Miejsce zamieszkania właściciela samochodu a cena ubezpieczenia OC

23 września 2021

Osoba planująca zakup nowego samochodu, a więc również jego rejestrację i ubezpieczenie, musi liczyć się z tym, że pracownik towarzystwa ubezpieczeniowego zada jej liczne, czasami bardzo szczegółowe pytania. Jednym z nich jest zapytanie o miejsce zamieszkanie, a dokładniej miejsce faktycznego użytkowania pojazdu. Jakie ma ono znaczenie? Czy miejsce zamieszkania realnie wpływa na koszty, jakie poniesiemy w związku z obowiązkowym ubezpieczeniem?

Miejsce zamieszkania a polisa OC – jaki ma związek?

Towarzystwa ubezpieczeniowy nie bez powodu zadają liczne pytania swoim klientom przed przygotowaniem odpowiedniej umowy. Mają one na celu ustalenie ryzyka związanego z wypadkami samochodowymi. Przyglądając się statystykom wypadków drogowych, każdy z nas może łatwo ocenić, w którym regionie kraju dochodzi do większej ilości zdarzeń drogowych. Informacje o tym, że większe miasta pod tym względem przodują, możemy uzyskać nawet bez zaglądania w statystyki. Z reguły zasada jest prosta – im większe miasto, tym większe zaludnienie, a tym samym zwiększone ryzyko udziału klienta ubezpieczalni w kolizji drogowej.

Miejsce parkowania pojazdu a cena OC

Pracownik towarzystwa ubezpieczeniowego może pójść dalej ze swoim pytaniem odnośnie miejsca zamieszkania i zapytać o to, gdzie będzie zaparkowany pojazd – szczególnie w nocy. Jak się okazuje, ubezpieczenie samochodd, który jest zaparkowany na ulicy, w niestrzeżonej dzielnicy, może być wyższe od polisy OC samochodu, który jest garażowany.

Miejsce zamieszkania – czy zawsze ma wpływ na cenę OC?

Kierowcy, którzy już uznali, że zapłacą dużo mniej za ubezpieczenie OC ze względu na to, że mieszkają w niewielkiej miejscowości, powinni na chwilę wstrzymać się ze swoją radością. Czynnik ten nie jest bowiem jedynym, które bierze pod uwagę towarzystwo ubezpieczeniowe. Na wysokość składki składają się zarówno elementy dotyczące kierowcy, jak i samego samochodu (dane techniczne).

Jeśli twoja historia ubezpieczeniowa nie przedstawia się zbyt korzystnie i na przestrzeni ostatnich lat byłeś sprawcą wielu kolizji, nie możesz liczyć, na to, że TU mocno obniży wysokość składki za użytkowanie pojazdu w mało zaludnionym regionie. Skoro tak wiele razy byłeś sprawcą kolizji drogowej, ubezpieczyciel uzna, że ryzyko ich powtórzenia jest wysokie. Chcąc się zabezpieczyć ustali wysoki koszt polisy OC.

Miejsce zamieszkania vs wiek kierowcy

Miejsce zamieszkania w zderzeniu z wiekiem kierowcy także nie będzie miało tak istotnego znaczenia. Choć składka może zostać faktycznie nieco obniżona i tak będzie spora ze względu na młody wiek kierowcy. Dla towarzystwa ubezpieczeniowego młody wiek oznacza bowiem mniejsze doświadczenie na drodze, a tym samy podwyższone ryzyko udziału w wypadku drogowym. Młodzi kierowcy powinni jednak pamiętać, że każdy rok bezszkodowej jazdy oznacza kolejne zniżki w ubezpieczeniu. W tym przypadku niezbyt zaludniona miejscowość pozwoli w ich zdobywaniu, ze względu na mniejsze prawdopodobieństwo udziału w zdarzeniach drogowych – czy to kolizjach, czy wypadkach.