Ile kosztuje ubezpieczenie skutera 50 lub 125?

27 grudnia 2021

Obowiązujące w Polsce przepisy jasno mówią o tym, że każdy zarejestrowany pojazd mechaniczny musi mieć ważną polisę OC. Ubezpieczenie to chroni wszystkich użytkowników ruchu drogowego od strony finansowej. Kiedy jesteś osobą poszkodowaną w zdarzeniu drogowym, ubezpieczyciel sprawcy wypłaca Ci należne odszkodowanie. Jego wysokość jest adekwatna do poniesionych szkód – nie tylko materialnych, ale także osobistych. Także skuter 50 cm3 czy 125 cm3 może spowodować poważne szkody w wyniku kolizji. To właśnie dlatego na właścicielu tych pojazdów ciąży obowiązek zakupu ubezpieczenia.

Kiedy właściciel skutera musi wykupić ubezpieczenia?

Jesteś przekonany, że skoro przez pół roku Twój skuter stoi nieużywany w garażu, nie musisz płacić przez ten okres ubezpieczenia OC? Jesteś w takim razie w ogromnym błędzie, za który możesz słono zapłacić. Ubezpieczenie OC w kwestii okresu obowiązywania nie różni się niczym od OC pojazdu. Zarejestrowany skuter musi mieć ważną polisę. Bez znaczenia jest czy jeździsz nim wyłącznie w sezonie letnim. Obowiązujące przepisy w tym przypadku są niepodważalne.

Jeśli kupiłeś skuter z drugiej ręki, wraz z nim musisz otrzymać od sprzedawcy umowę z towarzystwem ubezpieczeniowym. Zanim więc złożysz podpis na dokumencie potwierdzającym zakup, upewnij się, czy właściciel wykupił obowiązkową polisę skutera. Z ważnej polisy możesz śmiało korzystać aż do zakończenia okresu trwania umowy. Możesz także w każdej chwili ją zerwać, pamiętając jednak, aby wcześniej poszukać innego ubezpieczyciela. Już jeden dzień, który przerywa ciągłość ubezpieczenia OC, oznacza karę finansową.

Pamiętaj także, że polisa OC skutera, którą wykupił poprzedni właściciel pojazdu, nie odnawia się automatycznie. Musisz więc pilnować terminu, by nie przegapić momentu, w którym konieczne będzie zawarcie nowej umowy. Możesz podpisać dokument u ubezpieczyciela, z którego oferty skorzystał sprzedawca, ale także znaleźć innego. Być może dzięki poszukiwaniom w internecie znajdziesz znacznie korzystniejszą ofertę?

Ile kosztuje ubezpieczenie skutera?

Na wysokość składki OC skutera wpływ ma wiele czynników. Jeśli posiadasz samochód, z pewnością doskonale wiesz, jak dokładne potrafią być pytania padające z ust pracowników firm ubezpieczeniowych. Nie inaczej jest w przypadku ubezpieczania skutera. Co jednak najważniejsze, polisa OC skutera jest znacznie tańsza niż samochodu. Niższa cena w głównej mierze wynika z dużo mniejszych szkód, które mogą wyrządzić tego rodzaj pojazdy. Towarzystwo ubezpieczeniowe ma także dostęp do statystyk, które jasno wskazują, że skutery nie są pojazdami, które szczególnie często uczestniczą w zdarzeniach drogowych.

Ceny ubezpieczenia OC skutera będą się różnić między sobą również ze względu na poszczególne parametry pojazdów.

Ubezpieczenie skutera 50

Zastanawiasz się, ile kosztuje ubezpieczenie skutera 50? Oferty poszczególnych towarzystw ubezpieczeniowych możesz bez problemów podejrzeć w internecie. Możesz być jednak spokojny – za polisę OC skutera nie zapłacisz bardzo wiele. Zwykle jest to koszt ok. 100 zł rocznie.

Ile kosztuje OC na skuter 125?

Ubezpieczenie skutera 125 cm3 jest tylko nieco droższe od 50 cm3. Ceny będą jednak różnić się w każdym z towarzystw ubezpieczeniowych dostępnych na rynku. Duże znaczenie odgrywać będą parametry takie jak marka, model, wiek skutera czy jego pojemność. Jak łatwo się domyślić, im starszy pojazd, tym wyższy koszt polisy. Dlaczego tak się dzieje? Towarzystwo ubezpieczeniowe doskonale zdaje sobie sprawę z tego, że starsze pojazdy dużo częściej biorą udział w zdarzeniach drogowych. Aby nie być stratnym, podnoszą więc wysokość składki.

W przypadku pojemności silnika skutera również jest podobnie. Im mniejsza pojemność silnika, tym niższa wysokość składki. Warto jednak wziąć pod uwagę, że wskazane elementy wpływające na obniżkę składki OC nie zawsze mają odzwierciedlenie w rzeczywistości. Wszystko ze względu na fakt, że nie są to jedyne elementy wpływające na koszt polisy. Równie istotne znaczenie ma, chociażby wiek kierowcy skutera czy jego historia ubezpieczenia. Duża ilość stłuczek i kolizji drogowym automatycznie podwyższa cenę ubezpieczenia OC.

Brak ubezpieczenia OC na skuter – jaka kara na Ciebie czeka?

Znasz już odpowiedź na pytanie – ile kosztuje OC na skuter. Przyszła teraz odpowiednia pora, aby wskazać konsekwencje braku wykupionego ubezpieczenia. A mogą być one naprawdę poważne, w szczególności, kiedy poruszając się tym pojazdem, spowodujemy wypadek.

Kary finansowe za brak OC skutera:

  • do 3 dni bez OC – 190 zł,
  • od 4 do 14 dni bez OC – 470 zł,
  • powyżej 14 dni bez OC – 930 zł.

Choć nie są to tak wysokie kary jak w przypadku braku OC samochodu osobowego, a nawet ciężarowego, właściciel skutera może ich uniknąć. Szczególnie że polisa OC skutera nie jest poważnym obciążeniem dla budżetu. Czasami możemy nawet go nie odczuć.

Złym pomysłem jest także nadzieja na to, że nikt nie dowie się o braku OC. Nawet jeśli nie poruszasz się skuterem, co ma miejsce w szczególności w chłodniejsze miesiące – odpowiednie organy bez trudu mogą dowiedzieć się o Twoim postępowaniu. Ubezpieczeniowy Fundusz Gwarancyjny posiada odpowiednie narzędzia, które pomagają w znajdowaniu właścicieli pojazdów mechanicznych uchylających się od obowiązku zakupu polisy OC pojazdu.

Zdarzenie drogowe a brak OC skutera – co Ci grozi?

Najdotkliwsze konsekwencje braku ubezpieczenia OC skutera odczujesz, kiedy swoim pojazdem spowodujesz kolizję. Wówczas zapłacisz nie tylko karę za brak OC czy mandat za zdarzenie. Musisz liczyć się ze znacznie wyższymi karami finansowymi.

Gdy w wyniku zdarzenia ktoś ucierpi, to Ubezpieczeniowy Fundusz Gwarancyjny wypłaca odszkodowanie, ze względu na to, że nie masz ubezpieczyciela. Wypłacone środki mają w pełni pokryć szkody wyrządzone z Twojej winy. Nierzadko są to naprawdę wysokie sumy. Zła informacja jest taka, że jako sprawca zdarzenia będziesz zobowiązany do zwrotu wszystkich środków wypłaconych przez UFG. Podsumowując – zapłacisz karę za brak OC, grzywnę za spowodowanie zdarzenia drogowego, a także będziesz zmuszony do zwrotu środków, które UFG wypłacił poszkodowanemu.