Ochrona zniżek OC – na czym to polega?

17 lutego 2020

Ubezpieczenie OC to polisa obowiązkowa, którą wykupić musi każdy kierowca, który ma samochód. Jednakże, co ciekawe, każda oferta ubezpieczenia OC, prezentowana przez poszczególne towarzystwa ubezpieczeniowe, nieco się różni od pozostałych. Różnice są w cenie i dodatkowych wariantach. Niektóre z tych wariantów są dodatkowo płatne, inne zostały wliczone do składki, by podnieść atrakcyjność danej oferty. Niezależnie od tego, czym kierują się poszczególne firmy ubezpieczeniowe i jakie oferty prezentują, warto się z nimi zapoznać. Dla ubezpieczonego jest to okazja, by z jednej strony oszczędzić trochę pieniędzy na składce, z drugiej zaś by zyskać ciekawe dodatkowe rozwiązania.

Opcje dodatkowe przy obowiązkowym ubezpieczeniu

Wśród oferowanych przez firmy ubezpieczeniowe różnorodnych opcji dodatkowych, znaleźć można między innymi mini casco, mini assistance czy ochronę zniżek OC. Oczywiście to, czy oferty te są dodatkowo płatne, czy wliczone są w koszt samego ubezpieczenia zależy wyłącznie od ubezpieczyciela, który oferuje dane ubezpieczenie. Tak czy inaczej, warto się nad nimi zastanowić.

Mini casco to ubezpieczenie, które działa w sposób bardzo podobny do autocasco, czyli zabezpiecza samochód i jego właściciela na wypadek szkód, w których sprawca jest nieznany lub sprawcą jest sam właściciel. Minicasco różni się tym od klasycznego, że zakres jego działania został ograniczony do minimum. W ramach tego ubezpieczenia ochroną objęte są tylko nieliczne sytuacje, które starannie zostały wymienione i opisane w Ogólnych Warunkach Ubezpieczenia. Koszty napraw czy też kwoty, które mogą zostać wypłacone ubezpieczonemu również zostały tutaj bardzo mocno ograniczone. To jedynie wsparcie, które ma uczynić polisę ciekawszą i bardziej atrakcyjną, a nie gotowe rozwiązanie problemu.

Druga rzecz, czyli mini asisstance, to rozszerzenie polisy, które gwarantuje również wsparcie w razie awarii samochodu, z tą różnicą, że nie jest to wsparcie finansowe a usługowe. W ramach tej polisy można liczyć na holowanie auta, możliwość skorzystania z lawety, wymianę opon w razie pęknięcia jednej z nich na trasie i tego rodzaju kwestie. W ramach tego rozszerzenia poszkodowany nie otrzyma pieniędzy na wykonanie czy zamówienie tych usług, ale po prostu otrzyma gotowe usługi. Przyjedzie do niego laweta lub pomoc drogowa z oponami gotowymi do założenia.

Trzecia opcja, czyli ochrona zniżek, to dodatek, który najczęściej wymaga również dodatkowej płatności. Warto jednak rozważyć jego wykupienie. Raz, że koszty tego dodatku nie są wcale wysokie, a dwa, korzyści jakie z niego płyną bywają bardzo odczuwalne. Na czym więc polega ta dodatkowa ochrona? Poniżej znajduje się kilka istotnych informacji.

Ochrona zniżek OC – podstawowe informacje

Ochrona zniżek OC to polisa, która przeznaczona jest przede wszystkim dla tych kierowców, którzy mają już pewien staż za kierownicą, a jazda ich do tej pory była bezszkodowa. W efekcie udało się im zgromadzić zniżki na bardzo satysfakcjonującym poziomie. Obecnie, maksymalne zniżki to 60% choć niektóre firmy podnoszą ten maksymalny próg, by przyciągnąć do siebie klientów.

Jeżeli więc dotychczas jeździłeś bez kolizji, Twoja historia ubezpieczeniowa jest czysta i w każdej firmie ubezpieczeniowej możesz skorzystać z maksymalnych zniżek ubezpieczeniowych, to ochrona tych zniżek jest rozwiązaniem właśnie dla Ciebie.

