Ile kosztuje ubezpieczenie mieszkania?

17 lutego 2020

Ubezpieczenie mieszkania należy do grupy ubezpieczeń dobrowolnych. Żadne przepisy nie regulują tego, że właściciel nieruchomości musi ją ubezpieczyć. Są oczywiście sytuacje, w których taka sytuacja staje się koniecznością, jak na przykład zakup nieruchomości na kredyt. Jednak nie jest to powszechne, a i nie do końca jest to regulowane przepisami. Jednakże to zdrowy rozsądek powinien zachęcać i nakłaniać do tego, by polisę kupować. Dlaczego? Ponieważ w chwili, gdy wszystko wydaje się być tylko złą wiadomością, a mieszkanie jest z powodu jakiegoś nieszczęścia w opłakanym stanie, jedynie polisa może pomóc, a przedstawiciel ubezpieczeniowy będzie jedyną osobą, która pojawi się z bardzo konkretną pomocą – z pieniędzmi.

Dlaczego kupujemy mało polis ubezpieczeniowych

Świadomość ubezpieczeniowa Polaków, ich przekonanie do wartości, jaką niosą ze sobą polisy ubezpieczeniowe jest na razie niestety bardzo mała. To powoduje, że w jakimś sensie „nie wierzymy” w ubezpieczenia, choć nie o kwestie wiary tutaj chodzi. Dobrze dobrane ubezpieczenie to realna i odczuwalna pomoc. Źle dobrane ubezpieczenie to pieniądze wyrzucone w błoto. O tym warto pamiętać.

Bardzo często jednakże jest tak, że ubezpieczenie jest wykupione w minimalnej wersji. W ogóle nie jest wtedy dopasowane do potrzeb i oczekiwań ubezpieczonego, więc nie jest dobrze dobrane. W razie zdarzenia takie ubezpieczenie nie zadziała lub zadziała w minimalnym aspekcie, ale pomoc ta nie będzie szczególnie odczuwalna. W takiej sytuacji poszkodowany klient ma zazwyczaj pretensje do ubezpieczyciela, do towarzystwa ubezpieczeniowego, do przedstawiciela, do samej polisy. Czuje się oszukany i „naciągnięty”. Nie przyjmuje do wiadomości argumentów, że to nie jest wina produktu czy firmy. Po prostu ubezpieczenie nie zostało poprawnie dobrane. Dla klienta jednakże to poczucie bycia oszukanym i wykorzystanym jest na tyle silne, że traci zaufanie do branży ubezpieczeniowej i znajomym mówi, że nie warto ubezpieczać swojego mieszkania. Nic bardziej mylnego.

Czy warto ubezpieczyć mieszkanie?

Tymczasem ubezpieczenie mieszkania nie tylko warto mieć, ale wręcz powinno się wykupić. Warunkiem jest jednak jego staranne dopasowanie i dobranie. Tania, podstawowa polisa może faktycznie kosztować nieco ponad 100 złotych na cały rok ubezpieczeniowy. Pytanie tylko, co w ramach tej ochrony można zyskać? Czy faktycznie jest to prawdziwe ubezpieczenie, czy tylko jego pozór? Czy taka podstawowa, tania polisa chroni ubezpieczonego przed różnorodnymi zdarzeniami ubezpieczeniowymi, czy jedynie chroni jego podstawowe interesy, przez co w zasadzie w określonych sytuacjach w ogóle nie działa?

Czy wreszcie to podstawowe ubezpieczenie mieszkania, za to przysłowiowe sto złotych pozwala również na zabezpieczenie wyposażenia i przedmiotów, które znajdują się w domu? Odpowiedź na powyższe pytania brzmi: NIE. Dlatego też nie ma co oszczędzać, bo z tych oszczędności zwykle wynikają tylko większe wydatki. Warto zainwestować w dobrą, dopasowaną i starannie opracowaną polisę i spać spokojnie w domu, który finansowo jest doskonale chroniony.

