Ubezpieczenie na numer VIN – na czym polega?

2 marca 2022

Planujesz kupić samochód sprowadzany zza granicy? Interesuje Cię niemieckie auto, które jest dostępne w komisie? Przed podjęciem wyboru, upewnij się, że możesz poruszać się nim bezpiecznie. Wielu handlarzy zagranicznymi samochodami wyposaża je w podrobione tablice rejestracyjne i oferuje kupującemu tzw. polisę na numer VIN. Jednak to podstęp, który może Cię wiele kosztować. Dowiedz się więcej!

Zakup zagranicznego auta to doskonała okazja! Takie pojazdy są zazwyczaj w dobrym stanie, a przy tym dość młode i tanie. Nic dziwnego, że zainteresowanie nimi nie spada. Jednak zanim radośnie wyruszysz zakupionym samochodem na polskie drogi, upewnij się, że ma ono wykupione ubezpieczenie OC.

Oszustwo na ubezpieczenie na VIN – na czym ono polega?

Część zagranicznych pojazdów przyjeżdża do kraju wyposażona w tamtejsze, tymczasowe tablice rejestracyjne. Upoważniają one właściciela do wykupienia krótkoterminowego ubezpieczenia na numer VIN, zanim zdąży on zarejestrować samochód w odpowiednim urzędzie.

Jednak jest też spora liczba używanych samochodów bez tablic, które zostały wcześniej wyrejestrowane z poprzedniego systemu. Takie pojazdy przyjeżdżają do Polski na lawecie, ponieważ prawo zabrania poruszania się nimi po drodze.

Jednak wielu handlarzy, aby zwiększyć szansę sprzedaży takiego auta, decyduje się wyposażyć go w fałszywe tablice, tzw. kolekcjonerskie. Następnie wykupują krótkotrwałe ubezpieczenie na VIN i sprzedają pojazd nieświadomemu klientowi.

Jazda samochodem z fałszywymi tablicami rejestracyjnymi – czym grozi?

Polisa OC wykupiona na samochód z fałszywymi tablicami jest nieważna. W efekcie handlarze narażają nabywcę na wysokie mandaty i kary z Ubezpieczeniowego Funduszu Gwarancyjnego. Dodatkowo, jeśli kierujący tym pojazdem doprowadzi do wypadku, będzie musiał także ponieść koszty odszkodowania dla ofiar. Mogą one wynieść nawet kilkaset tysięcy złotych. Dlatego tak istotne jest, aby przed zakupem auta i wyruszeniem nim na drogę, upewnić się, że cała dokumentacja pojazdu jest prawidłowa.

Warto pamiętać, że te same konsekwencje czekają osoby, które mimo braku tablic i ubezpieczenia OC zdecydowały się wyruszyć samochodem na drogę.

Oszustwo na ubezpieczenie na VIN – jak tego uniknąć?

Stoisz przed zakupem samochodu z komisu i boisz się zostać ofiarą oszustwa? Aby tego uniknąć, dokładnie przyjrzyj się tablicom rejestracyjnym. Oryginalne „blachy”:

  • są wykonane z metalu,
  • mają tłoczone napisy,
  • mają po prawej stronie żółty lub czerwony pasek z datą ważności rejestracji.

Jakiekolwiek rejestracje wykonane z pleksi lub innego tworzywa albo kolekcjonerskie nie mogą znajdować się na aucie i powinny od razu wzbudzić Twoją czujność!

Innym sposobem, aby uniknąć popularnego oszustwa, jest samodzielne sprowadzenie samochodu zza granicy.

Ubezpieczenie sprowadzonego samochodu zza granicy – jak to zrobić?

Zdecydowałeś się sprowadzić samochód z innego kraju? Jeśli jest on wciąż zarejestrowany, ma ważny przegląd i wykupione ubezpieczenie OC, możesz spokojnie nim przyjechać do kraju, a następnie dokonać wszystkich niezbędnych formalności.

