Sprzedaż samochodu a ubezpieczenie OC

4 maja 2022

Sprzedanie samochodu nie jest łatwym zadaniem. Należy nie tylko doprowadzić pojazd do świetnego stanu, ale także znaleźć dobrego kupca, co często zajmuje nawet długie miesiące. Jednak to nie wszystko. Po podpisaniu umowy kupna-sprzedaży trzeba zająć się także ubezpieczeniem OC. Wykupuje się je na samochód, więc po sprzedaży przechodzi ono „za nim”, co rodzi dla zbywcy pewne obowiązki. Dowiedz się więcej. 

Według polskiego prawa każdy sprzedający ma obowiązek przekazać nabywcy wszystkie dokumenty dotyczące samochodu, czyli dowód rejestracyjny, kartę pojazdu, a także wszelkie instrukcje itp. Niezbędne jest także dostarczenie nowemu właścicielowi ubezpieczenia od odpowiedzialności cywilnej. Dzięki temu będzie on mógł legalnie poruszać się po drogach. Jednak samo przekazanie dokumentów może nie wystarczyć.

Sprzedaż samochodu a OC – o czym należy pamiętać?

Po sprzedaży pojazdu wiele osób uważa, że to koniec ich zobowiązań względem auta. Nic bardziej mylnego. Po podpisaniu umowy kupna-sprzedaży należy zgłosić się do firmy ubezpieczeniowej i poinformować ją o tym fakcie. Najlepiej zrobić to na piśmie, aby mieć dowód, że zgłoszenie zostało przyjęte.

Osoby, które nie dopełniły tego obowiązku, mogą spotkać się z finansowymi konsekwencjami. Otóż sprzedający razem z kupującym odpowiada wtedy za wszelkie koszty związane z polisą od dnia sprzedaży aż do zakończenia umowy. Dotyczy to zwłaszcza opłacenia kolejnych składek na ubezpieczenie, jeśli płatność została podzielona na raty.

Chcesz tego uniknąć? Jak najszybciej zgłoś fakt sprzedaży samochodu do towarzystwa ubezpieczeniowego.

Sprzedaż auta a OC na raty – czy trzeba opłacać pozostałe składki?

Zdecydowałeś się na podzielenie płatności za ubezpieczenie na raty, ale chcesz sprzedać auto, zanim zostanie uiszczona ostatnia rata? Zastanawiasz się, co dalej? Jeśli poinformujesz towarzystwo ubezpieczeniowe o dokonanej transakcji, obowiązek opłacenia pozostałych składek zostanie przejęty przez nowego właściciela. Dzięki temu Ty nie będziesz musiał ponosić kosztów za pełną ochronę od odpowiedzialności cywilnej i w rezultacie zaoszczędzisz sporo gotówki.

Co ważne – nabywca może, ale nie musi opłacać składek po zakupie pojazdu. Ma prawo:

  • wypowiedzieć umowę ubezpieczenia w towarzystwie sprzedającego,
  • wykupić nową polisę u innego ubezpieczyciela.

Jednak nawet wtedy dawny właściciel nadal nie będzie zobowiązany do opłacenia pozostałych składek.

Sprzedaż samochodu a ubezpieczenie – czy zniżki przepadają?

Zniżki na polisę OC to jeden z najpopularniejszych sposobów towarzystw ubezpieczeniowych na zachęcenie klientów do skorzystania z ich oferty.

  • Mogą osiągnąć wysokość nawet do 60% – dzięki temu można znacznie obniżyć koszt zakupu ochrony od odpowiedzialności cywilnej.
  • Są naliczane za bezszkodową jazdę kierowcy, a nie za brak uszkodzeń samochodu.

W związku z tym, nawet jeśli sprzedasz auto, zachowasz swoje wypracowane zniżki. Jednak jest pewien warunek – trzeba zachować ciągłość ochrony. W innym przypadku niektóre firmy przestaną je honorować, przez co przy zakupie polisy w przyszłości będziesz musiał ponieść konsekwencje tzw. ubezpieczeniowej bezczynności, czyli opłacić pełną składkę.

Sprzedaż auta a ubezpieczenie OC – czy stracę zniżki, gdy nabywca spowoduje wypadek?

Nowy właściciel samochodu ma prawo korzystać z ubezpieczenia sprzedawcy, aż do zakończenia umowy. W związku z tym wiele osób obawia się, że utraci swoje zniżki za bezszkodową jazdę, jeśli w tym czasie nabywca spowoduje wypadek. Nic bardziej mylnego.

Wraz z podpisaniem umowy kupna-sprzedaży auta i poinformowaniem towarzystwa ubezpieczeniowego o tym fakcie dawny właściciel przestaje odpowiadać za to, co wydarzy się z samochodem. Wszelkie zdarzenia są umieszczane w historii ubezpieczeniowej nabywcy.

Warto pamiętać, że zgodnie z ustawą o ubezpieczeniach obowiązkowych, towarzystwo może, choć nie musi, dokonać oceny ryzyka objęcia ochroną nowego właściciela i rekalkulacji składki. W wyniku tego nabywca może:

  • zostać zmuszony do dopłacenia za polisę, aby nadal ona obowiązywała,
  • otrzymać zwrot nadpłaconej kwoty na rzecz firmy.

Jednak coraz częściej zakłady ubezpieczeń wychodzą naprzeciw potrzebom swoich klientów i rezygnują z rekalkulacji składki. Dzięki temu zyskują sobie ich sympatię i zwiększają szansę na to, że nowe osoby skorzystają z ich oferty ponownie.

Więcej w temacie sprzedaży samochodu a OC na https://ubezpieczamy-auto.pl

Jednocześnie nawet brak rekalkulacji nie sprawia, że po wypadku towarzystwo zabierze zniżki dawnemu właścicielowi – po sprzedaży pojazdu to nabywca ponosi wszelkie skutki zdarzeń.

Przerwa w ubezpieczeniu po sprzedaży auta a zniżki – gdzie kupić nową polisę OC?

Pewien czas temu sprzedałeś samochód i do tej pory nie ubezpieczałeś innego auta? Teraz znów chcesz zacząć jeździć i zastanawiasz się, które towarzystwo ubezpieczeniowe wybrać, aby móc skorzystać z wypracowanych dawniej zniżek?

Warto pamiętać, że przepisy nie regulują tego, w jaki sposób są przyznawane benefity klientom towarzystw ubezpieczeniowych. W związku z tym niektóre firmy mogą zapewnić Ci nawet 60% zniżki na podstawie historii ubezpieczenia nawet do 10 lat wstecz. Do tej grupy należą np.:

  • Benefia,
  • Trasti,
  • Warta,
  • Uniqa,
  • Allianz

Natomiast inne firmy mogą odmówić obniżenia składki za polisę już po 24 miesiącach przerwy w zakupie OC. Dlatego tak istotne jest, aby przed podpisaniem nowej umowy dokładnie zapoznać się z ofertami dostępnymi na rynku. Dzięki temu możesz nie tylko znaleźć korzystną polisę, ale także sporo zaoszczędzić!

Sprzedaż samochodu wiąże się z wieloma obowiązkami nie tylko dla nabywcy, ale także dawnego właściciela. Pamiętaj o ich dopełnieniu, a unikniesz dodatkowych kosztów.