Przeniesienie zniżek OC na współmałżonka – czy jest możliwe?

2 marca 2022

Wejście w związek małżeński niesie ze sobą wiele poważnych obowiązków, ale także korzyści. Osoby, które wzięły ślub, mogą np. wspólnie rozliczać się z podatku, odbierać swoją korespondencję, otrzymać zasiłek na chorego współmałżonka oraz dostać spadek po jego śmierci. Wiele osób zastanawia się także, czy po zawarciu małżeństwa, możliwe jest przeniesienie zniżek OC na współmałżonka. Sprawdź!

Firmy ubezpieczeniowe, aby nagrodzić swoich klientów za bezszkodową jazdę i zgromadzone doświadczenie w prowadzeniu samochodu, oferują liczne zniżki na zakup OC. W niektórych towarzystwach ubezpieczeniowych można obniżyć koszt zakupu polisy nawet o 60%! W przypadku polis dla nowych samochodów kwota ta może sięgać nawet kilka tysięcy złotych. Nic dziwnego, że wiele osób jest zainteresowanych przeniesieniem zniżek na żonę czy męża.

Przeniesienie zniżek OC na żonę lub męża – na czym polega?

W wielu małżeństwach pierwszym wspólnym zakupem jest własny samochód. Często zdarza się także, że jeden z partnerów ma już auto i wnosi go we wspólny majątek. Wraz z zakupem pojazdu pojawia się obowiązek wyboru ubezpieczenia od odpowiedzialności cywilnej. Wtedy rodzi się pytanie – czy można uzyskane zniżki na OC przenieść na współmałżonka?

Odpowiedź brzmi: tak. Procedura wydaje się w tym przypadku dość prosta. Wystarczy, że masz z żoną lub mężem wspólnotę majątkową. Jeśli przed ślubem została podpisana intercyza, musisz stać się współwłaścicielem pojazdu. W ten sam sposób może odbyć się przeniesienie zniżek OC na syna lub córkę.

Przeniesienie zniżek na współmałżonka – ile rabatu można otrzymać?

Zastanawiasz się, ile możesz otrzymać po przeniesieniu zniżek? Firmy ubezpieczeniowe zapewniają, że możesz dostać tyle samo rabatu, co Twój małżonek. Oznacza to, że jeśli mąż lub żona mają 10% zniżki, Ty będziesz mógł obniżyć cenę polisy o tyle samo procent, nawet jeśli nie masz długiego stażu za kierownicą.

W rezultacie przy zakupie kolejnego auta będziesz mógł skorzystać z ubezpieczenia w atrakcyjnej cenie. Dlatego warto zdecydować się na przeniesienie zniżek na współmałżonka.

Przeniesienie zniżek na żonę lub męża – kiedy nie można tego robić?

Aby uniknąć prób wyłudzeń, towarzystwa ubezpieczeniowe stawiają kilka warunków odnośnie do tego, na kogo można przenieść zniżki. Z tej możliwości nie mogą skorzystać np. osoby, które:

  • mają negatywną historię ubezpieczeniową, czyli np. były sprawcami wypadków lub innych kolizji drogowych,
  • mają już zgromadzone zniżki, ponieważ posiadały samochód i regularnie opłacały OC,
  • nie są wpisane w umowę ubezpieczenia.

Jednocześnie należy pamiętać, że nie każda firma ubezpieczeniowa honoruje zniżki małżeńskie. Oznacza to, że u niektórych ubezpieczycieli współmałżonek przy zakupie polisy musiałby zapłacić pełną kwotę, co mogłoby znacząco obciążyć rodzinny budżet.

Przeniesienie zniżek na małżonka – czy warto?

Wiele osób zastanawia się, czy w ogóle warto przenosić zniżki na współmałżonka. Zdecydowanie tak, zwłaszcza jeśli żona lub mąż nie mieli do tej pory historii ubezpieczenia. Dzięki temu każdy będzie mógł ubezpieczyć swój samochód na „siebie” i nie przepłaci.

