Czy trzeba wozić ze sobą OC? Brak dokumentu przy kontroli

22 lipca 2021

Dokument potwierdzający ubezpieczenie pojazdu jeszcze doniedawna trzeba było wozić ze sobą w portfelu podczas podróży samochodem – służbowym i prywatnym. Jak wygląda ta sprawa teraz? Czy trzeba wozić ze sobą OC? Postanowiliśmy to sprawdzić.

Czym jest potwierdzenie zawarcia OC? Nie jest to wbrew pozorom cała polisa wraz z Ogólnymi Warunkami Ubezpieczenia czy długa umowa. Potwierdzenie zawarcia polisy od odpowiedzialności cywilnej to niewielka kartka na której znajduje się numer umowy, dane dotyczące wysokości ochrony i numery kontaktowe.

Jeszcze kilka lat temu właśnie taką kartkę trzeba było mieć przy sobie. A jak jest teraz? Czy trzeba mieć przy sobie ubezpieczenie samochodu? Od 2018 roku nie masz już obowiązku posiadania polisy w czasie jazdy samochodem.

Brak OC przy sobie – czy coś za to grozi?

Na ten moment przepisy w Polsce usprawniły kontrole policyjne i nie musisz mieć już przy sobie polisy ubezpieczeniowej. W praktyce policjant przy kontroli wyszukuje dane dotyczące Twojego auta w powszechnie dostępnym UFG i ma informacje dotyczące ubezpieczenia. To bardzo prosta sprawa, która daje spore pole manewru kierowcy – nawet w przypadku braku polisy może on podróżować samochodem (jeszcze do niedawna brak takiego potwierdzenia groził surowym mandatem).

Co jednak jeżeli dojdzie do kolizji lub wypadku? Czy trzeba mieć przy sobie ubezpieczenie samochodu, aby podpisać z drugą osobą porozumienie w sprawie kolizji? Nie ma również takiej konieczności. Uczestnicy mogą spisać oświadczenie, a polisę odnajdą w Internecie na stronie Ubezpieczeniowego Funduszu Gwarancyjnego – całkowicie za darmo!

Gdzie trzeba wozić ze sobą OC?

Są jednak miejsca, gdzie koniecznie musisz mieć polisę w portfelu i w aucie. Czy trzeba mieć przy sobie ubezpieczenie samochodu np. w Niemczech czy Francji? Tak! Jeżeli planujesz wyjazd za granicę, to koniecznie zabierz ze sobą wszystkie dokumenty. Głównie chodzi tu o polisę OC, prawo jazdy oraz dowód rejestracyjny. Dlaczego brak OC przy sobie grozi zagranicą nie tylko mandatem, ale również uniemożliwieniem dalszej jazdy?

Policjanci lub inne uprawnione do tego służby nie mają prostego dostępu do wszystkich danych z UFG. W ten sposób nie mogą zweryfikować, czy podróżujący po ich kraju pojazd posiada polisę. Z tego względu należy mieć przy sobie potwierdzenie zawarcia takiego ubezpieczenia, aby nie wzbudzać wątpliwości dotyczących jazdy. Oczywiście, nie otrzymasz kary za brak posiadania ważnej polisy (bo ją masz) jednak mandat i brak dalszej jazdy jest bardzo prawdopodobny!

W jakich przypadkach jeszcze warto wozić ze sobą OC? Jeżeli nie czujesz się pewnie. Posiadanie polisy przy sobie nie jest zakazane i kawałek kartki potwierdzającej jej zawarcie możesz spokojnie wozić w portfelu – dla swojego komfortu. Uwaga! Policjanci na pewno sprawdzą czy posiadasz wykupione ubezpieczenie – jeżeli go nie masz, to otrzymasz zakaz dalszej jazdy i zgłoszenie do UFG, który nałoży na Ciebie bardzo dużą karę. Lepiej nie ryzykować!