Mienie ruchome – czym jest i jak je ubezpieczyć?

17 lutego 2020

Wśród dostępnych na rynku ubezpieczeń, znajdują się również ubezpieczenia nieruchomości. W ramach zawieranych polis można otoczyć ochroną swoje mieszkanie lub swój dom, ale również wiele innych elementów. Niektóre polisy dodatkowo pozwalają na ubezpieczenie altanki czy garażu wolnostojącego. Jeszcze inne pozwalają na zabezpieczenie nekropolii czy dodatkowe wsparcie mieszkańców na wypadek kradzieży, do której dojdzie na mieście. Wszystkie natomiast pozwalają na dodatkowe ubezpieczenie mienia, które znajduje się w budynku, poza samymi elementami stałymi. Czym dokładnie jest mienie ruchome i jak je ubezpieczyć?

Ubezpieczenie nieruchomości, a mienie ruchome

Ubezpieczenie nieruchomości to polisa ubezpieczeniowa, która pozwala na otoczenie ochroną domu lub mieszkania, bez względu na to, co się w nim znajduje. W ramach tej polisy ubezpieczony może ubezpieczyć dach, ściany, okna, rynny i wszystkie pozostałe elementy, które wchodzą w skład konstrukcji budynku. Dodatkowo, ta polisa pozwala również na zabezpieczenie tej części wyposażenia, która znajduje się w domu na stałe. Są to podłogi, armatura czy meble w zabudowie, jak na przykład meble kuchenne, czy coraz bardziej popularne meble garderobiane, które budowane są właśnie na stałe.

Według tego wyliczenia, wszelkie ruchome wyposażenie domu czy mieszkania nie jest objęte ochroną ubezpieczeniową. Tymczasem okazuje się, że gdy już faktycznie dochodzi do jakiegoś nieszczęśliwego zdarzenia ubezpieczeniowego, to właśnie mienie ruchome jest narażone na uszkodzenie i zniszczenie w pierwszej kolejności. Fakt, że zniszczenie ścian czy dachu pociąga zwykle większe koszty. Jednak do takich zniszczeń dochodzi stosunkowo rzadziej, niż do zniszczenia telewizora czy komputera na przykład na skutek zalania. Właśnie dlatego rozszerzenie ochrony ubezpieczeniowej domu o wspomniane mienie ruchome jest nie tylko konieczne, ale przede wszystkim jest to działanie zwyczajnie korzystne i opłacalne.

Co wchodzi w skład mienia ruchomego

Przed rozpoczęciem poszukiwań odpowiedniego ubezpieczenia, warto się zorientować, co w ogóle w chodzi w skład mienia ruchomego. Dla wielu osób bowiem nie jest to wcale tak oczywista kwestia.

Zaczynając od tego, co wysuwa się na plan pierwszy – mienie ruchome to najogólniej mówiąc wyposażenie mieszkania lub domu. Twoje meble, które starannie były wybierane do domu, z troską o każdy szczegół, taki jak materiał wykonania, wykończenie czy jakość. Meble nie są tanie. To drogi element wyposażenia. Właśnie dlatego trzeba tak starannie dbać o ich odpowiednie dobranie. Jednocześnie, trzeba dbać o ich odpowiednie ubezpieczenie i zabezpieczenie. W razie pożaru lub zalania mieszkania, mebli nie uda się tak po prostu wynieść. Niestety, trzeba je przeznaczyć na stracenie, a to już pociąga za sobą koszty.

Druga, dość oczywista kwestia to sprzęty, zarówno RTV jak i AGD. Do swojego wymarzonego domu kupujesz również wymarzone sprzęty. Dobrej jakości telewizor i nagłośnienie. Dobrej jakości płyta do kuchni i piekarnik. Dobierasz wszystko z troską i odpowiedzialnością, by służyło Ci przez lata, a przy tym zapewniało Ci przyjemność z korzystania. Niestety, w razie przepięcia, pożaru czy zalania mieszkania, sprzęty te skazane są na zniszczenie i nie masz na to zbyt dużego wpływu. Musisz ratować przede wszystkim siebie i członków swojej rodziny, a to automatycznie wyklucza możliwość ratowania jednocześnie sprzętu. Poza tym, w czasie zalania, odłączanie sprzętu od prądu jest dodatkowo niebezpieczne i niesie ze sobą ryzyko porażenia prądem. W efekcie, musisz poświęcić swój dobytek dla większego dobra.

W zakresie mienia ruchomego znajduje się również kilka innych kategorii przedmiotów. Wśród nich znajduje się między innymi biżuteria, dzieła sztuki czy tzw. wartości pieniężne. Co oznaczają te grupy?

Biżuteria to wszelkie wartościowe elementy biżuterii, które przed przystąpieniem do ubezpieczenia muszą zostać skatalogowane. Jest to konieczne z uwagi na przyszłą ewentualną wypłatę odszkodowania. Bez skatalogowania tego rodzaju przedmiotów, ubezpieczyciel nie może ich wycenić i ustalić kwoty, na którą zostaną ubezpieczone. Z drugiej strony, gdy dojdzie do zdarzenia, na przykład kradzieży, ubezpieczyciel nie wie, jaki zakres szkód poniósł ubezpieczony więc też nie wie, jaką rekompensatę wypłacić. Jeżeli biżuteria jest skatalogowana, łatwo ją wycenić, a w razie straty, można oszacować wartość utraconych precjozów.

Dzieła sztuki to jeszcze bardziej specyficzna grupa przedmiotów ubezpieczanych. Mianowicie, żeby mogły zostać objęte ochroną ubezpieczeniową, konieczne jest, by znajdowały się na ogólnej liście dzieł sztuki. Co to oznacza? Jeżeli utalentowany kuzyn namaluje Ci obraz, ale nie zostanie on wpisany na listę dzieł sztuki, to niestety, ale dziełem sztuki nie jest. Jeżeli dojdzie do zniszczenia tego obrazu, to trzeba się z tym zniszczeniem pogodzić. Tylko dzieła, które zostały określone mianem dzieł sztuki i wpisane na ich oficjalną listę, mogą zostać tu objęte ochroną ubezpieczeniową.

Jak ubezpieczyć dzieła sztuki?

Skoro już wiesz, co możesz ubezpieczyć, warto się zastanowić nad tym, jak można to zrobić? Otóż, każda polisa, która ochroną obejmuje nieruchomości, pozwala również na ubezpieczenie mienia ruchomego. W ramach tej umowy ubezpieczeniowej, możesz każdą wymienioną wyżej grupę wyposażenia mieszkania ubezpieczyć na inną sumę ubezpieczenia. I tak, meble czy sprzęty AGD i RTV mogą być ubezpieczone na inną kwotę, a inną kwotę możesz wybrać, by ubezpieczyć swoją biżuterię. Taka elastyczność to nie tylko wygoda dla klienta, ale przede wszystkim dostosowanie produktu do jego potrzeb, wymagań i oczekiwań. Przecież każda z tych grup przedmiotów ma inną wartość. Takie dopasowanie ubezpieczenia to jedynie korzyść i zysk dla samego ubezpieczonego. Przed podpisaniem umowy ubezpieczenia warto dać sobie czas na przemyślenie i przeanalizowanie wielu aspektów takiego ubezpieczenia. Chodzi przede wszystkim o to, by wybrana polisa była dopasowana i dostosowana do faktycznego wyposażenia, a w razie zdarzenia, przyniosła rzeczywiste i odczuwalne wsparcie dla poszkodowanego.