Jak sprawdzić OC auta po numerze rejestracyjnym lub VIN pojazdu?

16 czerwca 2021

Od pewnego czasu w Polsce nie ma obowiązku posiadania przy sobie dowodu rejestracyjnego ani potwierdzenia polisy OC. O ile w przypadku jazdy bez wielkiej szkody nie jest to problem, to już przy kolizji czy wypadku zaczynają się schody. Co zrobić, gdy właściciel pojazdu nie ma potwierdzenia ani numeru polisy? Czy jest możliwe sprawdzenie OC po numerze rejestracyjnym lub VIN?

Jak sprawdzić OC auta, gdy właściciel lub kierowca nie ma numerów? Okazuje się, że wcale nie jest to takie skomplikowane. Do kontroli polisy niezbędne jest posiadanie numeru rejestracyjnego samochodu lub jego VIN, który widoczny jest pod klapą silnika lub na ramie, jeżeli mówimy o motocyklu.

Sprawdzenie OC po numerze rejestracyjnym – jak się odbywa?

Przede wszystkim pamiętaj, że ubezpieczenie pojazdu zawsze rejestruje Ubezpieczeniowy Fundusz Gwarancyjny. To państwowa organizacja, która dba o to, aby samochody były terminowo ubezpieczone, a w przypadku braku OC sprawcy – wypłaca odszkodowanie i pokrywa koszty leczenia ze specjalnego funduszu. Jak sprawdzić OC auta bez dokumentów?

Baza UFG jest dostępna dla każdego i łatwo można na nią wejść. Wystarczy wejść na stronę www.ufg.pl. Po wejściu powinna pojawić się nam rubryka z wyszukiwaniem pojazdu (zjedź na dół, bo niekiedy możesz jej nie zauważyć). Teraz niezbędne będzie wpisanie numeru rejestracyjnego. System przeniesie nas do kolejnej rubryki, gdzie możesz podać datę na którą chciałbyś sprawdzić wartość polisy. Po zatwierdzeniu tej informacji pojawi się szereg informacji – jaki samochód jest ubezpieczony, czy ma ważną polisę, jaki jest jej numer oraz jakie towarzystwo ubezpieczeniowe zajmuje się tym pojazdem.

Jak widzisz, sprawdzenie OC po numerze rejestracyjnym jest bardzo łatwe. A co z numerem VIN?

Czy sprawdzenie OC po VIN jest trudne?

W żadnym wypadku! Sprawdzenie OC po VIN wygląda dokładnie tak samo jak kontrola polisy za pomocą numeru rejestracyjnego. Tu również trzeba wejść na stronę UFG i wpisać dane. Pamiętaj, że VIN znajduje się pod maską pojazdu. Następnie potwierdź chęć wyszukania i sprawdź wszystkie dane.

Pamiętaj, że niekiedy VIN może być pomocny w przypadku pojazdów, które nie mają tablicy rejestracyjnej. Np. motocykle posiadają tylko jedną i mogą je zgubić w czasie kolizji. Wtedy sprawdzisz VIN na ramie takiego pojazdu.

UFG – czy można ufać tej bazie?

Otóż tak. Baza UFG jest w pełni wiarygodna i można jej ufać. Warto zweryfikować dane, nawet jeżeli osoba, która jest właścicielem auta pokazuje nam potwierdzenie zawarcia polisy. Ubezpieczeniowy Fundusz Gwarancyjny decyduje czy samochód ma OC czy nie, a w przypadku braku w bazie – musisz zgłosić sprawę policji.

Pamiętaj, żeby korzystać z baz UFG również przy zakupie samochodu. Jeżeli auto nie miało OC, to możesz mieć później problemy wynikające z nagabywania przez fundusz, który od Ciebie będzie żądał regulowania zaległych składek. Lepiej takich sytuacji na zaś unikać! To nic nie kosztuje, a dla Ciebie będzie wyjątkowo korzystne.