Wyjazd za granicę może być niesamowitą przygodą i bardzo ciekawym doświadczeniem. Pozwala zwiedzić zupełnie nowe miejsca, zobaczyć zupełnie inne krajobrazy, poznać ludzi ich kulturę i obyczaje. To doskonała okazja, by rozszerzyć swoją wiedzę, horyzonty i nabrać dystansu do wielu spraw z codzienności. Warto jednak przy tym pamiętać, by taka podróż była dopracowana i zaplanowana pod wieloma różnorodnymi względami. Nie chodzi wyłącznie o zapewnienie sobie wyżywienia, noclegu czy serii atrakcji. Chodzi również o zapewnienie sobie bezpieczeństwa. Jak to zrobić? O czym pamiętać i co może się przydać? Oto najważniejsze informacje.
Pieniądze na leczenie
Wiadomo, że nikt nie planuje choroby w czasie wakacyjnego czy zimowego wyjazdu. Jednak przeziębienie, grypa czy złamanie nogi nie są czymś co można zaplanować lub planowo można tego uniknąć. To sytuacja nieprzewidywalna. Jedyne, co można w niej zaplanować to odpowiednie zabezpieczenie finansowe, czyli przygotowanie środków na ewentualne leczenie. Rozwiązań w tym zakresie jest kilka:
- prywatne ubezpieczenie turystyczne;
- pieniądze odłożone na koncie na czarną godzinę;
- EKUZ.
O ile pierwszy i ostatni pomysł mają sens i są praktycznymi rozwiązaniami, o tyle ten drugi raczej nie powinien być nawet brany pod uwagę. To raczej odważne a zarazem frywolne podejście do tematu, które wynika z nieświadomości, niż faktycznego przygotowania.
Skoro już wiadomo, że ten drugi scenariusz nie powinien być brany pod uwagę, warto rozważyć dwa pozostałe.
Prywatne ubezpieczenie turystyczne
Prywatne ubezpieczenie turystyczne, to polisa, która pozwala na zabezpieczenie kosztów leczenia osoby, która wyjeżdża za granicę. W ten sposób zyskuje środki na pokrycie kosztów konsultacji medycznych, operacji czy na opłacenie pobytu w szpitalu.
Każdy, kto wyjeżdża za granicę, musi się bowiem liczyć z tym, że wszelkie koszty leczenia będzie zmuszony pokryć w pełni samodzielnie. Dlaczego? Ponieważ jako turysta nie ma ubezpieczenia, które obowiązuje na terenie danego kraju. Nie przysługuje mu więc bezpłatna opieka medyczna, a co za tym idzie, wszelkie leczenie jest w stu procentach płatne.
O ile wizyta u lekarza to może być koszt maksymalnie kilkuset złotych. O tyle pobyt w szpitalu nie zamknie się już w tak małych kwotach i trzeba będzie liczyć się z wydatkiem rzędu kilkudziesięciu tysięcy złotych. W skrajnych przypadkach leczenie za granicą może kosztować nawet przeszło sto tysięcy złotych.
Polisa ubezpieczeniowa pomoże pokryć te wydatki. Trzeba jednak wiedzieć, że jest to rozwiązanie płatne. Za ubezpieczenie podróżne online trzeba zapłacić, a wysokość składki jest zależna od wielu różnorodnych parametrów.
Jest jeszcze jedno rozwiązanie. Wspomniana EKUZ. To rozwiązanie darmowe i w wielu aspektach bardzo korzystne. Na czym ono polega?
Czym jest EKUZ?
EKUZ jest to Europejska Karta Ubezpieczenia Zdrowotnego. Przysługuje każdemu, kto w Polsce jest zgłoszony do państwowego ubezpieczenia zdrowotnego.
Osoby, uprawnione do korzystania z bezpłatnej, państwowej opieki medycznej to:
- osoby zatrudnione w oparciu o umowę o pracę;
- osoby zatrudnione na umowie zleceniu;
- emeryci;
- samozatrudnieni;
- osoby prowadzące pozarolniczą działalność gospodarczą;
- studenci;
- dzieci do osiemnastego roku życia;
- osoby bezrobotne, które są zarejestrowane w urzędzie pracy i z tego tytułu uzyskały ubezpieczenie zdrowotne.
Jak widać, uprawnionych do uzyskania tej karty jest wielu. Jakie uprawnienia ona daje i czym różni się od klasycznego ubezpieczenia, które można uzyskać w kraju?
Jak działa karta EKUZ?
Przede wszystkim EKUZ działa poza granicami kraju. To jest jej główne i w zasadzie jedyne zastosowanie. W Polsce ubezpieczenie identyfikuje się za pomocą numeru PESEL osoby ubezpieczonej. Nie są więc potrzebne żadne dodatkowe dokumenty. Natomiast za granicą, jedynym takim dokumentem może być właśnie EKUZ lub numer indywidualnej polisy turystycznej.
Jak wspomniano, pobyt za granicą wiąże się z tym, że turysta musi płacić za każdą podejmowaną tam procedurę medyczną. To się zmienia, gdy w posiadaniu jest EKUZ. Dlaczego? W razie wizyty u lekarza, wystarczy podać numer swojej EKUZ, a wtedy dana placówka medyczna zwróci się o poniesienie kosztów leczenia do polskiego NFZ. Swoje roszczenie oprze na numerze EKUZ pacjenta i dokumentacji medycznej. Na tej podstawie NFZ wypłaci pieniądze danej placówce, a pacjent zostanie zwolniony z tego obowiązku.
Jak zatem wyrobić sobie taką kartę i ile ona kosztuje?
Wyrobienie EKUZ jest bardzo proste. Można to zrobić osobiście lub za pośrednictwem poczty elektronicznej. W obydwu przypadkach potrzebny jest wniosek, który można pobrać ze strony NFZ. Wniosek trzeba wypełnić i podpisać. W przypadku osobistego wnioskowania o kartę, należy zanieść go do oddziału NFZ i po chwili kartę można odebrać w okienku. Im mniej osób jest w kolejce, tym krócej się czeka, ponieważ mniej kart jest jednocześnie wyrabianych.
Natomiast w przypadku elektronicznego wnioskowania, wypełniony dokument należy przesłać na podany na stronie adres mailowy. Dokument może być wysłany w postaci skanu lub zdjęcia. Ważne, by był czytelny i bez problemu można było zidentyfikować wnioskującego. Odbiór karty w tym przypadku może być osobisty lub za pośrednictwem poczty. Osobiście, trzeba udać się do oddziału NFZ i odebrać dokument, gdy do domu przyjdzie powiadomienie o jego wystawieniu.
W przypadku wnioskowania o przesłanie karty pocztą, zostaje ona przekazana listem poleconym na adres wskazany we wniosku.
Koszt wyrobienia takiej karty jest całkowicie zerowy. Ubezpieczony nie ponosi dodatkowych kosztów za jej uzyskanie. Jest to dokument, który potwierdza prawo do bezpłatnej opieki medycznej w kraju, z którego pochodzi dany obywatel, więc jego dodatkowe opłacanie nie jest wcale konieczne. Karta EKUZ pozwala na pokrycie kosztów leczenia podczas pobytu za granicą. Chroni przed finansowymi skutkami różnorodnych nieszczęśliwych zdarzeń. Warto jednak pamiętać, że jej uzupełnieniem powinno być opisane powyżej indywidualne ubezpieczenie turystyczne. Taki zestaw daje pełnię ochrony i jest najskuteczniejszą formą finansowej asekuracji.