Czy podwójne odszkodowanie jest możliwe?

2 marca 2022

Bezpieczeństwo finansowe rodziny jest dla Ciebie niezwykle istotne, dlatego regularnie wykupujesz ubezpieczenie komunikacyjne i na życie? Starasz się zagwarantować bliskim pomoc na wypadek, gdyby ktoś doznał urazu lub zmarł? W ferworze poszukiwań korzystnej oferty zastanawiasz się, czy można otrzymać podwójne odszkodowanie? To wszystko zależy od rodzaju polisy. Sprawdź!

Coraz więcej osób zdaje sobie sprawę z tego, jak istotne w codziennym życiu są dobre ubezpieczenia komunikacyjne, zdrowotne i majątkowe. Dzięki nim można spokojnie spać bez martwienia się o sytuację finansową rodziny, gdyby wydarzyło się jakieś nieszczęście. Jednak czasami zdarza się, że jedna polisa nie jest w stanie pokryć wydatków związanych ze skutkami zdarzenia. Warto wtedy pomyśleć o podwójnym odszkodowaniu.

Odszkodowanie od dwóch ubezpieczycieli – czy to jest możliwe?

Otrzymanie podwójnej rekompensaty za nieszczęśliwe zdarzenie jest możliwe, jednak pod pewnymi warunkami. Z tego rozwiązania mogą skorzystać wyłącznie osoby, które zdecydowały się na zakup ubezpieczenia osobowego, czyli na życie lub od następstw nieszczęśliwych wypadków, w dwóch różnych firmach ubezpieczeniowych, czyli np. dołączyły do grupowej polisy życiowej w pracy, podczas gdy prywatnie wykupiły takie samo ubezpieczenie wcześniej, gdzie indziej.

Niestety nie jest to wyjście dla osób, które wykupiły ubezpieczenie majątkowe, czyli polisę mieszkaniową, autocasco lub OC z tytułu posiadania samochodu albo prowadzenia działalności gospodarczej. W tych przypadkach w teorii można zawrzeć drugą polisę, jednak jest to bezsensowne. W momencie zdarzenia i tak otrzymasz odszkodowanie tylko z jednej firmy ubezpieczeniowej. Nie powiększy się w ten sposób ani suma rekompensaty, ani zakres ochrony.

Odszkodowanie z OC i AC jednocześnie – czy można je otrzymać?

W przypadku polis samochodowych wiele osób zastanawia się, czy po zakupie ubezpieczenia OC i AC oraz udziału w kolizji będzie mogło skorzystać z podwójnego odszkodowania. Niestety nie ma takiej możliwości. Jeśli jesteś:

  • sprawcą wypadku, firma ubezpieczeniowa w ramach polisy OC wypłaci odszkodowanie nie Tobie, a poszkodowanemu. Ty możesz skorzystać wtedy wyłącznie z AC, a otrzymane środki przeznaczyć na naprawę szkody,
  • ofiarą wypadku, musisz zdecydować, czy chcesz, aby szkoda została pokryta z OC sprawcy, czy z Twojego AC. Jednak jeśli suma wypłacona z autocasco nie wystarczy na opłacenie napraw, możesz zgłosić się do sprawcy o uzupełnienie odszkodowania. Tylko wtedy możliwe jest otrzymanie pieniędzy zarówno z OC, jak i AC.

Jednak warto pamiętać, że brak odszkodowania z dwóch źródeł nie jest powodem do tego, aby rezygnować z polisy autocasco. AC jest niezwykle istotne, zwłaszcza w przypadku nowych pojazdów, których naprawa po zdarzeniu mogłaby znacząco obciążyć domowy budżet.

Odszkodowanie z dwóch źródeł – kiedy warto?