Jednak o wiele częściej kupuje się pojazdy wyrejestrowane. Aby móc takim samochodem przyjechać do Polski, należy wykupić tzw. tymczasowe tablice wyjazdowe i krótkotrwałe ubezpieczenie OC. Polisa ta:

  • obowiązuje wyłącznie przez 30 dni – jest to wystarczająco długi okres, aby kupujący zdążył zarejestrować samochód w kraju,
  • jest jednorazowa – oznacza to, że ochrona nie jest automatycznie przedłużana, w przeciwieństwie do tradycyjnego ubezpieczenia OC,
  • zapewnia pomoc taką samą jak standardowa umowa na polisę od odpowiedzialności cywilnej.

Krótkotrwałe ubezpieczenie OC jest nazywane także ubezpieczeniem na numer VIN, ponieważ w dokumencie podaje się wyłącznie numer identyfikacyjny pojazdu. Niemniej wykupienie takiej polisy nie upoważnia do jazdy bez tablic rejestracyjnych. Wciąż musisz je mieć.

Polisa na numer VIN – gdzie taką kupić i ile kosztuje?

Chcesz znaleźć tanie, krótkotrwałe ubezpieczenie na numer VIN? Firm, które oferują takie polisy, jest na rynku kilkanaście. Jednak, aby móc poznać dokładne szczegóły warunków ubezpieczenia, należy skontaktować się osobiście z wybraną agencją. Niestety nie istnieje możliwość zawarcia umowy zdalnie.

Na szczęście polisa na numer VIN nie jest zbyt droga. Z uwagi na krótki okres ochrony, cena jest znacząco niska w stosunku do klasycznej umowy. Co więcej, mimo tego, że firmy starają się zawsze podchodzić do każdego klienta indywidualnie, w przypadku krótkotrwałego ubezpieczenia stosują zazwyczaj uproszczone procedury. Takie praktyki stosuje np. Link4. W ich ofercie każda krótkotrwała polisa kosztuje:

  • 75 zł w przypadku pojazdów osobowych,
  • 100 zł dla aut dostawczych.

Jak widać, koszt ochrony nie jest zbyt wysoki. Co więcej – stanowi zaledwie ułamek tego, co trzeba byłoby zapłacić w ramach mandatu lub odszkodowania dla ofiar wypadku. Dlatego nie warto oszczędzać i rezygnować z zakupu krótkotrwałego OC.

Koniec krótkotrwałego ubezpieczenia – co dalej?

Jeśli kończy się termin obowiązywania krótkotrwałej polisy, należy niezwłocznie przystąpić do poszukiwań całorocznej oferty. Ich szeroki wybór znajdziesz w kalkulatorze ubezpieczeń online. To proste w obsłudze narzędzie, które po zebraniu wszystkich danych osobistych oraz informacji o sposobie użytkowania auta, przedstawi Ci listę dostępnych polis wraz z OWU.

W ten sposób będziesz mógł spokojnie zapoznać się ze szczegółami ofert i wybrać najkorzystniejszą ofertę. W rezultacie nie tylko zapewnisz sobie dobrą ochronę, ale także nie przepłacisz za ubezpieczenie.

Pamiętaj – nowa umowa na klasyczne OC musi być zawarta najpóźniej w ostatnim dniu obowiązywania krótkotrwałej polisy. Za każdy dzień zwłoki grożą surowe kary. W przypadku 14 dni opóźnienia zakupu OC na samochód osobowy możesz być zobowiązany do zapłacenia nawet 5 600 zł! Koszty te wzrastają nawet do setek tysięcy złotych, jeśli po ustaniu okresu ochrony spowodujesz wypadek.

Ubezpieczenie na numer VIN to korzystna oferta dla osób, które chcą kupić lub sprowadzić samochód zza granicy. Jednak pamiętaj, aby być czujnym i nie dać się oszukać! Dzięki temu unikniesz poważnych finansowych kłopotów.