Przyczepki samochodowe ogromnie pomagają podczas przewozu wszelkiego rodzaju towarów, których nie jesteśmy w stanie przewieźć w aucie. Niewiele jednak osób zdaje sobie sprawę z tego, że ubezpieczenie OC przyczepki samochodowej jest koniecznością. Jak to możliwe? Przecież na pierwszy rzut oka nie jest to pojazd mechaniczny, który porusza się własną siłą, a jest ciągnięty przez samochód. W świetle przepisów prawa jest jednak nieco inaczej.
Ustawa o ruchu drogowym mówi jasno, że przyczepa jest pojazdem mechanicznym. Z kolei ustawa o obowiązkowych ubezpieczeniach mówi nam, że każdy pojazd mechaniczny musi być objęty polisą. Co należy w takim razie wiedzieć o polisie OC przyczepki? Ile kosztuje ubezpieczenie przyczepki?
Ubezpieczenie przyczepki samochodowej – dlaczego OC jest obowiązkowe?
Obowiązkowe ubezpieczenie OC przyczepki nie jest wymysłem ze strony ustawodawców, którzy chcą zarabiać na nieświadomych posiadaczach tego pojazdu. Wręcz przeciwnie, jak w przypadku OC samochodu, także OC przyczepki ma na celu ochronę i zapewnienie wsparcia, gdy dojdzie do zdarzenia drogowego. A jak łatwo się domyślić podczas poruszania się samochodem, do którego doczepiona jest przyczepka, także może dojść do wypadku. Może np. dojść do sytuacji, w której przyczepka odłączy się od pojazdu i stoczy się, uderzając przy tym w inne pojazdy czy pieszych. W takich sytuacjach szkody poniesione przez innych użytkowników ruchu drogowego pokrywane są z OC przyczepki. Szkodę na pieszych czy innych samochodach możemy wyrządzić także podczas ręcznego przestawiania przyczepki.
Ile kosztuje ubezpieczenie przyczepki?
Zakres ubezpieczenia OC przyczepki (tutaj więcej na ten temat) jest taki sam, niezależnie od tego, jaką firmę ubezpieczeniową wybierzemy. Jest on bowiem określony w ustawie, a nie wybierany przez konkretne towarzystwo ubezpieczeniowe. Nie oznacza to jednak, że każdy właściciel przyczepki zapłaci tyle samo za OC. Cena uzależniona jest od wielu czynników. Największy wpływ na wysokość ubezpieczenia OC przyczepki będzie mieć jej ładowność – im większa, tym więcej zapłacimy. Ubezpieczyciel zwróci także uwagę na czynniki takie jak parametry techniczne przyczepy, wiek (zarówno przyczepki, jak i jej właściciela) czy nawet miejsce zamieszkania. Nie musimy jednak obawiać się, że ubezpieczenie przyczepki będzie dużym obciążeniem dla naszego portfela. Wręcz przeciwnie – w wielu przypadkach nie przekroczy nawet 100 zł. Towarzystwo ubezpieczeniowe do obliczenia wysokości składki będzie potrzebować także informacji na temat:
- typu przyczepy,
- roku produkcji i daty pierwszej rejestracji,
- daty wydania prawa jazdy,
- historii ubezpieczenia,
- marki pojazdu.
Konsekwencje braku ubezpieczenia OC przyczepki samochodowej
Wiesz już, że przyczepka samochodowa według przepisów jest pojazdem mechanicznym. Jak każdy pojazd mechaniczny musi więc być objęta obowiązkowym ubezpieczeniem OC. Za brak polisy, tak samo jak w przypadku samochodu, grożą wysokie kary (jednak nieco niższe niż przy samochodach osobowych czy ciężarowych). Z dodatkowymi konsekwencjami będziemy musieli liczyć się nie tylko, gdy UFG odkryje, że nasza przyczepka nie posiada wykupionego ubezpieczenia OC, ale także podczas udziału w zdarzeniu drogowym. Jeśli wówczas to my jesteśmy sprawcami, a do samochodu podpięta jest przyczepa, to UFG wypłaca odszkodowanie poszkodowanemu, które w późniejszym czasie jesteśmy zobowiązani zwrócić. Oprócz pokrycia kosztów naprawy wyrządzonych szkód będziemy musieli liczyć się także z koniecznością zapłaty mandatu oraz kary za brak ubezpieczenia OC nałożonej przez UFG. Jak sam widzisz, nie warto w takiej sytuacji ryzykować. W szczególności, że obecnie UFG dysponuje technologią, która pozwala odnajdywać właścicieli pojazdów mechanicznych, którzy nie mają polisy OC. W przeszłości wykrycie takiego właściciela było możliwe tylko podczas kontroli drogowych.
Kary nakładane na właścicieli przyczepek samochodowych są znacznie niższe niż w przypadku samochodów osobowych czy ciężarowych. Im jednak dłużej będziemy zwlekać z zakupem polisy OC, tym wyższa kara (powyżej 14 dni bez OC jest to aż 930 zł).
Gdzie kupić ubezpieczenie przyczepki samochodowej?
Polisę OC przyczepki samochodowej wykupimy w większości towarzystw ubezpieczeniowych. Ze względu na to, że nie jest ona popularna tak, jak ubezpieczenie samochodu, nie znajdziemy w sieci wiele porównywarek. Warto jednak skontaktować się z kilkoma TU, aby porównać ze sobą poszczególne oferty i znaleźć najtańszą opcję. W tym przypadku każda polisa niezależnie od tego, na jakiego ubezpieczyciela postawimy, będzie miała taki sam zakres ochrony, dlatego najlepiej zwracać uwagę właśnie na jak najniższą cenę.
Wiele osób zastanawia się, czy trzeba wozić ze sobą ubezpieczenie OC przyczepki. Odpowiedź na to pytanie jest jasna – od 2018 roku żaden właściciel pojazdu nie musi mieć przy sobie podczas jazdy potwierdzenia opłacenia obowiązkowej polisy. Dotyczy to każdego pojazdu mechanicznego, również przyczepki samochodowej.
Ubezpieczenie OC/AC samochodu i przyczepki
W przypadku osobówki wielu z nas decyduje się na ubezpieczenie OC/AC samochodu, które chroni nie tylko innych użytkowników ruchu drogowego, ale również nas samych, gdy jesteśmy sprawcami wypadku. Wówczas to ubezpieczyciel pokrywa koszty związane z naprawą uszkodzeń naszego samochodu. Czy w przypadku przyczepki samochodowej pakiet ten sprawdzi się tak samo jak np. ubezpieczenie samochodu elektrycznego?
Zgodnie z obowiązującymi przepisami tylko ubezpieczenie OC jest obowiązkowe. AC jest jednak dobrowolnym rodzajem ubezpieczenia, które w wielu sytuacjach pozwala uratować budżet. Co najlepsze chroni nas nie tylko, gdy przyczepka odłączyła się od pojazdu i uderzyła w inny samochód, ale także podczas załadunku i rozładunku towaru. Gdy dojdzie wówczas do wypadku, ubezpieczyciel wypłaci nam odszkodowanie. Wydatek związany z zakupem dodatkowego ubezpieczenia AC jest niewielki, a może pomóc nam zaoszczędzić czy zrekompensować uszczerbek na zdrowiu, gdy dojdzie do wypadku. Jeszcze mniej zapłacimy, gdy wybierzemy ubezpieczenie w pakiecie OC/AC.