Zastanawiasz się, czy warto wykupić dwie polisy na życie i zdrowie? Zdecydowanie tak! To rozwiązanie niesie ze sobą wiele korzyści:

  • podwójne odszkodowanie – im więcej otrzymasz za doznaną szkodę, tym lepiej dla bezpieczeństwa finansowego Twojej rodziny. Dzięki dodatkowej gotówce będziesz mógł kupić lepszy sprzęt rehabilitacyjny, skorzystać z konsultacji w prywatnej klinice lub wziąć wolne w pracy i nie martwić się tym, że zabraknie pieniędzy na pokrycie codziennych wydatków,
  • szerszy zakres ochrony – żadna firma ubezpieczeniowa nie jest w stanie zapewnić ochrony od wszystkich zdarzeń. Co więcej, zakres polisy u każdego ubezpieczyciela jest inny – niektórzy nie chcą ubezpieczać np. osób, które są przewlekle chore. Czasami zdarza się, że zakres wybranej oferty jest znacznie ograniczony – tak jest w przypadku np. polisy grupowej w pracy. Zakup dwóch ubezpieczeń o różnym zakresie ochrony pozwala rozwiązać te problemy,
  • większa szansa na otrzymanie odszkodowania – grupowe polisy są bardzo popularne zwłaszcza w placówkach edukacyjnych i w firmach. Mają one wiele zalet m.in. niską składkę, a niektórzy pracodawcy oferują ją nawet za darmo. Jednak warto pamiętać, że małe opłaty to także niska suma ubezpieczenia i bardzo ograniczony zakres ochrony. W rezultacie istnieje ryzyko, że nie otrzymasz odszkodowania za doznaną szkodę. Jeśli wykupisz dodatkową polisę na życie, zwiększysz swoje szanse na otrzymanie finansowania.

Jednak pamiętaj, jeśli chcesz otrzymać podwójną rekompensatę za nieszczęśliwy wypadek, nie możesz wybrać przypadkowych ubezpieczeń. Zdarzenia, na których Ci zależy, powinny znaleźć się na liście ryzyk w każdej polisie.

Co więcej, przed zakupem drugiego ubezpieczenia należy mieć świadomość, że będzie wiązało się to z opłatą dwóch składek. Mogą one znacząco obciążyć domowy budżet i doprowadzić do utraty płynności finansowej, co w rezultacie zagrozi bezpieczeństwu rodziny. Dlatego, jeśli masz trudną sytuację życiową, zrezygnuj z dwóch polis na rzecz jednej, dobrej.

Ubezpieczenie osobowe – gdzie znaleźć korzystne?

Chcesz wykupić dobrą polisę na życie i zdrowie dla całej rodziny, ale nie wiesz, gdzie możesz znaleźć korzystną ofertę? Nie chcesz korzystać z pomocy doradców ubezpieczeniowych, ponieważ im nie ufasz? Jednak nie masz czasu, aby zapoznać się z każdą dostępną polisą na rynku? Nie musisz tego robić. Obecnie istnieje wiele nowoczesnych narzędzi, które pomogą Ci w znalezieniu dobrego ubezpieczenia dopasowanego do Twojej sytuacji finansowej.

Jednym z nich jest kalkulator internetowy polis. Ma on formę czytelnego i prostego w obsłudze formularza, który należy uzupełnić niezbędnymi informacjami na temat wieku, zawodu, osiąganych dochodów oraz potrzeb. Na podstawie uzyskanych informacji system przygotuje listę aktualnych ubezpieczeń wraz z ich cenami i OWU, czyli ogólnymi warunkami ubezpieczenia.

Tobie pozostanie porównać dostępne oferty i zdecydować, która z nich jest dla Ciebie najkorzystniejsza, zapewnia Ci odpowiednią ochronę i ma najatrakcyjniejszą cenę.

Podwójne odszkodowanie jest niezwykle atrakcyjne, a do tego może znacząco pomóc, gdy doznasz poważnego urazu lub spotka Cię śmierć. Przemyśl to i podejmij rozsądną decyzję!