Assistance dla auta powyżej 15 lat

4 maja 2022

Assistance to jeden z nieobowiązkowych produktów, jakie oferują towarzystwa ubezpieczeniowe. Jest bardzo przydatny zwłaszcza w awaryjnych sytuacjach, np. na wakacjach za granicą lub podczas długiej podróży po Polsce. Jednak nie każde auto może być objęte taką ochroną – towarzystwa ubezpieczeniowe niechętnie zawierają umowę na assistance dla auta mającego powyżej 15 lat. Dowiedz się więcej o tym ubezpieczeniu.

Obowiązkowa polisa OC zapewnia pomoc wyłącznie po spowodowaniu wypadku. Dzięki niej nie trzeba martwić się wypłatą odszkodowania dla poszkodowanych. Jednak to dość wąska ochrona, a na drodze może dojść także do wielu innych sytuacji, przez które nie można kontynuować dalszej podróży. Wtedy doskonale sprawdza się assistance.

Assistance – jaką ochronę zapewnia?

Ubezpieczenie assistance powstało, aby rozszerzyć zakres ochrony, jaką zapewnia obowiązkowe OC. Ta opcja gwarantuje wsparcie w wielu obszarach – prawnym, technicznym, medycznym, a także informacyjnym. Jest to niezwykle pomocne w takich sytuacjach jak:

  • awaria pojazdu – towarzystwo zorganizuje naprawę auta na miejscu lub pomoże odholować samochód do warsztatu, parkingu lub miejsca zamieszkania. Dodatkowo firma zapewnia auto zastępcze, aby móc kontynuować podróż. Jednocześnie warto pamiętać, że skorzystanie z takiego wsparcia jest możliwe tylko po przekroczeniu tzw. franczyzy kilometrowej, czyli minimalnej odległości od miejsca zamieszkania;
  • zdarzenie drogowe za granicą – w ramach umowy ubezpieczenia skorzystasz z pomocy tłumacza, jeśli do wypadku doszło poza granicami kraju, a przez barierę językową nie możesz porozumieć się z innymi;
  • przebita opona – towarzystwo zorganizuje wymianę ogumienia, jednak pod warunkiem, że nie masz np. odpowiednich narzędzi, aby zrobić to samemu.

Pamiętaj, że każda firma zapewnia inny zakres ochrony. Niektóre towarzystwa proponują assistance w dwóch wariantach. Jednym z nich jest polisa „all risk”, które zapewnia ochronę od wszystkich zdarzeń, nawet tych niewymienionych w umowie. Natomiast drugie to „mini”, czyli ubezpieczenie z podstawowym zakresem ochrony, które obejmuje wyłącznie najczęściej spotykane zdarzenia na drodze.

Z tych powodów przed podjęciem decyzji o zakupie dodatkowego ubezpieczenia, warto zapoznać się z wszystkimi dostępnymi ofertami.

Assistance dla samochodu powyżej 15 lat – czy to możliwe?

Ubezpieczenie assistance jest dobrowolne. Oznacza to, że właściciel może z niego zrezygnować, jeśli uważa, że nie jest mu potrzebne. Jednak to nie wszystko – towarzystwo nie ma obowiązku udzielić ochrony każdemu klientowi, jeśli ryzyko ubezpieczeniowe jest zbyt wysokie. Taka sytuacja ma miejsce w przypadku samochodów powyżej 15 lat.

Poruszanie się starszym pojazdem jest dość ryzykowne. Auta te są zazwyczaj mocno wyeksploatowane, wiele z nich ma za sobą setki tysięcy przejechanych kilometrów. Co więcej, ich części również nie są zbyt nowe. Zatem szanse, że auto się zepsuje i odmówi posłuszeństwa podczas podróży, a co za tym idzie konieczność udzielenia pomocy, znacznie rosną.

W rezultacie – z perspektywy ubezpieczyciela – objęcie polisą assistance auta powyżej 15 lat wiąże się ze zbyt wysokim prawdopodobieństwem wystąpienia szkody, przez co trzeba byłoby ponieść spore koszty. Dlatego wiele towarzystw podwyższa składkę za ubezpieczenie lub odmawia zawarcia umowy. Na szczęście nie wszystkie! Są firmy, które oferują assistance bez względu na wiek pojazdu.

Assistance dla starych samochodów – gdzie można znaleźć?

Potrzebujesz assistance, ale Twoje auto ma więcej niż 15 lat? Nie masz czasu na przeszukiwanie ofert wszystkich firm, aby wybrać tę, która zapewnia potrzebną Ci ochronę? Nie musisz tego robić. O wiele łatwiejszym i prostszym sposobem znalezienia najlepszej polisy dla siebie jest skorzystanie z internetowego kalkulatora ubezpieczeń.

To narzędzie zostało stworzone po to, aby potencjalni klienci mogli:

  • z łatwością zapoznać się z ofertami towarzystw ubezpieczeniowych bez wychodzenia z domu i spędzania czasu w kolejkach u doradców – przedstawione propozycje są wcześniej odpowiednio selekcjonowane na podstawie informacji, które podajesz w formularzu. Dzięki temu nie znajdziesz na liście firm, które nie oferują ochrony dla samochodów powyżej 15 lat. To znacząco ułatwi Ci podjęcie decyzji;
  • na spokojnie porównać warunki propozycji firm, takie jak wysokość składki, sumy gwarantowane i zakres ochrony, oraz samodzielnie zdecydować, która z nich zapewnia najlepsze wsparcie – kalkulator zapewnia dostęp do wszystkich informacji na temat ubezpieczeń, więc nie musisz obawiać się, że ktoś coś przed Tobą zatai. Co więcej, po wygenerowaniu listy ofert nikt Cię nie pośpiesza w podjęciu decyzji. Możesz zastanawiać się i porównywać oferty tak długo, jak tego potrzebujesz. W rezultacie podejmiesz decyzję „na chłodno”, co pozwoli Ci uniknąć dodatkowych kosztów czy wybrania nieodpowiedniej polisy;
  • zawrzeć umowę przez internet, bez wychodzenia z domu – dzięki kalkulatorowi można z powodzeniem nie tylko znaleźć ubezpieczenie assistance, ale także je zakupić. Wystarczy, że uzupełnisz szczegółowy formularz, a następnie dokonasz płatności w wybrany przez siebie sposób. Potwierdzenie zawarcia umowy otrzymasz na wskazany wcześniej adres e-mail.

Chcesz samodzielnie sprawdzić ofertę towarzystw ubezpieczeniowych? Assistance bez ograniczeń wiekowych pojazdu proponują takie firmy jak Aviva, Link4, mtu24.pl, Proama (wyłącznie w wariancie Midi Assistance z AC) oraz PZU.

Ubezpieczenie assistance zapewnia nieocenioną pomoc w trakcie przykrego zdarzenia w podróży, zwłaszcza w przypadku starszych samochodów. Dlatego porównaj dostępne oferty i wybierz mądrze.