Jazda na motocyklu to ogromna frajda, ale każdy fan maszyn na dwóch kółkach powinien zadbać też o bezpieczeństwo na drodze. Ostrożne prowadzenie pojazdu i stosowanie się do przepisów drogowych nie wystarczą. Konieczne jest także odpowiednie wyposażanie motocykla oraz zakup profesjonalnych akcesoriów dla samego kierowcy. Wynika to zarówno z obowiązujących przepisów, jak i jest kwestią zdrowego rozsądku.
Obowiązkowe wyposażenie motocykla a kodeks drogowy
O wyposażeniu, o które powinien zadbać kierowca, mówią dwie podstawy prawne:
- Art. 40 ust. 1 Kodeksu drogowego
- Rozporządzenie Ministra Infrastruktury w sprawie warunków technicznych pojazdów oraz zakresu ich niezbędnego wyposażenia.
Kodeks drogowy oszczędnie określa wymagania wobec motocyklistów. Wskazuje on jedynie na to, jakich kasków powinni używać kierowcy tych pojazdów. Ze znajdujących się tam zapisów wynika, że powinni oni zabezpieczać się przed groźnymi następstwami wypadków przez noszenie „kasków ochronnych odpowiadających właściwym warunkom technicznym”. W praktyce oznacza to, że takie akcesoria muszą spełniać określone normy bezpieczeństwa i być oznaczone atestem ECE R22-05.
Brak kasku skutkuje mandatem – wynosi on 100 zł i wiąże się z otrzymaniem 2 punktów karnych. Ponadto za brak tego wyposażenia zostanie ukarany też pasażer. Będzie on zobowiązany do zapłacenia grzywny w tej samej kwocie co mandat.
Pozostałe wyposażenie motocykla wymagane przez przepisy
Wyposażenie motocykla jest zdecydowanie precyzyjniej opisane w Rozporządzeniu Ministra Infrastruktury. Zgodnie z nim części i elementy wyposażenia składające się na pojazd muszą mieć przede wszystkim homologację wymaganą zarówno w Polsce, jak i w innych krajach europejskich. Te z nich, które spełniają ten wymóg, są oznaczone literą E, cechami producenta i dostawcy pojazdu opatrzonymi świadectwem homologacji lub certyfikatami bezpieczeństwa.
Oprócz tego Rozporządzenie to wskazuje, że każdy pojazd musi być wyposażony w:
- przynajmniej jedno lusterko boczne, które zapewnia prowadzącemu pojazd widoczność z tyłu
- drogomierz oraz prędkościomierz znajdujący się w polu widzenia kierowcy
- błotniki (alternatywnie inne elementy nadwozi lub podwozia), które mają przynajmniej taką szerokość jak opona
- sygnał dźwiękowy o ciągłym i nieprzeraźliwym tonie – poziom dźwięku musi być nie mniejszy niż 87 dB
- ogumienie pneumatyczne – powinno być ono dobrane pod kątem nacisku kół i zgodnie z wytycznymi producenta
- odpowiedni tłumik wydechu – w przypadku motocykli z silnikiem o pojemności do 125 cm3 poziom generowanego przez nie hałasu nie może być wyższy niż 94 dB. Pojazdy z silnikiem o większej pojemności mogą być wyposażone w tłumik będących źródłem dźwięków nie głośniejszych niż 96 dB
- dwa niezależne hamulce – działające na koło przednie oraz tylne
- zabezpieczenie uniemożliwiające uruchomienie pojazdu przez osoby trzecie
- odpowiednie oświetlenie – każdy motocykl musi być wyposażony w światła mijania, drogowe, pozycyjne, hamowania, odblaskowe tylne, kierunkowskazy, oświetlające tablicę tylną.
Prowadzący motocykl musi zadbać także o wymagane wyposażenie wózka bocznego. Należą do niego światła pozycyjne przednie i tylne, odblaskowe tylne oraz kierunkowskazy.
