Ubezpieczenie food trucka – co warto wiedzieć?

4 maja 2022

Food truck to świetny pomysł na biznes, zwłaszcza latem! Można swobodnie podróżować przez kraj i z dowolnego miejsca serwować wspaniałe jedzenie. Dzięki temu nie tylko poznajesz nowych ludzi, ale także odkrywasz niezwykłe miejsca w Polsce. Jednak prowadzenie takiej firmy gastronomicznej wiąże się z pewnymi obowiązkami. Jednym z nich jest zakup ubezpieczenia. Dowiedz się więcej.

Food truck to samochód ciężarowy z przyczepą, który jest zaliczany do kategorii pojazdów specjalnych pełniących również funkcję baru czy sklepu. W związku z tym każdy właściciel ma obowiązek zakupu odpowiedniego ubezpieczenia OC. Jednak to nie wszystko. Nie wolno zapomnieć, że wewnątrz food trucka znajduje się pełne i często kosztowne zaplecze gastronomiczne, w tym np. lodówka, kuchenki, piec, a także kasa fiskalna. Dlatego mogą być potrzebne także inne rodzaje polis.

Ubezpieczenie food trucka – jaką polisę samochodową wybrać?

Każdy pojazd, który porusza się po drodze, musi być objęty ubezpieczeniem od odpowiedzialności cywilnej. Zakup takiej polisy to obowiązek właściciela samochodu, także food trucka, nawet jeśli nie zmienia on swojego położenia i np. przez całe lato jest zaparkowany w jednym miejscu. Dzięki ubezpieczeniu w momencie wypadku to towarzystwo, a nie kierujący pojazdem, wypłaci odszkodowanie dla ofiar.

Jednak to nie jedyna polisa, jaką warto mieć. Food truck to pojazd, który musiał być najpierw odpowiednio przystosowany do nowej funkcji. W związku z tym jest dość drogi, a naprawa jego uszkodzenia np. w wyniku działania osób trzecich lub intensywnej eksploatacji, może być bardzo kosztowna. Dlatego warto dodatkowo wykupić ubezpieczenie autocasco, które zapewnia pomoc finansową na naprawę auta po:

 • kolizji,
 • aktach wandalizmu,
 • działaniu sił natury, czyli gradzie, powodzi, huraganie lub uderzeniu pioruna,
 • pożarze,
 • uszkodzeniu auta przez osoby, które potrzebowały pomocy medycznej,
 • działaniu czynników chemicznych lub termicznych, które pochodziły z zewnątrz auta
 • kradzieży części lub całego pojazdu.

Dzięki temu zyskasz kompleksową ochronę i w razie nieszczęśliwego zdarzenia otrzymasz stosowną rekompensatę, która pozwoli na pokrycie kosztów i zapobiegnięcie problemom finansowym. W rezultacie będziesz mógł poruszać się food truckiem, a także np. pozostawić go na noc na parkingu bez obaw o jego uszkodzenie.

Ubezpieczenie wyposażenia food trucka – czy warto?

W przyczepie może znajdować się wiele drogich sprzętów kuchennych, których utrata lub zniszczenie mogłyby być bardzo dotkliwe finansowo. Dlatego oprócz zakupu polis, które chronią od zdarzeń na drodze i uszkodzenia pojazdu, trzeba również zadbać o ubezpieczenie wyposażenia food trucka. Jedną z firm, która oferuje tego typu polisę, jest Warta. Towarzystwo ubezpieczeniowe zapewnia pakiet Smart Biznes, który chroni:

 • sprzęt elektroniczny, np. kasę fiskalną,
 • wyposażenie potrzebne do przyrządzania i podawania potrwa, czyli wszelki sprzęt AGD,
 • środki obrotowe, czyli opakowania i inne produkty przeznaczone do sprzedaży.

Co więcej, w ramach tej polisy można wykupić również ochronę od odpowiedzialności cywilnej działalności. Dzięki temu nie musisz obawiać się o koszty związane z wyrządzeniem szkody osobom trzecim.

Jednocześnie warto pamiętać, że przez to, że food truck to biznes mobilny, trzeba wykupić rozszerzenie ochrony, aby obowiązywała także poza lokalizacją wskazaną w umowie. Dzięki temu polisa będzie zapewniać wsparcie finansowe, jeśli do zdarzenia dojdzie w dowolnym miejscu w Polsce. Natomiast jeśli przyczepa ma stać w jednym miejscu przez cały okres trwania umowy, nie trzeba tego robić.

Ubezpieczenie przedsiębiorcy – czy jest potrzebne?

Podczas prowadzenia biznesu, zwłaszcza gastronomicznego, może dojść do wielu niespodziewanych sytuacji. Poparzenia i skaleczenia to najczęstsze zdarzenia, jakie mają miejsce w food truckach. Jednak warto pamiętać, że wiele niebezpieczeństw czyha na Ciebie także poza pracą. W każdym momencie możesz np. złamać kończynę, poważnie zachorować, a nawet stracić życie.

Aby uniknąć problemów finansowych związanych z kłopotami zdrowotnymi, warto zakupić solidne ubezpieczenie na życie. Dzięki tej polisie otrzymasz stosowne odszkodowanie po każdym nieszczęśliwym zdarzeniu wymienionym w umowie. Wypłacone pieniądze będziesz mógł przeznaczyć na:

 • zakup leków i sprzętu rehabilitacyjnego,
 • pokrycie kosztów związanych z wizytami u lekarza i rehabilitacją,
 • rekompensatę za postrój w pracy,
 • spłatę zobowiązań związanych np. z zatrudnieniem pracownika czy zakupem nowych produktów.

Na skutek tego przez swoją niedyspozycję nie nabawisz się problemów z płynnością finansową i po powrocie do zdrowia nadal będziesz mógł kontynuować swoją pracę.

Co więcej, dzięki ubezpieczeniu na życie po Twojej śmierci bliscy otrzymają odszkodowanie w wysokości od kilkudziesięciu do kilkuset tysięcy złotych. Taka kwota pozwoli nie tylko na pokrycie kosztów związanych z pochówkiem, ale także tych dotyczących przejęcia lub zamknięcia działalności.

Ubezpieczenie dla przedsiębiorcy i food trucka – gdzie znaleźć najlepsze?

Polisy OC, AC i na życie znajdziesz w ofercie każdego towarzystwa ubezpieczeniowego. Jednak zapoznawanie się z każdą propozycją z osobna zajmuje dużo czasu. O wiele szybciej zrobisz to za pośrednictwem internetowego kalkulatora ubezpieczeń.

To proste w obsłudze narzędzie, które pozwala poznać wszystkie dostępne oferty i porównać ich warunki. Wystarczy, że uzupełnisz specjalny formularz umieszczony na stronie, a następnie poczekasz, aż system wygeneruje listę polis dopasowanych do Twojej sytuacji. Dzięki temu będziesz mógł znaleźć najkorzystniejszą ofertę, która zapewni Ci wsparcie finansowe podczas prowadzenia mobilnego biznesu.

Ubezpieczenie dla food trucka jest obowiązkowe. Zadbaj o to, żeby wybrane polisy miały korzystne warunki, a będziesz mógł spokojnie prowadzić biznes bez martwienia się o przyszłość.