby od pierwszego dnia nabycia auta zadbać o ważną polisę OC. W ten sposób unikniesz nieprzyjemności i finansowych konsekwencji.