Jak sprawdzić numer polisy OC? Sprawdzenie ubezpieczenia auta

27 grudnia 2021

Choć każdy właściciel zarejestrowanego pojazdu mechanicznego zobowiązany jest do wykupienia ubezpieczenia OC, niektórzy z kierowców nadal nie wywiązują się ze swoich obowiązków, licząc na to, że ich zachowanie nie wyjdzie na jaw. Kary z brak ubezpieczenia OC potrafią być naprawdę dotkliwe – w szczególności, gdy nieubezpieczony pojazd bierze udział w zdarzeniu drogowym. Choć osoby poszkodowane otrzymają wówczas odszkodowanie, mogą pojawić się pewne trudności. Dlatego tak ważne jest, aby w niektórych przypadkach dowiedzieć się, czy pojazd jest objęty obowiązkowym ubezpieczeniem OC. Dotyczy to głównie sytuacji, gdy jesteśmy poszkodowani w zdarzeniu drogowym lub planujemy kupić samochód z drugiej ręki. Jak sprawdzić OC po numerze polisy?

Jak sprawdzić OC po numerze polisy?

Sprawdzenie OC po numerze polisy jest przede wszystkim bardzo proste i nie zabiera zbyt wiele czasu. Jak się jednak okazuje, potrafi być naprawdę pomocne w wielu sytuacjach. Na polskich drogach nie brakuje nieuczciwych kierowców, którzy chcą zaoszczędzić na składkach OC, a gdy dojdzie do zdarzenia z ich udziałem, robią wszystko by wymigać się od konsekwencji. To na Twoich barkach w głównej mierze spoczywa zweryfikowanie OC właściciela tego pojazdu. Kiedy należy o tym pamiętać i jak sprawdzić numer polisy OC?

Sprawdź polisę OC sprawcy zdarzenia drogowego

W wyniku kolizji drogowej ucierpiał tylko Twój pojazd, jednak wraz ze sprawcą doszliście do wniosku, że wzywanie policji jest zbędne? Sprawca zdarzenia chętnie podaje Ci Twoje dane i robi wszystko, by zrekompensować Twoje straty? Może się jednak okazać, że wszystkie działania są tylko na pozór. Gdy w późniejszym czasie spróbujesz się z nim skontaktować, może się okazać, że osoba o takim imieniu i nazwisku wale nie istnieje lub jest zupełnie kimś innym, niż miałeś okazję poznać przy kolizji. Jeśli wraz z danymi osobowymi sprawca zdarzenia podał również nieprawdziwe dane pojazdu – w tym numer rejestracyjny – mogą pojawić się problemy. Ustalenie sprawcy w takim przypadku jest naprawdę trudnym zadaniem.

To właśnie dlatego weryfikacja polisy OC sprawcy na miejscu zdarzenia powinna być niezbędnym krokiem. Szczególnie że wystarczy tak niewiele by sprawdzić, czy samochód na pewno ma ważną polisę OC, jak twierdzi jego właściciel.

Jak sprawdzić numer polisy OC przy zakupie pojazdu?

Sprawdzenie polisy OC pojazdu powinno być koniecznością nie tylko po zdarzeniu drogowym. Także przy zakupie samochodu z drugiej ręki weryfikacja ubezpieczenia jest niezbędna. Dlaczego jest to tak ważne?

Pojazd, który nabywamy, powinien mieć ważne ubezpieczenie OC. Nie ma znaczenia czy kupujemy samochód od osoby fizycznej, czy w komisie. W tym drugim przypadku samochody są najczęściej objęte ubezpieczeniem krótkoterminowym. Oszustwa na tle ubezpieczenia OC zdarzają się jednak najczęściej przy zakupie właśnie od prywatnego właściciela pojazdu. Umowa kupna-sprzedaży nie oznacza, że podpisana przez poprzedniego właściciela umowa z towarzystwem ubezpieczeniowym się kończy. Przechodzi ona na nabywcę pojazdu. Jeśli nie zweryfikujesz czy nabywany przez Ciebie pojazd na pewno posiada ubezpieczenie OC, możesz wpaść w poważne kłopoty. Jeśli sprzedawca zapewnia Cię o ważności polisy, jednak nie przedstawi żadnego dokumentu, z punktu widzenia prawa to Ty jesteś jego nowym właścicielem – odpowiadasz za brak ubezpieczenia OC. To z kolei wiąże się z naprawdę wysokimi karami – tym wyższymi im więcej dni upływa od dnia, w którym została przerwana ciągłość ubezpieczenia.