Jaka jest główna zasada ochrony zniżek?

W tym ubezpieczeniu chodzi przede wszystkim o to, by zabezpieczyć uzbierane przez ubezpieczonego zniżki. Jedna drobna kolizja drogowa czy szkoda parkingowa może zaważyć na wysokości zniżek. Może spowodować, że ubezpieczony utraci ich aż od 10% do 20%. To bardzo dużo, biorąc pod uwagę, że zniżki odzyskuje się stopniowo aż przez trzy lata. W efekcie poszkodowany ponosi konsekwencje jednego zdarzenia aż przez trzy lata, a przez cały ten czas nie ma kompletu zniżek.

Jeżeli zdecyduje się na dodatkowe wykupienie ochrony zniżek, wówczas taka jedna kolizja, nie spowoduje utraty dotychczas wypracowanego wyniku. Głównym założeniem tego ubezpieczenia jest docenienie ubezpieczonego za jego dotychczasową bezpieczną jazdę i uwzględnienie tego, że drobna kolizja każdemu się może zdarzyć, co nie musi przesądzać o surowym ukaraniu takiego kierowcy.

Jak działa ubezpieczenie ochrony zniżek?

Ubezpieczenie ochrony zniżek to polisa ubezpieczeniowa, która powoduje, że jedna kolizja spowodowana przez ubezpieczonego w ciągu jednego roku ubezpieczeniowego, nie skutkuje utratą zniżek ubezpieczeniowych, które dotychczas zostały uzbierane.

Jeżeli więc kierowca spowoduje tylko jedną kolizję, która zostanie opłacona poszkodowanemu z OC sprawcy, a sprawca ma ochronę zniżek, to w kolejnym roku wykupi swoje ubezpieczenie OC z zachowaniem dotychczas uzbieranych zniżek. Nie poniesie żadnych konsekwencji finansowych kolizji, a jego kolejne ubezpieczenie będzie również tańsze. Warto taką polisę wykupować rok rocznie, bo dzięki temu można zachować ciągłość tej ochrony.

Oczywiście, nie w każdym roku dojdzie zapewne do kolizji. I lepiej żeby do nich nie dochodziło. Trudno jednak przewidzieć, co się wydarzy i właśnie dlatego lepiej się zabezpieczyć.

Kolejną zaletą tego rodzaju ubezpieczenia jest to, że jego koszt nie jest wcale wysoki, za to korzyści, jakie z niego płyną są rzeczywiście wymierne. Utrata zniżek sięga zwykle poziomu 10 – 20%, jak wspomniano. Koszt tego ubezpieczenia to zwykle znacznie mniej niż wspomniana wartość. Chroniona kwota jest więc większa niż opłacana składka.

A gdy w roku polisowym dojdzie do dwóch kolizji? Wówczas przy wyliczaniu kolejnej składki brane są pod uwagę niestety obydwie. Polisa działa w ten sposób, że chroni kierowców na wypadek nieszczęśliwego zdarzenia, a nie braku ostrożności czy braku uważności. Każdy ma obowiązek prowadzi auto ostrożnie i bezpiecznie. Dwie kolizje w jednym roku nie przemawiają za bezpiecznym stylem jazdy, a wręcz przeciwnie. Właśnie dlatego nie są one objęte dodatkową ochroną.

Podsumowując, ubezpieczenie ochrony zniżek to polisa, która przeznaczona jest przede wszystkim dla ostrożnych kierowców, którzy cechują się bezpieczną jazdą i uzbierali maksymalne zniżki. Ponieważ każdemu może się zdarzyć drobna szkoda parkingowa czy kolizja, ubezpieczenie chroni tych kierowców przed utratą uzbieranych zniżek i pozwala je zachować, mimo jednego zdarzenia ubezpieczeniowego w roku. Pamiętaj, że porównywarka ubezpieczeń oc/ac rankomat.pl znajdzie Ci najlepsze ubezpieczenie w najniższej cenie.