Dodatkowo przeniesienie zniżek zmniejszy ryzyko ich całkowitej utraty np. po spowodowaniu wypadku przez jedną ze stron. W rezultacie osoba, która nie spowodowała szkody, nadal będzie mogła cieszyć się atrakcyjnymi cenami polis.

Jednocześnie należy pamiętać, że przeniesienie zniżek wiąże się z pewnym ryzykiem. Jeśli zdecydujesz się skorzystać z rabatów na zakup ubezpieczenie OC swojego współmałżonka, razem z obniżką „otrzymasz” jego historię szkód. W rezultacie cena polisy może być odpowiednio wyższa niż w przypadku osób, które cieszą się bezszkodową jazdą.

Co więcej, jeśli widniejesz w umowie ubezpieczenia razem ze swoim współmałżonkiem i on doprowadzi do kolizji, zarówno jego, jak i Twoje zniżki się zmniejszą. Przez to wzrośnie ryzyko objęcia Cię ochroną, a tym samym podniesie się cena kolejnej polisy. Warto mieć to na uwadze.

Przeniesienie zniżek OC na innego członka rodziny – czy jest możliwe?

Nie tylko współmałżonek może skorzystać ze zniżek na zakup ubezpieczenia OC. Z atrakcyjnych rabatów mogą skorzystać także dzieci osób, które cieszą się atrakcyjnymi rabatami.

Aby móc uzyskać zniżki, należy pociechę ustanowić drugim właścicielem pojazdu. Można to zrobić na dwa sposoby:

  • podczas zawierania umowy kupna-sprzedaży samochodu. Wtedy wystarczy uzupełnić dane dziecka w dokumencie,
  • przekazując synowi lub córce części auta w ramach darowizny. Procedura ta dla osób blisko ze sobą spokrewnionych jest zwolniona z obowiązku opłacenia podatku. Wystarczy tylko zgłosić ten gest do właściwego urzędu.

Jednocześnie należy pamiętać, że jeśli dziecko ma mniej niż 26 lat, towarzystwa ubezpieczeniowe znacznie podwyższają cenę polisy, ponieważ ryzyko wyrządzenia szkody jest dla osób w tym wieku oceniane jako bardzo wysokie. Zatem cena ubezpieczenia samochodu, którego współwłaścicielem jest młoda osoba, może kosztować dość dużo pomimo Twoich atrakcyjnych zniżek.

Co więcej – każda szkoda wyrządzona przez dziecko, będzie bezpośrednio przyczyniać się do zmniejszenia wysokości rabatu. Dlatego należy rozważnie podejść do przeniesienia obniżek na pociechę.

Zniżki na ubezpieczenie OC – czy przechodzą na polisę AC?

Wypracowałeś maksymalne zniżki na zakup OC, ale chcesz teraz zwiększyć zakres ochrony swojego pojazdu o autocasco? Zastanawiasz się, czy możesz wtedy skorzystać z otrzymanego rabatu i zmniejszyć cenę za AC?

Jest taka możliwość, ale tylko w wybranych towarzystwach ubezpieczeniowych i pod jednym warunkiem – aby przenieść zniżki z OC na AC, trzeba wykupić polisy u tego samego ubezpieczyciela. Dzięki temu będzie można skorzystać z rabatu i zawrzeć umowę na ubezpieczenie w atrakcyjnej cenie.

Jednocześnie należy pamiętać, że przeniesienie zniżek z OC na AC działa zazwyczaj jednokierunkowo. Oznacza to, że nawet jeśli masz wypracowane liczne rabaty w ramach polisy na autocasco, nie możesz z nich skorzystać, gdy kupujesz ubezpieczenie od odpowiedzialności cywilnej. O więcej szczegółów warto zapytać bezpośrednio w wybranej firmie lub u agenta.

Przeniesienie zniżek na współmałżonka niesie ze sobą wiele korzyści, a jedną z nich może być atrakcyjnie niska składka za ubezpieczenie. Jednak pamiętaj o każdej stronie medalu i dokładnie przeanalizuj, czy udzielenie rabatów drugiej osobie Ci się opłaca.