Obowiązkowe wyposażenie samochodu osobowego – o czym pamiętać?

22 marca 2021

Posiadanie samochodu to nie tylko przyjemności wynikające z jazdy, ale także szereg obowiązków. Każdy właściciel musi dbać o swój pojazd i utrzymywać go w dobrym stanie, aby nie auto nie stanowiło zagrożenia dla pozostałych uczestników ruchu drogowego. Oprócz tego przepisy nakładają na posiadaczy pojazdów obowiązek wyposażenia je w odpowiednie akcesoria. Dowiedz się, o czym warto pamiętać.

Od 1 października 2018 roku nie trzeba mieć przy sobie dowodu rejestracyjnego pojazdu i potwierdzenia polisy OC, a od 5 grudnia 2020 roku – również prawa jazdy. To duże ułatwienie dla wielu kierowców! Jednak, aby móc poruszać się samochodem po polskich drogach, należy zadbać o odpowiednie wyposażenie pojazdu.

Jakie wymogi musi spełniać każdy samochód?

Każde auto, które otrzymało świadectwo homologacji, zostało dopuszczone do ruchu. Jednak najpierw musi spełnić szereg restrykcyjnych wymagań. Aby kierowca mógł poruszać się pojazdem po drogach, producent musi wyposażyć auto w części, które nie będą:

 • powodować hałasu ani wydzielać szkodliwych substancji,
 • niszczyć nawierzchni drogi podczas jazdy,
 • ograniczać pola widzenia kierowcy ani utrudniać dostępu do urządzeń do kierowania, sygnalizacji, oświetlenia czy hamowania.

– Oprócz tego, po zakupie samochodu każdy właściciel musi dbać o to, aby auto było sprawne i bezpieczne dla pasażerów oraz innych uczestników ruchu drogowego. Do jego obowiązków należy również regularne sprawdzanie stanu technicznego pojazdu i naprawa wszelkich usterek.  Jest to niezbędne do tego, aby samochód uzyskał pozytywną ocenę podczas badania technicznego – podkreśla specjalista z serwisu kalkulatorubezpieczen.net.pl.

Co należy do obowiązkowego wyposażenia samochodu?

W rozporządzeniu Ministra Infrastruktury znajduje się wiele zapisów, które regulują kwestie warunków technicznych i niezbędnego wyposażenia pojazdu. Wśród obowiązkowych akcesoriów, które powinny znaleźć się w każdym samochodzie, wymienia się:

 • czytelne tablice rejestracyjny – powinny być czyste i niezasłonięte np. przez śnieg czy błoto. Przed wyruszeniem na drogę należy upewnić się, że są odpowiednio zamontowane, aby nie oderwały się podczas jazdy i nie stanowiły zagrożenia dla innych uczestników ruchu drogowego,
 • trójkąt ostrzegawczy ze znakiem homologacji – jego rozmiary i kolory również określają przepisy, dlatego przed zakupem akcesorium sprawdź, czy ma znak homologacji,
 • gaśnicę typu ABC z homologacją, o wadze co najmniej 1 kilograma – musi być sprawna i regularnie sprawdzana. Nie należy umieszczać jej w bagażniku! Gaśnica powinna być w łatwo dostępnym miejscu, abyś mógł po nią sięgnąć bez opuszczania samochodu.

To niezbędne akcesoria, które z pewnością przydadzą Ci się podczas kolizji na drodze lub w innej niespodziewanej sytuacji.

Co grozi za brak podstawowego wyposażenia pojazdu?

Za jazdę niezgodnie z obowiązującymi przepisami grozi mandat. Karę otrzymasz również, jeśli w Twoim samochodzie zabraknie obowiązkowego wyposażenia. W przypadku:

 • nieczytelnej, nieoświetlonej lub nieprawidłowo zainstalowanej tablicy rejestracyjnej grozi Ci 100 zł mandatu,
 • braku trójkąta ostrzegawczego lub gaśnicy otrzymasz karę w wysokości od 20 do 500 zł,
 • nieprawidłowego użytkowania trójkąta lub braku oznakowania np. holowanego pojazdu możesz otrzymać od 150 do 300 zł mandatu.

Jednak to nie wszystkie konsekwencje braku wymaganego wyposażenia. Jeśli w Twoim aucie nie ma jakiegokolwiek wymaganego akcesorium, diagnosta podczas przeprowadzania badania technicznego odnotuje ten fakt i nie dopuści pojazdu do ruchu. Dlatego zanim udasz się na tzw. przegląd, upewnij się, że wszystko jest na swoim miejscu.

Co warto mieć w samochodzie, oprócz obowiązkowego wyposażenia?

Na drodze często dochodzi do drobnych stłuczek i groźnych kolizji. W takich sytuacjach wiele osób chce pomóc poszkodowanym. Aby móc to zrobić, najpierw powinieneś zadbać o własne bezpieczeństwo, a dopiero później iść ratować osoby, które brały udział w wypadku. Dlatego wyposaż swój samochód dodatkowo w:

 • kamizelkę odblaskową – dzięki temu będziesz dobrze widoczny nawet z daleka i unikniesz przypadkowego potrącenia,
 • apteczkę, wraz z bandażami, opatrunkami, rękawiczkami ochronnymi, środkiem dezynfekującym, opaską uciskową, chustą trójkątną, kocem termicznym oraz ustnikiem do sztucznego oddychania – Twoja szybka interwencja może uchronić kogoś przed śmiercią!
 • zestaw narzędzi, żarówek i bezpieczników oraz koło zapasowe – docenisz ich obecność, zwłaszcza kiedy samochód zepsuje się z dala od domu.

Wymienione przedmioty należą do obowiązkowego wyposażenia w takich krajach jak Austria, Czechy, Niemcy czy Słowacja.

Co należy mieć, podróżując samochodem za granicą?

Jeśli chcesz poruszać się pojazdem po drogach zagranicznych, zapoznaj się z przepisami dotyczącymi wyposażenia auta w odwiedzanych państwach. Choć prawnie obowiązują Cię zapisy wyłącznie kraju, w którym auto jest zarejestrowane, to może zdarzyć się, że policja będzie wymagać przestrzegania lokalnych przepisów. Aby uniknąć kłopotów i nerwowych sytuacji, zadbaj o dodatkowe akcesoria, w tym o kamizelkę odblaskową czy apteczkę.

Oprócz niezbędnych akcesoriów, musisz mieć także takie dokumenty jak:

 • dowód osobisty i prawo jazdy,
 • dowód rejestracyjny i potwierdzenie zakupu polisy OC lub Zielona Karta.

Lokalna policja może nie mieć dostępu do polskiej bazy danych CEPiK, przez co mogą wystąpić problemy w weryfikacji podawanych przez Ciebie informacji.

Nie zwlekaj, tylko uzupełnij wyposażenie swojego auta i ciesz się bezpieczną jazdą!

Źródło: https://rankomat.pl/samochod/obowiazkowe-wyposazenie-samochodu-osobowego-o-czym-pamietac