Długość posiadania prawa jazdy a cena ubezpieczenia OC

23 września 2021

Każdy kierowca poszukujący odpowiedniego dla siebie ubezpieczenia OC zwraca uwagę na te atrakcyjniejsze oferty. Jednak, aby ubezpieczyciel mógł zaoferować niższy koszt polisy, konieczne jest wykazanie się m.in. doświadczeniem na drodze. Wielu może uważać, że długość posiadania prawa jazdy w tym przypadku ma ogromne znaczenie. Czy rzeczywiście tak jest?

Długość posiadania prawa jazdy – czy ma znaczenie?

Jeśli od ponad 20 lat posiadamy prawo jazdy, będziemy mogli liczyć na niższe składki polisy OC pod pewnymi warunkami. Po pierwsze dla towarzystwa ubezpieczeniowego sam fakt posiadania uprawnień nie ma większego znaczenia, jeśli przez wszystkie te lata po prostu nie jeździliśmy. A osób takich nie brakuje. TU zwraca więc uwagę nie tylko na to, jak długo posiadasz prawo jazdy, ale ile lat faktycznie poruszasz się pojazdami. W tym celu zapyta Cię o ilość podpisanych umów z poprzednimi towarzystwami ubezpieczeniowymi. Jeśli jest ich niewiele, nie masz co liczyć na niższą wysokość składki wynikającą z faktu posiadania prawa jazdy od wielu lat.

Prawo jazdy – dlaczego warto wykupić polisę tuż po jego otrzymaniu

Wielu młodych kierowców obawiając się wysokości składek za polisę OC, rezygnuje z rejestracji pojazdu na siebie. Błędnie uważają, że wraz z kolejnymi latami cena ubezpieczenia będzie spadać, ze względu na dłuższy okres posiadania uprawnień. W rzeczywistości jednak tak się nie dzieje. Jeśli towarzystwo mimo upływu lat zauważy, że nie wykupiłeś do tej pory ani jednego ubezpieczenia OC, nie będzie w stanie zaoferować dużo korzystniejszej oferty. Owszem sam wiek kierowcy w pewien sposób wpłynie korzystnie na cenę, jednak nie tak jak mogłyby to zrobić lata, przez które kupowałby polisę.

Rozwiązaniem dla młodych kierowców, którzy obawiają się wysokich cen za ubezpieczenie OC, jest dopisanie współwłaściciela pojazdu, który ma dużo większe doświadczenie. Wówczas mogą oni liczyć na korzystniejszą cenę polisy, a przy tym naliczane będą im zniżki.

Prawo jazdy – jak duże ma znaczenie przy ubezpieczeniu OC

Nawet, jeśli po otrzymaniu prawa jazdy niemal natychmiast kupiliśmy samochód i wykupiliśmy ubezpieczenie OC, sam zwiększający się okres, w którym posiadamy uprawnienia, nie ma tak istotnego znaczenia dla wysokości składki, jak inne czynniki. Długość posiadania prawa jazdy jest bowiem jednym z wielu innych elementów, które wpływają na doświadczenie kierowcy.

Towarzystwo ubezpieczeniowe zwraca także uwagę na:

  • liczbę wykupionych polis OC i AC
  • historię ubezpieczenia (liczbę spowodowanych szkód w ostatnich latach),
  • wiek właściciela pojazdu.

Czynnikiem, który odgrywa najistotniejszą rolę, jest historia ubezpieczenia. Jeśli nie przedstawia się ona zbyt dobrze, a my sami jesteśmy sprawcami wielu zdarzeń drogowych, nie mamy co liczyć na niskie składki ubezpieczenia, nawet jeśli posiadamy prawo jazdy od 30 lat. Zadaniem towarzystwa ubezpieczeniowego przy ustalaniu wysokości ceny ubezpieczenia jest ocenienie ryzyka, jakie stwarza na drodze klient. Przy niezbyt dobrej historii, ubezpieczyciel może spodziewać się kolejnych kolizji z udziałem jego klienta, które będą TU wiele kosztować.