Ubezpieczenie Assistance dla starego samochodu – jak znaleźć?

22 lipca 2021

Choć zakupienie starszego modelu samochodu jest sporą oszczędnością w momencie zakupu, w późniejszym okresie musimy liczyć się z tym, że poniesiemy większe koszty ubezpieczenia. Dotyczy to zarówno obowiązkowej polisy OC, jak i dodatkowych, takich jak AC czy Assistance. Jak zatem wygląda Assistance dla starego samochodu? Czy możliwe jest jego wykupienie? 

Assistance na stare auto – dlaczego zapłacisz więcej? 

Właściciele leciwych pojazdów mogą oburzyć się na fakt, że Assistance dla starego samochodu będzie kosztować więcej, niż w przypadku młodszych modeli. Jednak wynika to z prostej zależności – im starszy pojazd, tym większa awaryjność i prawdopodobieństwo wypadku. Towarzystwa ubezpieczeniowe zdają sobie sprawę z tego, że Assistance na stare auto wiąże się ze sporym dla nich ryzykiem i prawdopodobnie większymi sumami wypłacanych świadczeń niż w młodszych samochodach. 

Może dojść do sytuacji, w której towarzystwo ubezpieczeniowe nie tyle proponuje wysoką składkę, ile nawet odmówi objęcia ochroną. Jest to sytuacja, na którą należy się nastawić, jeśli posiadamy starszy pojazd. Jeśli jesteś jego właścicielem możesz być jednak spokojny – istnieje tak wiele towarzystw ubezpieczeniowych, że z pewnością odnajdziesz to, które obejmie Twój pojazd ochroną. 

Ochrona Assistance – auto powyżej 10 lat

Dla wielu osób 10-letnie auto wcale nie należy do grona starszych. Jednak dla wielu towarzystw ubezpieczeniowych takie właśnie jest. Możesz jednak znaleźć ubezpieczycieli, dla których ten wiek wcale nie będzie oznaczał wyższej składki. Są nawet towarzystwa, w przypadku których nie ma mowy o jakichkolwiek ograniczeniach wiekowych. Warto zapoznać się ich ofertą jeśli posiadasz 10 lub 15-letnie auto. 

Assistance dla auta powyżej 15 lat

Zastanawiasz się, jaką wybrać polisę Assistance dla auta powyżej 15 lat? Najkorzystniejszą ofertę możesz znaleźć tylko w jeden sposób – korzystając z porównywarek ubezpieczeń. Jest to najlepszy sposób ze względu na aktualność udostępnianych ofert. Zakres ochrony i wymagań co do wieku pojazdu mogą zmieniać się w szybkim tempie. Może się więc okazać, że towarzystwo, które do niedawna nie zwracało uwagi na wiek pojazdu, obecnie ubezpiecza samochody, które nie mają więcej niż 15 lat. 

Wiedząc już jaki wpływ ma wiek pojazdu na wysokość ubezpieczenia Assistance przyszła najlepsza pora, aby wyjaśnić w skrócie czy tak właściwie ono jest. Choć skoro zastanawiasz się, jakie Assistance będzie najlepsze dla Twojego starszego samochodu, raczej co nieco wiesz. Z podstawowych informacji warto jednak zapamiętać, że Assistance może występować w różnych formach, w zależności od zakresu ich ochrony. Możemy mówić o Assistance all risk oraz Mini Assistance. Pierwsze z nich – Assistance risk – jest ubezpieczeniem o najszerszym zakresie ochrony. Oznacza ona jednak także wyższą cenę. Z kolei mini Assistance obejmuje podstawowy zakres ochrony – wysokość składki w jego przypadku jest jednak dużo niższa.