Ubezpieczenie samochodu elektrycznego – jak wygląda i ile kosztuje?

18 sierpnia 2021

Samochody elektryczne zyskują w naszym kraju na coraz większej popularności. Choć nie jest to liczba odpowiadająca prognozom z poprzednich lat, nie zmienia to faktu, że coraz więcej osób się do nich przekonuje. Przed zakupem samochodu elektrycznego może powstrzymywać nas wiele rzeczy – w końcu tak bardzo przywykliśmy do aut spalinowych. Jednym z takich czynników jest niewiedza w kwestiach związanych z ubezpieczeniem. Jak w takim razie wygląda ubezpieczenie auta elektrycznego?

Ubezpieczenie samochodu elektrycznego – czy zapłacisz więcej?

Na cenę ubezpieczenia OC wpływa wiele czynników. Jednym z nich jest model i marka samochodu. Kupując droższe auto, musimy również liczyć się z możliwością wyższych kosztów ubezpieczenia. Choć nie jest tak zawsze. Jeśli chodzi o ubezpieczenia auta elektrycznego towarzystwa ubezpieczeniowe biorą pod uwagę takie same czynniki, jak w przypadku samochodu spalinowego. To oznacza, że ubezpieczenie OC samochodu spalinowego oraz elektrycznego będzie zbliżone, jeśli wszystkie inne elementy wpływające na wysokość polisy – w tym wartość pojazdu – będą takie same.

Ubezpieczenie auta elektrycznego – co firma ubezpieczeniowa bierze pod uwagę?

Decydują się na zakup samochodu elektrycznego, nie musimy obawiać się o dużo wyższą polisę niż w przypadku auta spalinowego o takiej samej wartości rynkowej. Wyższe ubezpieczenie może dotyczyć AC ze względu na droższe części, w które został wyposażony pojazd elektryczny. Jakie jednak elementy wpływają na cenę podstawowego ubezpieczenia OC. Zaliczamy do nich m.in.:

  • wiek kierowcy,
  • historie przebiegu ubezpieczenia,
  • czas posiadania prawa jazdy,
  • miejsce zamieszkania i parkowania,
  • stan cywilny.

Ubezpieczenie auta elektrycznego a wiek kierowcy

Młodzi kierowcy niezależnie od tego czy postawią na samochód spalinowy, czy elektryczny będą musieli liczyć się z poniesieniem nieco wyższych kosztów ubezpieczenia niż starsi kierowcy. Decyzja o wyższej składce dla młodych kierowców jest jak najbardziej uzasadniona. Statystyki jasno pokazują, że to właśnie oni znacznie częściej biorą udział w zdarzeniach drogowych niż starsi właściciele pojazdów. Wiek kierowcy będzie miał więc znaczenie podczas zakupu zarówno ubezpieczenia dla samochodu elektrycznego, jak i spalinowego.

Czas posiadania prawa jazdy a ubezpieczenie samochodu elektrycznego

Sytuacja z wiekiem kierowcy ma analogiczne przełożenie na długość posiadania prawa jazdy. Nawet kierowcy w starszym wieku, którzy jednak niedawno zdobyli ten dokument, przez towarzystwo ubezpieczeniowe będą traktowani niemal na równi z młodymi osobami, które w tym samym okresie uzyskały prawo jazdy. Ubezpieczyciel może nieco przychylniej spojrzeć wówczas na starszy wiek, ze względu na większą odpowiedzialność spoczywającą na takich osobach.

Ubezpieczenie auta elektrycznego a historia ubezpieczenia

Jeśli do tej pory byłeś właścicielem pojazdu spalinowego, a Twoja historia stłuczek i kolizji drogowych pozostawia wiele do życzenia, firma ubezpieczeniowa naliczy takie same koszta ubezpieczenia OC zarówno w przypadku samochodu spalinowego, jak i elektrycznego.