Czy warto jechać na zorganizowane wyjazdy na narty?

22 marca 2021

Wyobraź sobie, że suniesz na nartach, wiatr owiewa Twoje policzki, śnieg skrzypi pod Twoimi stopami, a słońce rozświetla cały stok. W ciele wzrasta poziom adrenaliny, a Ty czujesz przyjemny dreszcz satysfakcji po udanym zjeździe. Chciałbyś znaleźć się wśród gór na pokrytym śniegiem stoku? Jest to możliwe! Wystarczy, że skorzystasz z oferty zorganizowanych wyjazdów na narty. Dowiedz się więcej.

Biura podróży mają w ofercie nie tylko atrakcyjne wyjazdy do ciepłych krajów, ale także zorganizowane wycieczki na narty. Z łatwością można znaleźć propozycję szusowania po górach w dalekich krajach np. Francji, Szwajcarii czy Włoszech, a także w pobliskich państwach, takich jak Czechy czy Słowacja.

Co zawiera się w cenie zorganizowanego wyjazdu na narty?

Oferta na zimowy wypoczynek powstała dla osób, które nie lubią, nie chcą lub nie potrafią samodzielnie zorganizować wyjazdu za granicę. Wykupując wycieczkę, nie trzeba martwić się o takie sprawy jak nocleg, zakup karnetów narciarskich, a często także transport. To świetny sposób na zaoszczędzenie czasu, który można przeznaczyć na zakup sprzętu i pakowanie.

W cenę wyjazdu na narty wliczone są:

 • transport na miejsce – może być to zarówno opcja przejazdu autobusem, jak i lotu samolotem. Cena często uwzględnia też przewóz z dworca lub lotniska bezpośrednio do pensjonatu lub hotelu,
 • nocleg – pokój będzie już na Ciebie czekać, kiedy przyjedziesz,
 • karnet narciarski – zazwyczaj na stok, który znajduje się najbliżej miejsca zakwaterowania, czyli tzw. „ski to door”. Dzięki temu nie musisz marnować cennego czasu na dojazd, tylko od razu po śniadaniu możesz zacząć szusować!
 • pomoc rezydenta lub przewodnika – każda wycieczka ma swojego opiekuna, który pomoże Ci np. w wyszukaniu ciekawych atrakcji lub wynajęciu sprzętu sportowego,
 • atrakcje dodatkowe – np. jednodniowe wycieczki po lokalnych zabytkach lub muzeach, dyskoteki, wieczorki integracyjne itp.,
 • ubezpieczenie grupowe – zazwyczaj w podstawowym zakresie ochronny.

Opcjonalnie oferta może zawierać również wyżywienie np. all inclusive lub tylko śniadania, obiady lub kolacje. Jeśli wolisz samodzielnie przygotowywać posiłki, możesz także wybrać wyjazd bez zapewnionego wyżywienia.

Narty w majówkę? Czemu nie, sprawdź gdzie na majówkę warto wyjechać!

Warto jednak pamiętać, że zakup zorganizowanej wycieczki wiąże się z kilkoma niedogodnościami. Jako uczestnik nie masz wpływu na program wyjazdu, środek transportu czy hotel. Często jedyną atrakcją jest wyłącznie białe szaleństwo na nartach, przez co osoby, które chcą odpocząć w inny sposób, mogą mieć trudności ze znalezieniem czegoś ciekawego.

Ile kosztuje zorganizowany wyjazd na narty?

Cena wycieczki organizowanej przez biuro podróży zależy od wybranego standardu, kierunku wyjazdu, ilości dodatkowych atrakcji, odległości od stoku i zakresu wyżywienia. Koszt pobytu w europejskim kurorcie o trzygwiazdkowym standardzie, z dwoma posiłkami zaczyna się od 2500 złotych. Możesz go obniżyć, jeśli zdecydujesz się na zakup wycieczki odpowiednio wcześnie… lub skorzystasz z tzw. oferty „last minute”. Tańsze są również wyjazdy do pobliskich państw niż do dalej położonych krajów.

– Cena wyjazdu może również wzrosnąć przez tzw. koszty ukryte. Przed zakupem wycieczki warto dokładnie sprawdzić, czy oferta obejmuje transport, czy trzeba dotrzeć na miejsce we własnym zakresie. Należy również zwrócić uwagę na zapisy dotyczące karnetu narciarskiego i jego zakresu, aby nie okazało się, że stok jest niedopasowany do umiejętności czy oczekiwań. Niezwykle ważne jest także ubezpieczenie – podkreśla specjalista z serwisu kalkulatorubezpieczen.net.pl.

Co obejmuje ubezpieczenie uczestników zorganizowanego wyjazdu na narty?

Wszystkie biura podróży, które zajmują się organizacją grupowych wyjazdów np. na narty, mają obowiązek objąć uczestników wycieczki ubezpieczeniem. Takie polisy obejmują zazwyczaj:

 • śmierć ubezpieczonego,
 • pokrycie kosztów leczenia i ratownictwa,
 • nieszczęśliwe wypadki i ich następstwa.

Zakres ochrony jest zazwyczaj dość mały, a suma ubezpieczenia – niska, aby obniżyć cenę za wycieczkę. W związku z tym świadczenie wypłacone po zdarzeniu może nie wystarczyć na pokrycie wszystkich kosztów.

Jazda na nartach jest dość kontuzjogennym sportem, dlatego aby uniknąć kłopotów na wyjeździe, warto indywidualnie wykupić ubezpieczenie ochronne. 

Jakie ubezpieczenie kupić na narty?

Jeśli planujesz wynająć sprzęt sportowy, boisz się, że zrobisz komuś krzywdę podczas zjeżdżania lub lubisz sporty ekstremalne, to zakup dodatkowej polisy narciarskiej jest najlepszą decyzją. Dobre ubezpieczenie powinno obejmować:

 • leczenie i hospitalizację, w tym również w prywatnych placówkach – zadbaj o to, aby suma ubezpieczenia kosztów leczenia nie była niższa niż 30 000 euro. Taka kwota najpewniej pokryje wszystkie wydatki,
 • NNW, w tym doznanie trwałego uszczerbku na zdrowiu,
 • akcję ratowniczą – w większości państw nie są one refundowane, dlatego warto o to zadbać przed wyruszeniem na stok!
 • OC sportowe – niezbędne dla każdego narciarza, zarówno początkującego, jak i zaawansowanego. Ochroni przed poniesieniem konsekwencji spowodowania uszczerbku na zdrowiu u osoby trzeciej.

W przypadku indywidualnie zakupionej polisy możesz swobodnie modyfikować jej zakres oraz sumę ubezpieczenia. Jednocześnie nie musisz obawiać się o to, że składka nadmiernie obciąży Twój budżet. Cena ochrony podczas wyjazdu waha się od 3 do 10 zł dziennie. To niewiele za tak duże wsparcie w trudnej sytuacji!

Udział w zorganizowanym wyjeździe na narty to dobra decyzja, jeśli chcesz po prostu przyjemnie spędzić czas. Jednak zanim ruszysz na stok, zadbaj również o swoje bezpieczeństwo, a z pewnością będziesz mile wspominać tę wycieczkę.