Ubezpieczenia motoroweru – czy jest wymagane?

26 maja 2022

Motorower to popularny sposób na poruszanie się po polskich drogach. Dzięki niemu szybko można omijać korki, a do tego daje przyjemne odczucia podczas jazdy. Natomiast warto pamiętać, że właściciel takiego pojazdu ma również obowiązki. Dowiedz się, czy należy do nich obowiązkowe ubezpieczenie. 

Motorower – czym jest?

Motorowerem są określane pojazdy, które są zasilane silnikiem spalinowym lub elektrycznym o pojemności nieprzekraczającej 50cm3, lub mocy 4 kW. Do prowadzenia takiego pojazdu wystarczy prawo jazdy o kategorii AM lub ukończenie 18 roku życia przed 19 stycznia 2013 roku. Jeśli jednak uzyskałeś pełnoletność po tej dacie, ale masz prawo jazdy kategorii B, to nadal możesz poruszać się motorowerem. Jego wybór to świetna alternatywa dla osób, która chcą spróbować swoich sił na jednośladzie, a nie mają jeszcze uprawnień do kierowania motoru.

Motorower – czy należy wykupić na niego OC?

Obowiązek zawarcia umowy na ubezpieczenie komunikacyjne zazwyczaj jest kojarzony z samochodami osobowymi i ciężarowymi. Warto jednak wiedzieć, że również właściciele motorowerów powinni zadbać o ważną polisę OC. Co więcej, nawet jeśli pojazd nie jest używany lub jego stan nie pozwala na jazdę, to nadal konieczne jest jego ubezpieczenie. W przypadku zaniechania tego obowiązku, na właściciela zarejestrowanego motoroweru może zostać nałożona kara w zależności od długości opóźnienia:

  • do 3 dni – 200 zł,
  • 4-14 dni – 500 zł,
  • powyżej 14 dni – 1000 zł.

Zatem może się okazać, że znacznie większym obciążeniem finansowym niż zakup obowiązkowej polisy OC będzie kara nałożona za jej brak. Co więcej, nadal konieczne będzie zawarcie umowy ubezpieczeniowej, gdyż w innym przypadku ponownie właściciel motoroweru zostanie ukarany.

Ubezpieczenie OC na motorower – co wpływa na wysokość składki?

Warto wiedzieć, że podobnie jak przy obliczaniu polisy za samochód, na koszt OC motoroweru ma wpływ wiele czynników.

Wiek kierowcy

Uprawnienia do prowadzenia motoroweru może zdobyć osoba, która ukończyła 14 lat. Natomiast wiek kierowcy to jeden z elementów, który ma duży wpływ na wysokość składki. Można zauważyć, że towarzystwa ubezpieczeniowe traktują osoby młode korzystające z tego typu pojazdów, jako potencjalnie częściej uczestniczące w kolizjach. Dlatego wiele firm ubezpieczeniowych stosuje tzw. zwyżki za wiek, które powodują, że kierowcy poniżej 26 roku życia płacą wyższe składki za ubezpieczenie OC motoroweru.

Dotychczasowa historia jazdy

Co do zasady, im dłużej kierowca jeździ bezszkodowo, tym na niższą składkę ubezpieczeniową może liczyć. Przy zakupie polisy OC motoroweru brane są pod uwagę wszystkie zdarzenia, które spowodowały konieczność wypłaty odszkodowania z polisy. Natomiast jeśli kierowca może pochwalić się kilkuletnią jazdą bez spowodowania żadnej szkody, bardzo często ma szanse na uzyskanie atrakcyjniejszej oferty na ubezpieczenie.

Moc silnika

Podobnie, jak w przypadku obliczania składki ubezpieczenia OC samochodu przy motorowerze znaczenie ma moc silnika. Choć nie mogą mieć one tylko określoną pojemność, to na rynku można znaleźć oferty na pojazdy o różnych parametrach. Dlatego im wyższa moc silnika, tym właściciel motoroweru musi się liczyć z koniecznością zapłaty wyższej stawki OC.

Stan cywilny ubezpieczonego

Niewiele osób o tym wie, ale nie tylko wiek, ale również stan cywilny może mieć wpływ na wycenę ubezpieczenia OC motoroweru. Wynika to z tego, że statystycznie rodzice, którzy są odpowiedzialni za wychowanie dzieci, powodują mniej kolizji. Dlatego takie osoby mogą liczyć na nieco niższą stawkę za składkę polisy komunikacyjnej.

Miejsce zamieszkania

Kolejną ciekawostką, którą powinieneś wiedzieć przed zakupem polisy OC dla motoroweru, jest wpływ na cenę lokalizacji, w której mieszkasz. Towarzystwa ubezpieczeniowe za pomocą danych statystycznych oceniają ryzyko wystąpienia szkody w danej miejscowości. Dlatego jeśli w Twoim mieście często dochodzi do wypadków, to możesz otrzymać nieco droższą wycenę polisy, niż znajomy mieszkający w spokojnej okolicy.

Wiek motoroweru

Kolejnym czynnikiem, który wpływa na koszt składki OC motoroweru, jest wiek pojazdu. Z reguły im nowsza jest maszyna, tym ubezpieczenie może być tańsze. Taka sytuacja wynika z tego, że firmy ubezpieczeniowe podczas oceny ryzyka biorą pod uwagę zastosowane technologie zwiększające bezpieczeństwo. Co do zasady, nowe motorowery są całkowicie sprawne, a do tego mają w swoim wyposażeniu nowoczesne rozwiązania.

Liczba wykupionych usług

Osoby, które decydują się na skorzystanie z usług towarzystwa ubezpieczeniowego nie tylko przy objęciu ochroną motoroweru, ale także samochodu czy nieruchomości, mogą liczyć na atrakcyjniejszą wycenę składki OC.

Dzięki zapoznaniu się z wymienionymi elementami już wiesz, w jaki sposób towarzystwa ubezpieczeniowe obliczają składkę OC motoroweru.

Gdzie kupić ubezpieczenie OC motoroweru?

Polisę OC dla motoroweru można znaleźć w wielu towarzystwach ubezpieczeniowych, jednak pozyskiwanie ich może być czasochłonne. Dlatego coraz więcej osób przy poszukiwaniu najtańszego ubezpieczenie decyduje się na skorzystanie z internetowej porównywarki. Takie rozwiązanie niesie za sobą wiele zalet.

  • Możliwość porównania wielu ofert jednocześnie

Czy wiesz, że korzystając z internetowej porównywarki, możesz w kilka minut uzyskać ofertę na OC motoroweru od wielu towarzystw ubezpieczeniowych? W ten sposób wybór najlepszej polisy jest znacznie prostszy.

  • Wygoda

Sprawdzenie ofert na ubezpieczenie motoroweru przez internet jest jednym z najwygodniejszych rozwiązań. Wystarczy, że jesteś podłączony do sieci i masz urządzenie obsługujące przeglądarkę internetowej. Porównanie ofert możesz wykonać o dowolnej porze dnia i nocy.

To tylko dwie z wielu zalet wyboru OC motoroweru online.