Ubezpieczenie mieszkania, co powinno się w nim znaleźć

Zanim ubezpieczenie mieszkania zostanie wykupione trzeba się jednak zastanowić nad jego kształtem. Podstawowa forma polisy składa się z ubezpieczenia murów i stałych elementów. Jeżeli zaś chodzi o kolejne elementy to tu pozostaje pełna dowolność o stronie samego ubezpieczonego. Dlaczego?

Ubezpieczenie murów i stałych elementów stanowi część bazową, bez której nie da się wykupić żadnego rozszerzenia. Jeżeli więc klient interesuje się polisą. To tą część mieć musi. Najlepiej zawrzeć ją na wartość ubezpieczanego domu lub mieszkania. Co to oznacza? Każda część ubezpieczenia nieruchomości zawierana jest na odrębną sumę ubezpieczenia. I tak, mury i stałe elementy również mają własną sumę ubezpieczenia. Zostanie ona częściowo wypłacona, jeżeli dojdzie do częściowego uszkodzenia nieruchomości. Jeżeli szkoda zostanie zakwalifikowana jako całkowita, wówczas ubezpieczyciel wypłaci sto procent sumy ubezpieczenia.

W ramach ochrony ubezpieczeniowej warto również pomyśleć o objęciu nią również ruchomości domowych. To różnego rodzaju meble, sprzęty, ale też biżuteria i inne wartościowe przedmioty. Takie zabezpieczenie pozwala na rozszerzenie ochrony ubezpieczeniowej, ale również sprawia, że polisa staje się bardziej praktyczna i przydatna. Jednocześnie działa w przypadku większej liczby zdarzeń. Nie każdy nieszczęśliwy wypadek musi poskutkować zniszczeniem całej nieruchomości. Może spowodować szkody wyłącznie w wyposażeniu. Właśnie dlatego tak zróżnicowane ubezpieczenie jest konieczne i potrzebne.

Ile kosztuje takie ubezpieczenie mieszkania?

Podstawowe ubezpieczenie niedużego mieszkania można kupić już nawet za nieco ponad 100 złotych za rok. Tylko trzeba się liczyć z tym, że przy tak małej kwocie, ubezpieczyciel nie zaoferuje dużego zakresu ochrony, wielu ciekawych rozwiązań czy też atrakcyjnych sum ubezpieczenia. Będzie to ubezpieczenie podstawowe, w którym ochroną objęte są mury i stałe elementy, a wyposażenie nie jest już objęte ubezpieczeniem.

To ile będzie kosztowało ubezpieczenie mieszkania zależy w dużym stopniu od tego, jaka jest powierzchnia ubezpieczanego mieszkania, jak wiele umów dodatkowych zostało wybranych i jak wysokie są sumy ubezpieczenia na każdej umowie. Tak naprawdę, każdy z tych czynników osobno wpływa na wysokość składki. Im większa powierzchnia ubezpieczanej nieruchomości, tym droższe będzie ubezpieczenie. Podobnie rzecz wygląda z liczbą umów dodatkowych. Im będzie ich więcej, tym droższa polisa, bo firma ubezpieczeniowa bierze na siebie większą odpowiedzialność za bezpieczeństwo finansowe ubezpieczonego. Dalej zaś, im wyższe będą wybrane sumy ubezpieczenia, tym składka będzie również wyższa, co wiąże się ze wspomnianym wcześniej ryzykiem ubezpieczeniowym. Warto jednak zainwestować nieco więcej w wybraną przez siebie polisę. Raz, że daje większe poczucie bezpieczeństwa, a dwa, że wystarczy dołożyć kilkadziesiąt złotych, a zyskać można nawet kilkadziesiąt tysięcy na odszkodowaniu. Sprawdź najlepsze oferty ubezpieczeń mieszkaniowych na https://www.ubezpieczeniemieszkania.pl i kup polisę online 50% taniej.

Źródło: https://www.bankier.pl/wiadomosc/Ile-kosztuje-ubezpieczenie-mieszkania-8238573.html