Dodatkowe wyposażenie motocyklisty – w co jeszcze powinien zainwestować kierowca tego pojazdu?
Przezorność zawsze się opłaca, dlatego, aby zapewnić sobie jeszcze większe bezpieczeństwo podczas jazdy motocyklem i zminimalizować przykre konsekwencje ewentualnych wypadków, warto pomyśleć o dodatkowych akcesoriach. Na wyposażenie motocyklisty powinny składać się również:
- apteczka – można znaleźć na tyle kompaktowe modele, które nie zajmą wiele miejsca nawet w schowku pod siedzeniem. W apteczce powinny znaleźć się bandaże, kompresy, nożyczki, środki do dezynfekcji, maseczka do wykonywania sztucznego oddychania, folia NRC, trójkątna chusta, rękawiczki ochronne
- gaśnica lub spray gaśniczy
- trójkąt ostrzegawczy
- kamizelka odblaskowa
- odblaskowe paski na felgi
- strój ochronny – sięgające ponad kostkę, sztywne, stabilizujące stopę buty, kurtka i spodnie wzmocnione w miejscach szczególnie narażonych na urazy, rękawice.
Planujesz wycieczkę motocyklową za granicę? Zadbaj o odpowiednie, obowiązkowe wyposażenie motocykla!
Każde państwo ma swoje przepisy, które regulują to, jak powinien być wyposażony motocykl i jakie akcesoria musi wykorzystywać sam motocyklista. Jednak aby ułatwić podróżowanie i przemieszczanie się poza granicami własnego kraju, większość państw (europejskich i z innych regionów świata) zdecydowała się na podpisanie Konwencji wiedeńskiej o ruchu drogowym. Zgodnie z postanowieniami wynikającymi z tego dokumentu kierowcę maszyny na dwóch kółkach obowiązują tylko takie przepisy, jakie stosuje się w jego kraju.
Mimo tego – aby uniknąć niepotrzebnych nieporozumień i dbając o własne bezpieczeństwo – opłaca niekiedy zainwestować w dodatkowe akcesoria. Wybierając się do Czech, Chorwacji, Włoch czy na Słowację, warto zabrać ze sobą zapasowe żarówki, kamizelkę odblaskową oraz apteczkę.
Oprócz tego planując zagraniczne podróże, należy wcześniej pomyśleć o karcie ICE, na której znajdą się najważniejsze dane motocyklisty, a także o EKUZ, czyli karecie ubezpieczenia zapewniającej dostęp do usług medycznych. Nie można też zapomnieć od ważnej polisie OC, która jest akceptowana we wszystkich krajach Unii Europejskiej.
Należy także dobrze przygotować się do wycieczki poza teren UE. Nie można wyruszać w tym kierunku bez Międzynarodowego Certyfikatu Ubezpieczenia Komunikacyjnego – stanowi on ochronę dla kierowcy wtedy, kiedy będzie musiał on ponieść odpowiedzialność finansową, jeśli spowoduje wypadek.
Wyposażenie motocykla i kierowcy pojazdu – na co zwrócić uwagę przy wyborze niezbędnych akcesoriów?
Bezpieczeństwo, zdrowie i życie są bezcenne, dlatego wybierając wyposażenie motocykla, nie można kierować się wyłącznie jego ceną. Warto zapłacić nieco więcej za kombinezon dla kierowcy czy wytrzymałe, wysokiej klasy rękawice, aby zabezpieczyć się przed ewentualnymi urazami. To samo dotyczy kasku, kurtki czy spodni – wszystkie te elementy przekładają się na poziom bezpieczeństwa podczas jazdy.
Motocykliści – tak jak inni uczestnicy ruchu – są zobowiązani do tego, aby nie stwarzać zagrożenia na drodze. Aby jazda na motocyklu była maksymalnie bezpieczna, należy się do niej właściwie przygotować, dbając o właściwe wyposażenie.