Przegląd przedzakupowy – gdzie sprawdzić samochód przed kupnem?

26 maja 2022

Zakup używanego samochodu zawsze wiąże się z ryzykiem. Bez dokładnych oględzin u specjalisty trudno jednoznacznie stwierdzić, że pojazd jest wolny od ukrytych wad i usterek. Dlatego coraz więcej osób decyduje się na przegląd przedzakupowy. Dowiedz się, jakie są zalety takiego rozwiązania i gdzie można sprawdzić używanych samochód przed kupnem?

Dlaczego warto sprawdzić samochód przed zakupem?

Zakup pojazdu może wiązać się z inwestycją dużej kwoty, dlatego to ważne, aby dokładnie sprawdzić stan auta przez sfinalizowaniem transakcji. Zwłaszcza że wiele usterek trudno stwierdzić gołym okiem. Z pozoru pojazd utrzymany w idealnym stanie może skrywać awarię silnika, skrzyni biegów czy układu sterowania. Dlatego zanim zdecydujesz się na zakup samochodu używanego, zadbaj, aby jego stan techniczny był sprawdzony przez specjalistów.

Zanim zdecydujesz się na przeprowadzenie kontroli stanu pojazdu – co można sprawdzić online?

Warto wiedzieć, że przeglądając oferty samochodów używanych na sprzedaż, możesz sprawdzić ich historię, jeszcze zanim zdecydujesz się pojechać i obejrzeć dany model. Wystarczy, że skontaktujesz się ze sprzedającym i poprosisz go o kilka niezbędnych informacji:

  • VIN pojazdu,
  • numer tablic rejestracyjnych,
  • datę pierwszej rejestracji w Polsce.

Wszystkie te dane sprzedający może znaleźć w dowodzie rejestracyjnym. Dzięki nim możesz sprawdzić historię pojazdu na rządowej stronie internetowej Historia Pojazdu, która udostępnia bezpłatnie raport z Centralnej Ewidencji Pojazdów i Kierowców. Korzystając z takiej wyszukiwarki, otrzymasz następujące informacje:

  • model pojazdu i wersja,
  • rodzaj silnika oraz ewentualnej instalacji gazowej,
  • świadectwa homologacji,
  • aktualność ubezpieczenia komunikacyjnego,
  • termin wykonania badania technicznego,
  • dotyczące ewentualnych błędów w odczycie drogomierza,
  • status rejestracji auta.

Co więcej, warto zdecydować się na sprawdzenie w ten sposób oferowanego samochodu, gdyż umożliwia to uchronienie się przed zakupem kradzionego pojazdu. W przypadku gdy wystawione zostanie nielegalnie pozyskane auto, a prawowity właściciel zgłosi jego utratę na policji, to w raporcie znajdzie się informacja o tym. Dlatego coraz więcej osób, zanim zdecyduje się na obejrzenie używanego samochodu, prosi o podanie wcześniej wymienionych danych. Jeśli sprzedawca unika tego, może to być objaw budzący wątpliwość co do parametrów oferty.

Gdzie sprawdzić samochód używany przed kupnem?

Kolejnym pytaniem, które zadaje sobie wiele osób, to, w jakim miejscu można wykonać przegląd przedzakupowy. W zależności od preferencji możesz to zrobić w kilku miejscach.

W lokalnym warsztacie

Wiele osób decyduje się na sprawdzenie pojazdu przed zakupem w małych zakładach mechaniki samochodowych. Choć takie rozwiązanie ma wiele zalet, wśród których można wymienić wygodę, łatwość dojazdu i niską cenę, to nie zawsze jest to najkorzystniejsza opcja. Przede wszystkim, jeśli warsztat jest polecany przez sprzedającego, opinia mechanika nie zawsze może być zgodna ze stanem faktycznym auta. Do tego trudno o zweryfikowanie poziomu profesjonalizmu w takich niewielkich zakładach.

Na stacji kontroli pojazdów

W większości miejscowości można znaleźć przynajmniej jedną stację kontroli pojazdów. Dzięki temu sprawdzenie samochodów przed kupnem to łatwy sposób na zweryfikowanie stanu technicznego pojazdu. Takie rozwiązanie jest możliwe, o ile oględziny auta wykonywane są w godzinach działania stacji kontroli pojazdów. Koszt kontroli stanu technicznego jest niewielki i zazwyczaj można się zmieścić w kwocie poniżej 200 zł. Do tego wiele punktów oferuje różne pakiety, w ramach których przeprowadzany jest przegląd o różnym zakresie. Wśród zalet sprawdzenia samochodu na stacji diagnostycznej można wymienić nie tylko dostępność, ale również zaufanie do specjalistów. Wybór stacji kontroli pojazdów może być świetnym sposobem na sprawdzenie sprawności auta.

W dużym serwisie niezależnym

Kolejnym popularnym rozwiązaniem w zakresie przeglądu przedzakupowego samochodu używanego jest wybór renomowanego serwisu. Wiele takich firm oferuje różne pakiety sprawdzania, a niektóre z nich udzielają także specjalnych gwarancji lub zaświadczeń o sprawności pojazdu. Takie rozwiązanie jest szczególnie korzystne, gdy zastanawiasz się nad nabyciem auta używanego o wysokiej wartości. Dzięki temu możesz dowiedzieć się wielu informacji na temat faktycznego stanu technicznego, a w przypadku ukrytej wady, uchronisz się przed nietrafionym zakupem.

W ASO

Przegląd samochodu przed kupnem w autoryzowanej stacji obsługi to chętnie wybierana opcja w przypadku droższych pojazdów w młodych rocznikach. Jeśli decydujesz się na nabycia używanego auta, które nie jest starsze niż 2 lata, może się okazać, że jest wciąż na gwarancji producenta. Do tego w przypadku serwisowanych pojazdów możesz poprosić sprzedawcę o udostępnienie oryginalnych dokumentów z przeglądów ASO. Natomiast nawet jeśli uzyskasz wgląd do książki serwisowej, nadal warto zdecydować się na przegląd przedzakupowy, gdyż awaria pojazdu może wystąpić w każdej chwili. Przecież wystarczy podczas jazdy zahaczyć autem o przeszkodę mechaniczną lub doprowadzić do uszkodzenia najeżdżając na głęboką dziurę. Przegląd ASO nie należy do najtańszych rozwiązań, ale w przypadku droższych aut jest gwarancją dogłębnego sprawdzenia pojazdu.

W zależności od tego, jakie ma parametry samochód używany, który chcesz kupić, wybierz odpowiednie miejsce do wykonania przeglądu przedzakupowego.

O czym pamiętać po zakupie samochodu?

Jeśli przegląd samochodu przed kupnem przebiegł pomyślnie i doszło do sfinalizowania transakcji, pamiętać, aby wykonać niezbędne czynności. Oprócz rejestracji pojazdu i zgłoszeniu o nabyciu samochodu warto sprawdzić warunki polisy OC oraz AC. Pamiętaj, że jako nowy właściciel możesz wygłosić obecnie obowiązujące ubezpieczenie i wybrać najlepszą dla siebie opcję. W ten sposób zadbasz, aby polisa zawierała odpowiednie składniki, a przy tym jej cena była korzystna.