Każdego dnia poruszając się po polskich drogach, nie sposób spotkać pojazdów z całkowicie odmiennymi tablicami rejestracyjnymi. I nie chodzi jedynie o oznaczenie lokalizacji czy indywidualnego wyróżnika pojazdu. Bardzo często możemy natknąć się na swojej drodze na pojazdy z tablicami w zupełnie innym kolorze, a nawet rozmiarze. Co oznacza każda z nich?
Rodzaje tablic rejestracyjnych
Wiedza na temat kolorów tablic rejestracyjnych przyda się nie tylko ciekawskim. W niektórych przypadkach pozwala uniknąć kłopotów, jak np. przy tablicach zmniejszonych, które nieodpowiednio wykorzystane mogą spowodować zatrzymanie dowodu rejestracyjnego przez policję lub Stacje Kontroli pojazdów.
Różnice dotyczące kolorów zaobserwujemy w tablicach:
- tymczasowych,
- badawczych,
- profesjonalnych,
- dla pojazdów elektrycznych i napędzanych wodorem,
- indywidualnych,
- zabytkowych,
- dyplomatycznych,
W jakich kolorach są każde z nich? Czy kolor to jedyny element wyróżniający je?
Tablice rejestracyjne do 2000 roku
Choć rzadkie, nadal możemy je spotkać na polskich drogach. Tablice rejestracyjne używane do 2000 roku są w pełni legalne. Po dacie tej nie było bowiem obowiązku wymiany tablicy na nową. Jak wyglądają tego typu tablice?
Przede wszystkim cechą tablic rejestracyjnych używanych do 2000 roku był czarny kolor, na którym wyróżniały się białe litery i cyfry. Kiedy spotkasz na swojej drodze pojazd z czarnymi tablicami rejestracyjnymi, będziesz już wiedział, co oznaczają.
Kolor tablic rejestracyjnych po 2000 roku
Po 31 marca 2000 roku przyszedł czas na zmianę czarnej barwy. Została ona zastąpiona więc białym tłem, na którym widnieją czarne litery będące oznaczeniem uwzględniającym podział administracyjny na 16 województw i 380 powiatów oraz miast na prawach powiatu.
Warto zaznaczyć, że w białych tablicach rejestracyjnych obowiązujących do dziś zachodziły po drodze pewne zmiany. Do 30 kwietnia 2006 roku umieszczony był na nich symbol PL wraz z flagą Polski. Oznaczenie to było ulokowane na niebieskim polu.
Po 30 kwietnia 2006 symbol PL został zamieniony na unijne gwiazdki. Niecałe 2 lata później – od 1 stycznia 2018 roku pomiędzy literami oznaczającymi lokalizację a cyframi pojawiła się nalepka legalizacyjna.
Kolory tablic rejestracyjnych tymczasowych
Popularnym rodzajem tablic rejestracyjnych są tablice tymczasowe. Zwykle wykorzystywane są one przy rejestracji pojazdu sprowadzonego zza granicy lub gdy dotychczasowe tablice zostały zgubione, lub skradzione. Wyrabianie nowych tablic czy przerejestrowanie pojazdu nie jest wykonywane od ręki, dlatego też Wydział Komunikacji wydaje tablice tymczasowe, dzięki którym właściciel pojazdu może się przemieszczać. Jak wyglądają?
Cechą charakterystyczną tablic tymczasowych jest czerwony kolor liter i cyfr wyróżniający się na białym tle. Tablice tymczasowe do 2002 roku były obowiązkiem przy zmianie właściciela pojazdu. Po tym okresie to właściciel składa wniosek o ich wydanie w konkretnych przypadkach.
Z takim samym kolorem, jednak nieco innym układem symboli spotkamy się przy tablicach badawczych. Tym jednak zazwyczaj towarzyszy plakietka „Jazda próbna”.
Zmniejszone tablice rejestracyjne
Zmniejszone tablice rejestracyjne są doskonałym przykładem na to, że niewiedza i dowolne wykorzystywanie tablic dedykowanych do konkretnych pojazdów nie kończy się dobrze. Głównym założeniem przy wydawaniu zmniejszonych tablic rejestracyjnych jest wykorzystywanie ich w przypadku pojazdów, które mają zmniejszone wymiary miejsca, które przeznaczone jest na ich montaż. W głównej mierze dotyczy to pojazdów sprowadzonych ze Stanów Zjednoczonych i Japonii.
Łatwo domyślić się co jest cechą charakterystyczną zmniejszonych tablic rejestracyjnych. Ich wymiary to 305 x 114 mm.
Aby uniknąć nadużywania tego rozwiązania, 4 grudnia 2020 roku weszły w życie przepisy, na podstawie których używanie małych tablic w samochodach, w których konstrukcja tego nie wymaga, jest zabronione. Na kierowców, którzy nie dostosują się do przepisów, czeka kara — odebranie dowodu rejestracyjnego. Jeśli więc chcemy wyróżniać się swoimi tablicami rejestracyjnymi zdecydowanie lepiej postawić na inne rozwiązanie — indywidualne tablice rejestracyjne.
Indywidualne tablice rejestracyjne
Tablice Indywidualne pozwalają na wykorzystanie indywidualnego wyróżnika pojazdu. Pod warunkiem, że nie będzie on wyrazem lub oznaczeniem obraźliwym. Warto jednak wiedzieć, że uzyskanie takich tablic rejestracyjnych wiąże się z niemałym kosztem. Na ich wydanie będziemy czekać maksymalnie do 3 tygodni.
Kolory tablic rejestracyjnych dla samochodów bezemisyjnych
Zielone tablice rejestracyjne — brzmi nieco dziwnie, co? Coraz częściej możemy jednak spotkać pojazdy z takimi tablicami na naszych drogach. Jak się okazuje, jest to na naszą korzyść. Dowodzi bowiem, że coraz większa ilość osób decyduje się na pojazdy elektryczne i napędzane wodorem. Tablice dla samochodów bezemisyjnych wyróżniają się jasnozielonym tłem, na którym umieszczone są czarne znaki — takie same oznaczenia, jak w przypadku tradycyjnych tablic rejestracyjnych.
Kolory tablic profesjonalnych
Producenci pojazdów, ich sprzedawcy, a także jednostki badawcze testujące pojazdy od lipca 2019 roku mają możliwość użytkowania własnych tablic rejestracyjnych — profesjonalnych. Co je wyróżnia? Choć kolor tła i krój czcionek jest taki sam, cechą charakterystyczną są litery i cyfry w zielonym kolorze.
Tablice rejestracyjne dla pojazdów zabytkowych
Spotkanie pojazdów zabytkowych jest prawdziwym przeżyciem, w szczególności, gdy w okolicy odbywa się zjazd takowych. Choć wszystkie one znacząco się od siebie różnią, łączy je jedno — charakterystyczny typ tablic. Jakie są Kolory tablic rejestracyjnych pojazdów zabytkowych? To zdecydowanie wyróżniające się żółte tło sprawia, że ten rodzaj tablic nie pomyślimy z żadnym innym. Tuż obok oznaczenia znajduje się także symbol pojazdu zabytkowego — samochód lub motocykl.
Tablice dyplomatyczne
Niebieskie tło tablic rejestracyjnych od razu powinno dać nam do myślenia, że stoi przed nami pojazd należący do placówki dyplomatycznej. Tablice rejestracyjne tego typu posiadają wyłącznie białe cyfry i litery (W) oraz naklejkę legalizacyjną.