Kalkulator OC bez podawania danych – czy warto pomijać niektóre pytania?

25 listopada 2019

Wybór odpowiedniego OC zazwyczaj sprowadza się do wybrania odpowiedniej ceny. Niezależnie od tego, czy OC będzie droższe czy tańsze, polisa będzie świadczyła taką samą podstawową ochronę. To powoduje, że przed zawarciem kolejnej umowy ubezpieczenia, kierowcy bardzo często korzystają z kalkulatora. Pozwala on na sprawdzenie cen, obowiązujących na rynku, jak również na znalezienie oferty, która będzie najtańsza. Niestety, nie zawsze wyniki zgadzają się potem z rzeczywistością. Dlaczego? Ponieważ poszukujący nie zawsze podają wszystkie istotne informacje. Zobacz, czy warto pomijać niektóre dane i czy korzystanie z kalkulatora bez jego uzupełnienia jest opłacalne?

Kalkulator ubezpieczeń OC – jak działa

Kalkulator ubezpieczeń OC to narzędzie udostępnione online na rankomat.pl, które pozwala na porównanie cen i ofert ubezpieczenia OC różnych ubezpieczycieli. Uzyskanie wyników wymaga przejścia przez dwa główne etapy. Pierwszym z nich jest uzupełnienie danych ubezpieczanego pojazdu, drugi etap to uzupełnienie danych ubezpieczającego. Po ich wprowadzeniu wystarczy zaczekać kilka minut (2-3) i pojawiają się wybrane oferty, które najbardziej odpowiadają wprowadzonym danym.

Dane pojazdu, jakich wymaga formularz to rok produkcji auta, data jego pierwszej rejestracji w Polsce, numer rejestracyjny czy numer VIN. To również informacja o marce i modelu auta. Dalej podać należy również jego całkowity przebieg (liczbę przejechanych kilometrów) oraz przebieg planowany na najbliższy rok, w którym będzie obowiązywało ubezpieczenie. Wśród informacji znaleźć się musi sposób garażowania pojazdu oraz pojemność jego silnika i liczba koni mechanicznych. Wszystkie te informacje znaleźć można w dowodzie rejestracyjnym. Nie są więc trudne do ustalenia.

W części, która dotyczy ubezpieczającego, formularz nie pyta o imię i nazwisko czy PESEL. Te dane potrzebne są dopiero później, przy zawieraniu polisy. Na początek wystarczy podać datę urodzenia, miejsce zamieszkania – i tu również nie chodzi o dokładny adres, a jedynie o miasto i kod pocztowy – oraz datę nabycia uprawnień do kierowania pojazdami. Dla kalkulatora te dane są najistotniejsze do wyliczenia składki ubezpieczeniowej. Jeżeli, któraś z tych rubryk zostanie pominięta, wówczas wyliczenie składki nie będzie miarodajne ani adekwatne do rzeczywistości. Dlaczego? Ponieważ wiek kierowcy, jest staż za kierownicą oraz miasto, w którym głównie się porusza, decydują o wysokości składki. Jeżeli te informacje nie będą prawdziwe, narzędzie nie może przeprowadzić prawdziwych obliczeń.

Czy da się obliczyć składkę bez podawania danych?

Wielu korzystających z kalkulatora ubezpieczeń zadaje pytanie, czy da się obliczyć składkę bez podawania danych? Odpowiedź na to pytanie nie jest jednoznaczna. Z jednej strony da się taką składkę policzyć. Wystarczy wprowadzić podstawowe, kluczowe dane, by wyliczyć składkę. Pojawia się jednak pytanie, czy będzie ona rzeczywiście odnosiła się do tej konkretnej sytuacji, w której znajduje ubezpieczony? Trudno bowiem policzyć adekwatne ubezpieczenie bez wszystkich niezbędnych informacji. Wysokość składki ubezpieczeniowej uzależniona jest zarówno od samochodu i jego parametrów, jak i od samego ubezpieczonego. Ukrywanie danych ubezpieczonego powoduje, że wyliczona przez kalkulator składka jest wyłącznie szacunkowa a nie dokładna.

Kolejna kwestia jest taka, że niektóre firmy w ogóle nie decydują się na prowadzenie obliczeń, jeżeli klient nie wprowadzi do kalkulatora wszystkich istotnych informacji. Dlaczego? Ich polityka prezentowania ofert jest taka, że albo udostępniają faktycznie obowiązującą klienta, albo nie udostępniają jej wcale. Nie zgadzają się na przedstawianie ofert szacunkowych, ponieważ przy wykonywaniu już dopasowanych obliczeń, składka może się zmienić, a takiej sytuacji chcą właśnie uniknąć. W efekcie, nie dość, że otrzymujesz niedokładne wyceny to nie otrzymujesz pełnego przeglądu aktualnych ofert.

Czy zatem warto pomijać niektóre pytania w kalkulatorze?

Oczywiście, że nie. Wszystkie wprowadzone do kalkulatora dane są ściśle chronione i zabezpieczane. Tak zostało skonstruowane to narzędzie, by prowadzenie wyliczeń było dla zainteresowanych ubezpieczeniem bezpieczne. Nie ma więc obaw i można spokojnie odpowiedzieć na wszystkie pytania.

Kolejnym argumentem, który przemawia za tym, że lepiej podać wszystkie dane jest oszczędność czasu. Gdy podasz wszystkie istotne informacje, kalkulator wyliczy dla Ciebie taką składkę jaka właśnie Ciebie będzie obowiązywała. Gdy podasz niepełne, kalkulator wyliczy wyłącznie szacunkowe. Jeżeli któraś z nich Cię zainteresuje i będziesz chciał zawrzeć polisę w tej właśnie firmie, wówczas będziesz musiał uzupełnić pominięte dane. Raz, że dwa razy wypełniasz formularz, a dwa, uzyskana składka, po uzupełnieniu danych, może być inna. Może być oczywiście niższa, ale równie dobrze może się okazać, że będzie nieco wyższa.

Ważne też by wiedzieć, że każda firma ubezpieczeniowa nieco inaczej traktuje poszczególne, czynniki wpływające na cenę. I tak, dla jednej może on być na tyle istotny, że znacząco podniesie cenę, dla innej może być mało ważny i wtedy składka wiele nie wzrośnie. Jeżeli od razu, na etapie porównania nie podasz pełnych danych, nie jesteś w stanie zweryfikować, jak firma do tej kwestii podchodzi.

Podsumowując, jeżeli faktycznie szukasz dla siebie ubezpieczenia i chcesz zawrzeć polisę, warto podać wszystkie dane. Uzyskasz wiarygodne wyliczenia, a samo zawarcie polisy będzie znacznie szybsze i prostsze, ponieważ automat już będzie miał niezbędne do tego informacje.

Źródło: https://rankomat.pl/samochod/kalkulator-oc-bez-podawania-danych