Jak sprawdzić numer polisy OC? – poznaj kilka sposobów

Kiedy na miejsce zdarzenia nie wzywasz policji, nie oznacza to, że nie dowiesz się, czy sprawca zdarzenia ma wykupione ubezpieczenie OC. Nawet jeśli osoba ta nie ma przy sobie dokumentu potwierdzającego zakup polisy, możesz zweryfikować jego zapewnienia w prosty sposób. Jedyne czego potrzebujesz, to telefon z dostępem do internetu. Dziś niemal każdy z nas ma go przy sobie. Sprawdzenie OC nie jest więc trudnym zadaniem i w praktyce zabiera bardzo niewiele czasu. Warto to zrobić nie tylko, gdy sprawca zdarzenia wzbudza nasze wątpliwości. Nawet jeśli chętnie podaje Ci wszystkie dane i jest do Ciebie dobrze nastawiony, może się okazać, że jest to tylko maska, którą zakłada, by uniknąć konsekwencji, a podane przez niego informacje są fałszywe.

Do sprawdzenia, czy drugi kierowca posiada ważne ubezpieczenie OC potrzeba niewiele danych. W zupełności może wystarczyć sam numer rejestracyjny. Jest to o tyle ważne, że nawet jeśli sprawca zdarzenia będzie chciał uciec, możesz szybko zrobić zdjęcie tablic rejestracyjnych, by w późniejszym czasie mógł on ponieść konsekwencje. A będą one podwójne ze względu na fakt ucieczki z miejsca zdarzenia.

Sprawdzenie OC na stronie internetowej UFG

Pierwszym sposobem na sprawdzenie, czy kierujący pojazdem lub jego zbywca wykupił obowiązkowe ubezpieczenie OC, jest odwiedzenie strony Ubezpieczeniowego Funduszu Gwarancyjnego. Strona ta jest w pełni czytelna i intuicyjna, sprawdzenie nie powinno więc być dla nas w najmniejszym stopniu trudne. Wchodząc w przygotowany przez UFG formularz, wpisz w niego najważniejsze informacje, niezbędne dla tej instytucji.

Mowa o danych takich jak:

  • numer rejestracyjny bądź numer VIN pojazdu,
  • dzień zdarzenia,
  • kraj, w którym doszło do zdarzenia.

Po wypełnieniu formularzu otrzymasz od UFG wszystkie najważniejsze informacje:

  • numer aktualnej polisy,
  • nazwę towarzystwa sprawcy,
  • adres towarzystwa ubezpieczeniowego sprawcy,
  • markę pojazdu.

Innymi sposobami na sprawdzenie OC sprawcy zdarzenia z wykorzystaniem telefonu są:

  • odwiedzenie strony historiapojazdu.gov.pl
  • skorzystanie z aplikacji mobilnej “Na wypadek”

Druk polisy od sprawcy zdarzenia

Nie zawsze musisz sięgać po telefon, by upewnić się, że sprawca zdarzenia lub sprzedawca pojazdu dopełnił obowiązku wykupienia polisy OC. Gdy osoba ta ma przy sobie druk potwierdzający nabycie polisy, powinien być on w stu procentach wystarczający – jednak nie zawsze się tak dzieje. Sprawca zdarzenia może mieć bowiem przy sobie nieprawdziwy druk na wypadek właśnie takich sytuacji.