Kolizja, wypadek autem bez przeglądu – co dalej?

29 marca 2022

Wyeksploatowane części mogą stanowić zagrożenie bezpieczeństwa wszystkich uczestników ruchu drogowego. Obowiązkowe badanie techniczne pozwala mieć pewność, że użytkowany pojazd jest sprawny. Niezależnie od tego, czy niedopilnowanie terminu przeglądu jest celowe, czy też nie, jeśli dojdzie do wypadku, będzie nieść ze sobą nieprzyjemne konsekwencje.

Przegląd – dlaczego jest taki ważny?

Obowiązkowe badanie techniczne muszą przechodzić wszystkie pojazdy mechaniczne, tzn. samochody osobowe, ciągniki rolnicze, przyczepy, motocykle, motorowery, autobusy, samochody ciężarowe itp. Można przeprowadzić je w dowolnej okręgowej stacji kontroli pojazdów. Jest ono bardzo ważne, bowiem świadczy o tym, że pojazd (w tym jego podzespoły) jest sprawny technicznie i może z powodzeniem wyruszyć w świat, nie stwarzając zagrożenia dla uczestników ruchu drogowego.

Jakie są kary dla osób nie posiadających ważnego przeglądu technicznego pojazdu? Wszystko zależy od stanu użytkowanego pojazdu. Jeśli policjant uzna, że jest on sprawny, nałoży mandat w wysokości co najmniej 1500 zł, ale nie więcej niż 5000 zł. Ponadto zatrzyma dowód rejestracyjny pojazdu i wyda nakaz wykonania badania technicznego w ciągu 7 dni. Nie musi być to jednak fizyczne odebranie dokumentu. Obecnie procedura zatrzymywania dowodu rejestracyjnego może odbywać się elektronicznie. W takim przypadku, po pozytywnym wyniku przeglądu, stacja kontroli pojazdów zwraca (również elektronicznie) odebrany dowód właścicielowi pojazdu.

Wydaje się, że sytuacja nie jest specjalnie problematyczna (choć nieco kosztowna). Bardzo komplikuje się jednak wtedy, gdy wystąpi wypadek bądź stłuczka.

Poszkodowany w kolizji nie musi się martwić

Zostałeś poszkodowanym, a sprawca nie miał ważnego przeglądu technicznego? Spokojnie, brak takowego przeglądu nie wpływa w żaden sposób na wypłatę odszkodowania z posiadanego przez niefrasobliwego kierowcę ubezpieczenia OC.

Podobnie będzie w sytuacji, gdy ktoś spowoduje wypadek bądź kolizję, a ty, jako poszkodowany, masz nieważny przegląd. Ubezpieczyciel sprawcy wypłaci odszkodowanie z polisy OC, ale trzeba liczyć się z tym, że zostanie ono pomniejszone. Dlaczego? Zazwyczaj argumentem towarzystw ubezpieczeniowych jest właśnie nieważny przegląd, który może świadczyć o tym, że stan techniczny pojazdu poszkodowanego mógł mieć wpływ na rozmiar poniesionej szkody. Z tego samego powodu problem może stanowić uzyskanie jakichkolwiek świadczeń z posiadanego ubezpieczenia assistance, AC bądź NNW. Jak temu zaradzić? Wystarczy wybrać się do stacji kontroli pojazdów i uzyskać zaświadczenie, że pojazd jest sprawny, a wypadek lub kolizja nie jest skutkiem jego złego stanu technicznego.

Wypadek lub kolizja a brak przeglądu

Zapewne się zastanawiasz: “A co w sytuacji, gdy wystąpiła kolizja z mojej winy?” Brak przeglądu w tej konfiguracji to prawdziwa katastrofa i sporo nerwów dla właściciela feralnego pojazdu. W końcu zapomnieć o wykonaniu corocznego przeglądu może zdarzyć się każdemu, a samo auto wcale nie musi być przez to mniej sprawne technicznie.

Nie trzeba jednak od razu nastawiać się na gigantyczne odszkodowania, które trzeba będzie z własnej kieszeni zapłacić. Niezależnie od ważności przeglądu technicznego, ubezpieczyciel wypłaca należną rekompensatę. W razie wątpliwości co do sprawności auta, może się okazać, że batalia z towarzystwem ubezpieczeniowym i zwrotem poniesionych przez nie kosztów dopiero się zaczyna.

Jeśli badanie techniczne pojazdu zostanie przeprowadzone po kolizji czy wypadku, możesz z powodzeniem przedłożyć jego zaświadczenie otrzymane ze stacji kontroli pojazdów jako dowód, że jego stan techniczny nie miał związku z zaistniałą kraksą.

Konsekwencje finansowe

Dla sprawcy z nieważnym przeglądem technicznym nieprzewidziane zdarzenie na drodze to spory problem finansowy. Jak już wcześniej wspomniano, ubezpieczyciel wypłaci należne zadośćuczynienie osobie poszkodowanej z posiadanej polisy OC. Problem w tym, że może też zażądać zwrotu poniesionych kosztów od sprawcy, a te mogą przyprawić o zawrót głowy.

Stłuczka bez przeglądu może dać sprawcy mocno po kieszeni, jeśli ubezpieczyciel udowodni, iż to właśnie brak ważnego obowiązkowego badania technicznego jego pojazdu był przyczyną. Jeśli przegląd wykonany po zdarzeniu wykaże, że pojazd rzeczywiście miał np. niesprawne hamulce i nie powinien być dopuszczony do ruchu drogowego, sprawa jest przesądzona. Ustawowo ubezpieczenie OC pokrywa koszty naprawy samochodu poszkodowanego, holowanie, przegląd techniczny i wszystkie inne niezbędne czynności. Ewentualny regres ubezpieczeniowy może objąć całość zadośćuczynienia lub jego część.

Wypadek bez przeglądu narazi sprawcę na jeszcze większe koszty, gdy do zdarzenia przyczyni się zły stan techniczny auta niż w przypadku kolizji. Dlaczego? Zgodnie z definicją wypadku, dochodzi w nim nie tylko do uszkodzenia pojazdu, ale i ciała osób (a nawet ich śmierci). Oprócz rekompensaty za naprawę samochodu, towarzystwo ubezpieczeniowe wypłaca więc poszkodowanemu świadczenie pokrywające między innymi:

  • leczenie i rehabilitację (także w prywatnych placówkach),
  • straty poniesione w związku z urazem psychicznym,
  • rentę (nawet dożywotnią), gdy wypadek spowodował np. całkowitą lub częściową zdolność poszkodowanego do pracy.

A co z ubezpieczeniem NNW i AC?

Podobnie jak w przypadku osoby poszkodowanej bez ważnego przeglądu, również sprawca wypadku, jeśli miał w chwili zdarzenia w pełni sprawny samochód (potwierdzony późniejszym badaniem technicznym w stacji kontroli pojazdów), może liczyć na wypłaty należnych świadczeń.

Zbliża się termin przeglądu technicznego twojego auta? Nie odkładaj go na później! Konsekwencje, jak widać, mogą być ogromne.