Jak szybko wypowiedzieć umowę OC?

25 marca 2014

Praca w ubezpieczeniach nierozerwalnie związana jest z ich wypowiadaniem tych umów, a wiem też z doświadczenia, że to dla wielu osób sprawa zawiła i skomplikowana, niezależnie od tego z jakiego powodu trzeba to załatwić. Powiem szczerze, że gdy byłem na początku swojej drogi zawodowej, też nie była to dla mnie taka oczywista sprawa. Choć z drugiej strony kiedy zaczynałem pracę, były zupełnie inne zasady postępowania w przypadku odstępowania od ubezpieczenia i dopiero w 2012 roku nastąpiła zmiana. I możecie mi wierzyć, że była to zmiana na lepsze.

Pomocne narzędzie

Jak grzyby po deszczy wyrastają strony internetowe, które poświęcają wiele miejsca i uwagi tej właśnie kwestii. Muszę przyznać, że do mnie najbardziej trafia witryna https://wypowiadamy-oc.pl , która stara się do tego podejść na naprawdę najwyższym poziomie. Pierwszą rzeczą, która rzuca się w oczy od razu po wejściu na stronę jest przede wszystkim generator wypowiedzenia OC. Dość przydatne narzędzie, ponieważ nie trzeba się głowić nad treścią dokumentu, tylko wystarczy wpisać odpowiednie dane, wybrać powód, dla którego chce się rozwiązać umowę i gotowe. Następnie drukujemy i wysyłamy pod odpowiednie adres. Na pewno oszczędność czasu, ponieważ nie chodzimy po internecie szukając dobrego wzoru wypowiedzenia, tylko samo go sobie tworzymy.

Początek w ustawie

Kolejną zaletą jest podejście do tematu na wysokim poziomie, czyli przedstawienia podstawy prawnej. Na witrynie znajduje się odpowiednia zakładka, w której co ciekawsi mogą zaznajomić się z tym, na jakiej podstawie wszystko się odbywa, a w razie dalszych wątpliwości, mogą osobiście sprawdzić odpowiedni zapis w ustawie. To z pewnością duży plus, ponieważ takie podejście pozwala na zrozumienie prawa odnoszącego się do wypowiedzeń, a nie tylko czytanie, że jest tam jakiś paragraf, ale o czy dokładnie, to nigdy nie wiadomo. Pokazanie, że nie jest to takie straszne, ani tak trudna na jakie się wydaje. W dodatku nawet język tych przepisów przy odrobinie skupienia również nie stanowi większych przeszkód, a to ważne, żeby znać swoje prawa i nie dać sobie wmówić byle czego.

Pomoc merytoryczna

Opisanie tylko jednego przypadku, w którym można odstąpić od umowy odpowiedzialności cywilnej nie jest zbyt dobrym posunięciem, ponieważ to w dużym stopniu ogranicza liczbę użytkowników i sprawia, że strona wydaje się nieatrakcyjna z punktu widzenia informacji. Wiadomo oczywiście, że wypowiedzenia na koniec trwania ubezpieczenia jest najczęstsze, jednak są też i inne sytuacje, jak np. sprzedaż pojazdu lub jego nabycie z jeszcze trwającą polisą. Warto wiedzieć wtedy co napisać w wypowiedzeniu i przede wszystkim ile ma się na to czasu, ponieważ to równie ważne. Twórcy witryny, którą wam polecam starają się o jak najszersze podejście do tej tematyki, dlatego znajdziecie tam wiele informacji i różnych powodach wypowiedzenia.

Potrzebne adresy

To, gdzie wysłać dokument tego typu również jest sprawą istotna zwłaszcza, że nie wszyscy ubezpieczyciele są tak chętni do współpracy i zamieszczają swoje dane kontaktowe oraz adresy w łatwo widocznych i dostępnych miejscach. Odpowiednio przygotowana do tego strona, przewidzi i taką ewentualność, a wierzcie mi, że szukanie tego w niektórych przypadkach wcale nie jest takie łatwe. Posiadanie takiej adresowej bazy, to duże ułatwienie w składaniu dokumentów, które zaoszczędzi nam wielu nerwów. Nie ma konieczności, aby po utworzeniu wypowiedzenia konieczne stało się szukanie adresu na dokumentach, czy w Internecie. To jednak tylko dodatkowe udogodnienie, ponieważ sam generator zamieści na wypowiedzeniu odpowiedni adres, a potem trzeba go jedynie przepisać na kopertę.

Nie tylko wypowiedzenie, ale i zawarcie OC

Na tej stronie jednak nie tylko wypowiadamy umowę OC, ale też możemy zawrzeć nową, na kolejny pojazd lub kolejny rok. To również jest dużą zaletą, ponieważ wiele osób nie zdecyduje się na wypowiedzenie umowy, jeśli nie będzie posiadać w ręce dokumentu, który potwierdzi, że na pewno będzie ubezpieczony. Poza tym nawet jeżeli nie będzie się korzystać z tej możliwości, zawsze można z ciekawości sprawdzić jakie stawki na polisę odpowiedzialności cywilnej proponują inne towarzystwa. Można to potraktować jedynie jako orientacyjne sprawdzenie stawek na rynku.

Temat może i nie jest porywający, ale jednak podstawą w skutecznym składaniu wypowiedzeń jest przede wszystkim dobra znajomość całego procesu. Kiedy wszystko zebrane jest w jednym miejscu, dużo łatwiej jest wszystko zrozumieć.