Co obejmuje ubezpieczenie szkolne?

28 października 2019

Rok szkolny to czas, w którym nasze dzieci powinny być bezwzględnie bezpieczne. Nie zmienia to jednak faktu, że zarówno wypadki, kontuzje, jak i choroby – mogą towarzyszyć naszym dzieciom na przestrzeni lat.

dziecko w szkole

W tym celu właśnie stworzono ubezpieczenie szkolne NNW, które ma zapewniać wsparcie finansowe w trudnych sytuacjach, do jakich należą nieszczęśliwe wypadki. Takie rozwiązania zazwyczaj oferuje szkoła, jednak musimy wiedzieć na co zwracać uwagę – by wybrać dobre ubezpieczenie.

Zakup indywidualny NNW dla dziecka

Lepszym rozwiązaniem, choć może bardziej czasochłonnym, jest poszukanie polisy dla dziecka w porównywarce. Przykładowo, na rankomat.pl jest dostępnych 6 ubezpieczeń. Zapłacimy miesięcznie za taką polisę od 32 zł do 211 zł. Wszystko zależy od kilku czynników – głównie maksymalnej wysokości odszkodowania i zakresu ochrony:

 • suma ubezpieczenia – dostępne od 10 000 zł do 55 000 zł;
 • trwały uszczerbek – za każdy 1% urazu wypłacane jest od 100 zł do 500 zł;
 • pobyt w szpitalu – za to rozszerzenie dostaniemy nawet 100 zł za każdy dzień hospitalizacji;
 • koszty leczenia i rehabilitacji – to kwoty od 1000 zł do 15 000 zł wypłacane jednorazowo.

Suma ubezpieczenia szkolnego nie musi być wcale niska – najczęściej oferowany zakres to od 10 000 zł do 50 000 zł, znaleźć można również oferty z większą kwotą ubezpieczenia. Wysokość sumy ubezpieczenia jest niezwykle ważna – na jej podstawie wyliczane jest późniejsze odszkodowanie np. z tytułu pobytu w szpitalu.

Polisa szkolna wypłaca świadczenie z tytułu trwałego uszczerbku na zdrowiu, pobytu w szpitalu, jak również opłaca koszty związane z rehabilitacją. Może również zapewniać pakiet assistance, co oznacza, że możemy skorzystać z całodobowej infolinii medycznej w razie nagłej potrzeby, wizyt domowych lekarza, dowozu leków czy otrzymać korepetycje przy nieobecności w określonym wymiarze.

Dodatkowo – ubezpieczenie NNW może obejmować ochroną pogryzienie przez zwierzęta czy ukąszenie kleszcza. Ochroną objąć można ataki epilepsji, oparzenie czy odmrożenie, wstrząśnienie mózgu, zatrucie gazem lub innymi substancjami chemicznymi oraz porażenie prądem.

Warto sprawdzić dokładnie każdą ofertę, ponieważ różnią się one od siebie pod wieloma względami – np. nie uwzględniają kontuzji związanych z uprawianiem kontuzjogennych sportów. W takiej sytuacji nasza pociecha za przebyty uraz lub pobyt w szpitalu nie otrzyma odszkodowania.

To, o czym również warto pamiętać, to fakt, że ubezpieczenie NNW nie dotyczy wyłącznie dzieci w wieku szkolnym. Ochroną objąć możemy zarówno maluchy uczęszczające do żłobków, klubików czy przedszkola. Również dzieci w późniejszym wieku – czyli te chodzące do szkół policealnych czy studenci mogą korzystać z ochrony ubezpieczenia NNW.

Czego nie obejmuje ubezpieczenie szkolne?

Zanim kupimy dziecku polisę NNW, warto pamiętać, że każde takie ubezpieczenie posiada ograniczenia, nawet jeśli zakres ochrony jest bardzo szeroki. Wyłączenia odpowiedzialności dzielą się na ogólne i dotyczą każdego zakupionego rozszerzenia.

Najczęściej odszkodowanie z polisy nie będzie wypłacone, gdy dojdzie do:

 • umyślnego działania ubezpieczonego,
 • samookaleczenia,
 • użycia broni,
 • uszczerbku na zdrowiu spowodowanego zabiegiem kosmetycznym,
 • uprawiania sportu ekstremalnego lub zawodowego (o ile nie zostało dokupione odpowiednie rozszerzenie),
 • zdiagnozowania choroby psychicznej,
 • próby lub popełnienia przestępstwa przez ubezpieczonego,
 • doznania wypadku pod wpływem alkoholu lub innych substancji odurzających,
 • prowadzenia pojazdu bez wymaganych uprawnień,
 • aktywnego uczestnictwa w bójkach i zamieszkach (oprócz obrony koniecznej).

Dwie polisy na życie to dwa odszkodowania

W sytuacji, gdy już kupiliśmy ubezpieczenie oferowane przez szkołę, a dopiero później zorientowaliśmy się, że indywidualnie zakupiona polisa ma lepsze możliwości i wyższe kwoty sumy ubezpieczenia – nic straconego. Możemy zakupić drugie ubezpieczenie dla naszego dziecka.

Dwie polisy to nie tylko podwójne świadczenie z tytułu zdarzenia polisowego, ale również większy zakres ochrony. Jeśli polisa nabyta w szkole – nie zapewnia ochrony w danym zakresie, to ta zakupiona indywidualnie – może już taką ochronę zapewniać.

W przypadku polisy kupowanych indywidualnie – również płacimy jednorazową składkę roczną, dzięki czemu nie ponosimy wysokich kosztów związanych z opłacaniem polisy. Decydując się na szeroki zakres ochrony – inwestujemy w bezpieczną przyszłość naszych dzieci. W ciągu roku może im się wiele przytrafić – złamanie, pobyt w szpitalu czy konieczność operacji, warto, by w takich sytuacjach dziecko otrzymało odpowiednie wsparcie.

Ubezpieczenia oferowane przez szkoły – opłaca się?

Placówki szkolne wraz z rozpoczęciem kolejnego roku szkolnego zwykle przypominają rodzicom o zakupie ubezpieczenia NNW. Taka polisa nie uchroni naszych dzieci przed wypadkami, jednak to dodatkowa ochrona, która ma zapewnić odszkodowanie np. z tytułu złamania kości.

Szkoły najczęściej decydują się na konkretną ofertę wybranego towarzystwa ubezpieczeniowego, na co wpływ często mają również rodzice. To ich sugestiami często kieruje się szkoła. Ubezpieczenie szkolne NNW musi być dostosowane cenowo do możliwości finansowych wszystkich rodziców, zatem oferta, na jaką decyduje się szkoła – jest najczęściej z niższej półki cenowej.

Co to w praktyce oznacza? Takie ubezpieczenie zapewni naszemu dziecku niższe odszkodowanie i węższy zakres ochrony. Wielu rodziców po zapoznaniu się z ofertą szkoły rezygnuje z zakupu – ponieważ polisa nie zapewnia zbyt wiele, a kwoty ewentualnych świadczeń są niskie. Ubezpieczenie szkolne nie powinno być traktowane przez rodziców jako dodatkowy wydatek związany z kolejnym rokiem szkolnym. Jest to błędne podejście do sprawy – dobro naszych dzieci jest najważniejsze, a składka, jaką płacimy za polisę – jednorazowa. Nie musimy zatem regularnie opłacać składki, warto więc zainwestować w ubezpieczenie trochę więcej, by zapewnić dziecku lepsze wsparcie w trudnych chwilach.