Ubezpieczenie samochodu firmowego

18 sierpnia 2021

Osoby prowadzące przedsiębiorstwo, w którym pojazdy wykorzystywane są na porządku dziennym, z pewnością będą szukać dla siebie korzystnych ofert ubezpieczenia OC. Nie każdy przedsiębiorca może jednak skorzystać z ubezpieczenia auta firmowego. Duże znaczenie ma liczba pojazdów, którymi dysponuje. Większość firm ubezpieczeniowych na tej podstawie ustala, czy przysługuje Ci ubezpieczenie samochodu firmowego.

Czym jest ubezpieczenie samochodu firmowego?

Ubezpieczenie auta firmowego może okazać się dużo korzystniejszym rozwiązaniem niż tradycyjna polisa OC. Warto mieć jednak na uwadze, że większość towarzystw ubezpieczeniowych oferuje ubezpieczenie auta firmowego pod warunkiem, że będziemy mieć określoną liczbę pojazdów należącą do przedsiębiorstwa. W praktyce oznacza to, że osoba prowadząca jednoosobową działalność gospodarczą i mająca tylko jeden pojazd będzie musiała korzystać z ubezpieczenia OC przysługującego osobom prywatnym. Towarzystwo ubezpieczeniowe w warunkach umowy zastrzega także sobie, do kogo powinny należeć pojazdy i w jaki sposób muszą być użytkowane. Według tych wytycznych samochód powinien należeć do firmy, być wykorzystywany zarówno przez właściciela, jak i pracowników, a także być użytkowany w sposób związany z prowadzoną działalnością.

Ubezpieczenia auta firmowego – od czego zależy cena OC?

O ile w przypadku osób fizycznych wyliczenie składki OC nie stanowi dla firmy ubezpieczeniowej większego problemu, w przypadku auta firmowego sprawa ta nieco się komplikuje. W końcu ciężko określić ryzyko zagrożenia zdarzeniem drogowym w momencie, gdy samochody użytkowane są przez wielu pracowników. Jeśli przedsiębiorstwo posiada większą ilość pojazdów, towarzystwa ubezpieczeniowe uśredniają cenę dla wszystkich pojazdów będących własnością firmy. To właśnie takim przedsiębiorcom szczególnie opłaca się skorzystanie z ubezpieczenia auta firmowego.

Objęcie ubezpieczeniem wszystkich pojazdów firmowych z uwzględnieniem ceny po jej uśrednieniu jest niezwykle pomocne dla samego przedsiębiorcy. Dzięki temu każdy z pojazdów objęty jest tą samą polisą, a więc ryzyko niedopatrzenia i poruszania się pojazdem nieubezpieczonym zostaje całkowicie usunięte. W przypadku dużych przedsiębiorstw, w których każdy z pojazdów ma własną polisę, takie ryzyko jest bardzo wysokie.

Ubezpieczenie samochodu firmowego w leasingu – co musisz wiedzieć?

Na leasing pojazdu decyduje się wielu przedsiębiorców. Dzięki niemu możliwy jest rozwój firmy, której działalność w dużym stopniu opiera się na transporcie. Jak w przypadku leasingu wygląda sprawa z ubezpieczeniem samochodu firmowego? Najważniejszą kwestią w przypadku leasingu jest świadomość, że pojazd nie należy do nas, a do leasingodawcy. Wymaga on od właściciela firmy objęcia samochodu nie tylko ubezpieczeniem OC, ale także AC. Posiadając większą ilość samochodów firmowych możemy zdecydować się na formułę all risk, w przypadku której firma ubezpieczeniowa ponosi odpowiedzialność za wszystkie zdarzenia, również te będące naszą winą.