Tabliczka znamionowa samochodu – jakie informacje zawiera?

22 marca 2021

Podczas produkcji wszystkie pojazdy, w tym samochody osobowe i ciężarowe oraz motocykle, zostają wyposażone w małą, metalową tabliczkę znamionową. Jest ona umieszczana w miejscu, które nie podlega wymianie i nie ulega zniszczeniu podczas wypadku. Informacja o tym, gdzie się znajduje, jest umieszczona w książeczce serwisowej. Sprawdź, co zawiera tabliczka i dlaczego jest niezbędna w Twoim aucie.

Mały element, zazwyczaj w kształcie prostokąta, wykonany z trwałego i odpornego materiału na zniszczenie, ze znakami nie do usunięcia – to właśnie tabliczka znamionowa. Może być wykonana z metalu lub przedstawiona w formie naklejki. Choć wygląda niepozornie, jest bardzo ważna, ponieważ dzięki niej jest możliwe zidentyfikowanie pojazdu, a także sposób jego użytkowania, konserwacji czy naprawy.

Jakie informacje powinny znaleźć się na tabliczce znamionowej?

Tabliczka znamionowa powinna zawierać wszystkie podstawowe informacje homologacyjne o pojeździe, do którego jest przymocowana, takie jak:

  • nazwa, czyli marka,
  • producent,
  • numer identyfikacyjny pojazdu, czyli numer VIN lub w przypadku jego braku numer podwozia/nadwozia (częste zwłaszcza przy starszych modeli aut),
  • dopuszczalna masa całkowita pojazdu. W przypadku samochodów dostosowanych do ciągnięcia przyczepy – całkowita masa pojazdu razem z przyczepą. Z kolei tabliczki motocykli i motorowerów powinny zawierać informację o natężeniu hałasu zewnętrznego na postoju mierzonej w dB (A) przy prędkości obrotowej (obr/min),
  • dopuszczalne (po lewej stronie) i maksymalne (po prawej stronie tabliczki) obciążenie osi podane w kolejności od przodu do tyłu.

W przypadku naczepy należy podać również dozwolone obciążenie pionowe na urządzenie sprzęgające.

Wszystkie informacje muszą być podawane zawsze według tej samej kolejności. Producent nie ma prawa modyfikować ich ustawienia, ponieważ mogłoby to wpłynąć na błędne odczytanie danych przez specjalistów – wyjaśnia specjalista z serwisu kalkulatorubezpieczen.net.pl.

Czy każdy samochód musi mieć tabliczkę znamionową?

Obecność tabliczki znamionowej w aucie reguluje Rozporządzenie Ministra Infrastruktury z 31 grudnia 2002 roku dotyczące warunków technicznych pojazdów i ich niezbędnego wyposażenia. Według przepisów, każdy samochód i motocykl, który jest dopuszczony do ruchu, musi mieć tabliczkę znamionową. Powinna być odpowiednio trwała i odporna na zniszczenia, takie jak np. wysoka temperatura otoczenia (nawet 1000℃) oraz czytelna, aby wszystkie informacje były dobrze widoczne przez cały czas eksploatowania pojazdu.

O jej lokalizacji decyduje producent, jednak tabliczka musi być umieszczona na trwałej i niewymiennej części samochodu. Zazwyczaj jest to słupek B, czyli część nadwozia, która odpowiada za przytrzymanie dachu, pomiędzy przednimi a tylnymi drzwiami. Często zabezpiecza się ją plombami ochronnymi, aby jej przypadkiem nie zgubić.

Jakie są konsekwencje braku tabliczki znamionowej?

Kupujesz używany samochód? A może odziedziczyłeś pojazd po kimś bliskim? Niezależnie od sytuacji, sprawdź, czy Twoje auto, motocykl lub ciężarówka mają tabliczkę znamionową w miejscu określonym przez producenta. Za brak tego elementu grożą bardzo poważne konsekwencje.

Samochód pozbawiony tabliczki znamionowej z pewnością nie przejdzie badania technicznego pojazdu, a w związku z tym nie zostanie dopuszczony do ruchu. Z kolei jazda autem bez ważnego przeglądu technicznego grozi mandatem w wysokości od 20 do 500 zł. Po upływie miesiąca od ostatniego dnia ważnego badania technicznego, stawka zostanie podniesiona dwukrotnie. Policja ma również prawo zatrzymać dowód rejestracyjny auta oraz odholować pojazd na koszt właściciela.

Odzyskanie dowodu rejestracyjnego jest możliwe po przeprowadzeniu badania technicznego, dlatego uprzednio należy zgłosić wniosek o wydanie nowej tabliczki znamionowej.

Jak wyrobić nową tabliczkę znamionową?

Jeśli podczas badania technicznego specjalista nie znajdzie tabliczki, to otrzymasz od rzeczoznawcy samochodowego odpowiednie zaświadczenie o jej braku. Następnie należy udać się do wydziału komunikacyjnego w starostwie powiatowym właściwym ze względu na miejsce zameldowania i tam złożyć odpowiedni wniosek. Swoją prośbę należy uzasadnić oraz wyjaśnić okoliczności braku tabliczki znamionowej. Niezbędne jest także uiszczenie opłaty w wysokości 10 zł.

W przypadku, jeśli właścicieli pojazdu jest więcej, każdy z nich musi stawić się w wydziale komunikacji. Istnieje możliwość sporządzenia pisemnego pełnomocnictwa, jednak taka usługa kosztuje dodatkowo 17 zł.

Czy brak tabliczki znamionowej wpływa na ubezpieczenie OC?

Jeśli pojazd nie ma tabliczki znamionowej, to nie przejdzie badania technicznego i w związku z tym nie będzie mógł poruszać się po drodze. Jednak nawet w tym przypadku ochrona OC będzie obowiązywać. Jeśli kierowca spowoduje wypadek samochodem bez ważnego przeglądu, ubezpieczyciel wypłaci odpowiednią rekompensatę poszkodowanym. Z kolei w przypadku, jeśli to kierowca został poszkodowany w wypadku, towarzystwo może zmniejszyć wysokość odszkodowania, jeśli odkryje, że powstałe szkody miały związek z niewłaściwym stanem technicznym pojazdu.

Koniecznie sprawdź, czy masz tabliczkę znamionową w swoim samochodzie. W przypadku jej braku, zadbaj o wyrobienie dokumentu. Dzięki temu unikniesz kłopotów na corocznym przeglądzie technicznym!